Вишеград: Обиљежен Дан бораца и Првог српског устанка
У Добруну и Вишеграду парастосом и полагањем вијенаца и цвијећа обиљежен је Дан бораца Републике Српске и 221 година од подизања Првог српског устанка. У сјенци свечаности демобилисани борци ВРС кажу да су и даље запостављена категорија у друштву.
Република Српска 14.02.2025 | 14:16
Демобилисани борац ВРС и предсједник Борачке организације Ново Горажде Витомир Мастило тврди да су многи јунаци из одбрамбено отаџбинског рата и даље препуштени сами себи и небризи актуелне власти.
„Ти демобилисани борци су и даље у тешкој материјалној ситуацији и на маргини друштва , о њима се не води рачуна толико колико су заслужили . Имају нешто тог мјесечног борачког додатка али и с тим тешко преживлајвају, „истакао је Мастило.
Сличног је мишљења и демобилисани борац ВРС и резервни мајор Драгослав Петковић који је примјетио да је и на овом скупу и манифестацији више оних који нису ратовали од самих бораца.
„ Гледам око себе и видим да догађају присуствују претежно политичари , они који нису омирисали барут у рату, а неки од њих су се и у рату бавили политиком. А многи борци су у потрази за послом отишли и у иностранство . Да ли се, као дезертери, иједан борац ВРС обогатио као неки други“, додаје Петковић.
Предсједник Бораке организације Републике Српске Радан Остојић је рекао да је данас најбитније сачувати мир и да ово буде вијек мира за српски народ у коме ће се Срби више рађати него умирати.
„ Вјерујемм да ће и младје генерације бити задојене патриотизмом и бити национално освјешћене и да ће чувати тешко стечену слободу . Жеља нам је да се за слободу боре у миру и чувају да га нико не наруши“, навео је Остојић.
Министар рада и борачко инвалидске заштите Данијел Егић свјестан је, каже, да и данас многи на разне начине ударају на темеље Републике Српске.
„Само у заједништву и саборности можемо да се одбранимо од сваке напасти и увјерен сам чврсто да ћемо у томе успјети“, наглашава Егић
Обиљежавању ових значајних догађаја и дана из српске историје присуствовала је и делегација Владе Србије.
(БН) Фото: БН
Коментари / 11
Оставите коментарВишеград
14.02.2025 14:46пустио ђуревић запослене у општини,иначе не би нико ни дошсо да они нису.ово обиљежавање више нема смисла.зна народ да ће они подлије на крканлук џабалук и то је то.
ОДГОВОРИТЕРе
14.02.2025 20:53А зашто ти не бих дошао?Па и мени много тога не одговара,смета ми кад видим многе,али идем због значаја мјеста и датума.
WW
14.02.2025 15:29Из приложених фотографија се може примјетити да је већина присутних из општинске администрације и ХЕ Вишеград са неколико гостију из сусједних општина и представника министарства, гдје су вам борци који су створили Републику Српску зашто их нема на обиљежавању манифестације. Господо нема их зато што су понижени , препуштени сами себи и у небризи актуелне власти коју представљаљу данас присутни људи. Вишеграде шта си дочекао, воде те неписмени људи којима је лични интерес на првом мјесту, а све остало је на маргинама. Ако нисам у праву нека ме демантују.
ОДГОВОРИТЕОде борачки
14.02.2025 15:31Па дај више, обилазите мртве а заборавили живе ,поједете и попијете 50000 км и ниста. Све усједилице по канцеларијама и Ратни Дезертери а у фирмама дје јос има бораца 1 категорије са њима рибате подове срам вас било засто фирме недају борцима на плату које год 1 категорије засто се ту не заузмете дезертери једни фуј.
ОДГОВОРИТЕ@оде борачки,
14.02.2025 18:16Зашто само првој категорији, борац је борац које год категорије био. Ниједан борац избјеглица не може бити прва категорија, јер многи нису могли изаћи из градова гдје су живели прије рата.
Расељени
14.02.2025 20:14Највећи борци су они што су се школовали за вријеме рата и радили по коцкарницама,сада су они главни
ОДГОВОРИТЕДрАган
14.02.2025 20:44А борци? Гдје су вам борци ако је Дан борца? Мозе ли неко конацно реци гдје се борио Егиц? Некад прица да је био у полицији, некад у студентској бригади, некад у 43. и тако даље. Има ли неко из Приједора да то казе? Борацка Приједор му је дала неко рјесење да је био борац и сад га водају ко волића.
ОДГОВОРИТЕЧича
14.02.2025 21:56Ова двојица слунтова остојић гегић позивају борце да сачувају мир а они да сачувају своје плате а нама борцима нема повећања борачког до двадесет и шесте потписали њи двојица продане душе како и није срамота изаћу међу борце багра једна
ОДГОВОРИТЕсрбђак
15.02.2025 15:28Туга ми је у срцу и горчина у души када видим моју Републику Српску за коју сам се борио.Понекад размишљам да би било боље да не постоји како се ова издајничка и лоповска власт односи према нама борцима и народу.
ОДГОВОРИТЕÐЕДО
15.02.2025 17:51ПА. ДАНИТЕ БОРЦИМА 7 МАРАКА ПО МЈЕСЕЦУ КАД СЕ КУНЕТУ У БОРЦЕ А НЕ КО БЈЕДИ 3МАРКЕ ПА НЕМАЈУ НИ ЗА ЛИЈЕКОВЕ
ОДГОВОРИТЕМилорад
15.02.2025 20:57Ниједна власт није била добра за борце,ни садасња,ни бивса,него су само понизавали борце.А једну ствар немогу схватити ни код бораца а о власти да и не говорим а то је засто ДЕМОБИЛИСАН БОРАЦ НЕМА ПРАВО НА БЕСПЛАТНУ ЗДРАСТВЕНУ ЗАСТИТУ,него плаца партиципацију и лецење као други пацијенти,који немају везе са ратом.Засто то нико никад не спомиње,не потенцира,нека ми неко одговори.
ОДГОВОРИТЕ