Влада РС игнорише упозорења, троши се шаком и капом
Након што је јо 2023.године Фискални савјет, први пут од свог настанка, позвао Владу Српске да се контролише у потрошњи јавног новца ако жели да одржи финансијску стабилност и спријечи повећање дефицита, Влада Српске није се пуно обазирала на упозорења и наставила је по свом. Из Фискалног савјета поручују, упозорења су и даље на снази и очекујемо да се поштују.
Република Српска 04.02.2025 | 19:53
Строго контролисање јавне потрошње и провођење мјера штедње, смањење свих неприоритетних расхода, нарочито материјалних трошкова, између осталог набавке пословних простора и аутомобила - све ово, између осталог, пише у мишљењу Фискалног савјета упућеног Влади Српске прије двије године.
Ипак, Влада је наставила по свом не примјењујући упозорења па смо питали предсједника Фискалног савјета Миленка Крајишника који је тренутни став ове институције кад је у питању Влада и њена растрошност.
„Наравно да смо упозоравали на нека нерационална трошења којих има и о којима се мора говорити и смањивати. У кризним временима јавна потрошња се мора усмјерити према факторима који обећавају излазак из кризе а то нису набавке луксузних возила простора путвања итд то нису сигурно“, каже Миленко Крајишник, предсједник Фискалног савјета РС и декан Економског факултета.
Кад је у питању економска ситуација у Српској, Крајишник каже да је она врло сложена због околности у региону и Европи. Намеће се питање да ли онда у тако сложеној ситуацији грађани могу своју штетњу преусмјерити на коповину државних обвезница?
„Ако постоје слободна средства депозита, не да се од банака узме новац и да остану без новца, него онај дио који није пласиран и налази се на слободним депозитиним рачунима, ако се инвестира и ако се то инвестирање кроз народне обвезнице усмјери у развојне пројекте онда је то сигурно потенцијал који се у свим земљама у свијету показао као интересантан и врло успјешан“, каже Миленко Крајишник, предсједник Фискалног савјета РС и декан Економског факултета.
С обзиром да Миленко Крајишник није често доступан медијима, а уједно је и декан Економског факултета, о овим темама смо успјели са њим кратко разговарати на округлом столу у оквиру обиљежавања 50 година постојања Економског факултета.
(БН) Фото: БН
Коментари / 5
Оставите коментарМилионер
04.02.2025 20:36Паре нису проблем, пара нема.
ОДГОВОРИТЕЈадни сте
04.02.2025 21:42А за здравствене раднике нема повецања, 100 %… па гледајте сад фино како одлазе…
ОДГОВОРИТЕМ
05.02.2025 07:02Све це то народ вратити
ОДГОВОРИТЕСаггитариус
05.02.2025 07:16Само рокајте!! Сву лову коју сте добили из кредита и задужења разбуцајте, као што сте разбуцали и робне резерве! Или паре са Ескров раћуна!! Што прије банкротирамо и економски пропаднемо, брже ћемо се ријешити ове власти!!!
ОДГОВОРИТЕТрамп
05.02.2025 14:26Па тросе наравно нису њихове нико не полаже рачун ста их брига ,нико није до сада одговарао...
ОДГОВОРИТЕ