Промоција филма и монографије "Прича поносног пука"
У препуном Центру за културу “Семберија”, бијељинска публика имала је прилику присуствује пројекцији документарног филма “Прича поносног пука” и промоцији монографије под називом “Заштитни пук Главног штаба Војске Републике Српске од 1992. до 1995. године”.
Република Српска 07.02.2025 | 22:08
Филм и монографија говоре о једној од елитних јединица ВРС чији састав су чинили углавном голобради младићи, те о свим ужасима које рат доноси. То је истовремено и свједочанство које чува успомену на страдале борце ове јединице, чији су животи уграђени у Републику Српску.
“Организовали смо се као Удружење ветерана 65. заштитног моторизованог пука, регија Бијељина, да покажемо ко смо били и да народ Семберије види гдје су момци са 18, 19, 20 година провели дио свог живота током борбених дејстава ‘90. година”, рекао је организатор промоције Владимир Кулић, некадашњи припадник овог пука.
Јединица је формирана 12 маја 1992. године, када је формирана и Војска Републике Српске, одлуком њеног Главног штаба, као приштабска јединица. Кроз јединицу је прошло око 7.000 људи, од којих током ратних дејтава живот изгубило 53 старјешине и војника, а двојица се до данас воде као нестали.
“По подацима, којима располажем и који су унешени у монографију, то је била једна од ријетких јединица која је прошла ратишта у зони одговорности свих 6 корпуса, значи од Горажда до Бихаћа, каже Зоран Бенак, предсједник Удружења ветерана 65. заштитног моторизованог пука Главног штаба ВРС.
“Највише поносан на то што су млади људи у тим најтежим условима схватили своју улогу, свој задатак и што су истински били предани и посвећени, прије свега, извршавању својих задатака. Наша јединица је предвиђена првенствено за обезбјеђење ратног командног мјеста Главног штаба ВРС, али су на жалост највише времена провели у извођењу борбених дејтава и вјерујте ми да су момци са 18 – 19 година, били свесни, озбиљни, одговорни, дисциплиновани и војници који су схватили своју улогу у најтежем времену њиховоог живота, као и ми старјешине који смо били задужени за извођење свих тих задатака”, додао је Бенак.
Докумантарни филм и монографију о овој, по много чему, специфичној јединици, до сада је, осим бијељинске, имала прилику да види и публика у неколико градова Републике Српске и Србије, али и Словеније, Швајцарске и Русије.
(БН) Фото: БН
Вишковић о потјерници: "Ма могу да ме ...пољубе“ (ВИДЕО)
18.03.2025 | 13:19