Незнатна корист од укидања ПДВ-а на донирану храну
Компаније су ослобођене плаћања ПДВ-а само уколико донирају храну која је пет дана пред истек рока, што хуманитарним организацијама доноси проблеме.
Босна и Херцеговина 11.01.2025 | 13:09
Закон о порезу на додану вриједност (ПДВ) у Босни и Херцеговини се тешко мијења. О неким великим промјенама било је говора, али је увијек све завршавало неславно. Посебан проблем је што бх. парламентарци тешко извршавају чак и оне промјене закона које су незнатне, или које не остављају никакве посљедице по буџет БиХ.
Идеја добра, али лоша изведба
Ипак, одређене промјене Закона о ПДВ-у су се десиле у 2023. години. Средином те године у Парламентарној скупштини БиХ усвојене су измјене и допуне Закона о ПДВ-у којим је донирање хране хуманитарним организацијама ослобођено плаћања ПДВ-а.
Идеја на прву племенита. Рекло би се помоћи ће доста грађанима који нису у стању да себи приуште најосновније – храну. У току кампање за усвајање ових измјена закона спомињало се и то како привредни субјекти у Босни и Херцеговини много хране бацају јер им је исплативије храну бацити него донирати с обзиром да су на донације морали плаћати ПДВ.
Тако су измјене закона и усвојене, а на почетак примјене се чекало неколико мјесеци, док је усвојен правилник за провођење истог. Оно што је посебно занимљиво јесте да се у јавности не спомиње чињеница да су компаније ослобођене плаћања ПДВ-а само уколико донирају храну која је пет дана пред истек рока трајања.
Дакле, уколико би жељели да донирају храну којој је остало више од пет дана рока трајања, на ту донацију и даље плаћају ПДВ као и раније.
С обзиром да је у Закону остављен неразумно кратак рок трајања исправности хране, хуманитарне организације смо питали колико је ова чињеница њима правила проблеме у прошлој години, те да ли су осјетили неке значајне ефекте законских измјена које су усвојили бх. парламентарци.
Алекса Чебић, предсједник Управног одбора Српског хуманитарног друштва “Добротвор”, радио је на припреми тог закона.
“Добра је намјера и корисна свакако, међутим, у пет до 12 у тај закон је само убачена клаузула да је ослобођена ПДВ-а она донација која је на пет дана пред истек рока. Ви ако сте нека друштвено одговорна компанија или неки приватник или привредник који жели да донира храну онако доброг рока, од пола године или годину, ПДВ се плаћа у потпуности”, истиче за Буку Чебић.
Додаје како им је овако кратак рок трајања хране створио и одређене проблеме.
“Да се разумијемо, ми нисмо незахвални. Међутим, имали сте ситуацију да је организација Помози.ба добила шлепер киселе воде три дана пред истек рока трајања. У једном тренутку вам се нађе толика количина, и онда док ви то запримите, истоварите, попишете, па послије тога иде процес подјеле људима. Уз све то, ако вам та роба дође у петак, ви више не можете чекати понедјељак, јер истиче рок, већ морате ангажовати људе који ће то преко викенда подијелити. Дакле, колико је добро, толико вам неке ситуације могу донијети и финансијске тешкоће”, наглашава Чебић.
Тражили да се рок помјери на 21 дан, али узалуд
Каже нам како је с колегом из Мерхамета предлагао да се ПДВ-а ослободи донација хране која је минимално 21 дан до истека рока трајања.
“С таквом храном би ви могли нормално да располажете. Могли би сасвим нормално да правите транспорт до Дрвара, Мостара и слично. Овако је то веома тешко. Да будемо искрени и отворени до краја, ја не желим да хуманитарне организације буду депонија, и да се неко кутарише хране кад не зна шта ће с њом. Имали смо прошле године ситуацију такође гдје је једна компанија донирала шлепер јогурта три дана пред истек рока.
Ми смо раније парламентарце упозоравали. Шта ће се десити када јогурт који је два дана пред истек рока уручимо старијој жени, или неком деди. Па ће онда та старија особа вечерас насути једну чашу, па сутра или прекосутра другу, трећу. Најопасније је радити с млијечним производима. Шта ако се неко од те хране отрује?", пита се Чебић.
Говори да је у сталном контакту с колегама из других хуманитарних организација, те да су сви углавном сагласни да нису осјетили неко побољшање откако су измјене Закона о ПДВ-у ступиле на снагу.
“Нисмо ми осјетили неко побољшање, у смисли да су сада нас нешто затрпали храном. Видим ја да су по Сарајеву рекламе, да је остављена та могућност, али да смо ми у изобиљу добили хране – нисмо. Боље јесте, али опет кажем, сва храна која је дошла то је буквално три дана пред истек рока”, подвлачи Чебић.
Елвир Муслић, координатор хуманитарне организације Помози.ба за подручје Унско-санског кантона, каже да би и хуманитарним организацијама и компанијама много значило да су ПДВ-а ослобођене донације с дужим роком трајања од пет дана.
“Заиста је тај рок кратак. Док се повуче роба из маркета, док се транспортује, све то изискује вријеме. Ми имамо компаније које редовно донирају, али када би тај рок био дужи вјерујем и да би донације биле веће”, говори за Буку Муслић, констатирајући да је остављено премало времена и компанијама и хуманитарцима.
Наводи како је достава робе посебан проблем.
“Ако роба дође напримјер у наше централно складиште у Сарајево, а стигла је храна која је три дана пред истек рока, док се то дистрибуира до наших корисника широм БиХ, тешко да храна може стићи до свих мјеста и наших корисника у тако кратком року. Ево, док из Сарајева дође до Бихаћа, или неког другог града у Унско-санском кантону, па док ми то даље раздјелимо, то је баш тешко. Још ако вас уз све то закачи викенд, онда то баш ствара проблем, иако се ми трудимо да све стигнемо да доставимо”, објашњава Муслић.
Напомиње како је одређену врсту хране и ризично давати корисницима пред сам истек рока.
“Доста тих људи који приме донацију, неће уопште погледати тај рок трајања, осим ако их ми на то не упозоримо. Због тога наши људи упозоравају кориснике на терену да је то веома кратког рока, да не би наши корисници дошли у здравствене проблеме”, каже нам Муслић.
Штета је што је упропаштена добра идеја
Чебић каже како му је драго што се неко позабавио овом темом.
“Све вријеме смо говорили како је ово супер намјера свих актера, али је штета била да се упропасти једна добра идеја. Криво ми је мало што овоме нико није говорио у претходној годину и надам се да ће убудуће овај рок мало повећати. Понављам, хуманитарне организације нису незахвалне, све што дође значи корисницима, али ако ће већ се донирати храна штета је да она долази три дана пред истек рока трајања. Вјерујте ми, једну хуманитарну организацију ништа не поправљају двије палете макарона којима рок истиче за три дана. Апсолутно ништа”, јасан је Чебић.
Напомиње како је важно имати на уму да сви људи, укључујући и кориснике хуманитарних организација, заслужују да једу храну којој није истекао рок, или која није на самој граници истека рока.
“Када смо радили на креирању закона, на једном од састанака је био и директор Управе за индиректно опорезивање БиХ, и никада се рок трајања хране није спомињао. Директор је само питао може ли доћи до злоупотребе ове законске одредбе. Морам напоменути да смо ми имали месне индустрије које су нама слале месо у фантастичном року. Знали су да нам пошаљу паштете које имају рок трајања од годину и више.
Дакле, можете озбиљно да располажете с таквим залихама. Међутим, сада је мало овакав закон и дестимулисао неке компаније, па да не би плаћале ПДВ, сачекају пет дана пред истек рока. Мени је само жао што се више од годину у медијима спомиње да су привредни субјекти ослобођени плаћања ПДВ-а на донације, али нико није споменуо да су ослобођени само ако донирају храну која је пет дана пред истек рока трајања”, закључује Чебић.
Коментари / 2
Оставите коментарСлобода
11.01.2025 16:16Каква срамота може сиротиња да једе и храну са истекли роком великаши да вас бог убије проклете вам биле душе
ОДГОВОРИТЕКонтејнер Кухиња
12.01.2025 15:45Од ове ПДВ-мјере мозе пасуљ само мало постати сланији.
ОДГОВОРИТЕ