Како Божић славе православци у другим земљама
Православни Божић је празник који уједињује милионе људи широм свијета. Обиљежен је традицијама које варирају од земље до земље, али које свугдје носе заједничку поруку љубави, мира и заједништва.
Свијет 07.01.2025 | 16:28
Прецизне бројке колико људи Божић слави 7. јануара нема, али процјењује се да је то више од 200 милиона. Ми знамо како се код нас празнују Бадњи дан и Божић. Знате ли како то раде у Русији, Украјини или Бјелорусији?
У Русији са посебним обредима
У Русији, највећој православној земљи, Божић се слави са великим свечаним обредима, који почињу на Бадње вече, 6. јануара. Многе породице присуствују божићној литургији.
Најважнији обичај је паљење Бадњака и обавезно постављање празничног стола са 12 јела, који симболизију апостоле. У многим подручјима, ноћ пред Божић обилазе се родбина и пријатељи.
Божићне пјесме у Украјини
У Украјини, мада је влада одбацила 7. јануар као датум прославе Божића, многи становници настављају да славе баш тог датума.
На Бадњи дан Украјинци се окупљају на вечери у породици, која је обавезна за пост. Трпеза се састоји од 12 јела, међу којима се најчешће налазе борсч, варенички (кантеници са разним пуњењима), печени кромпир и све врсте киселих јела.
вечере, Украјинци традиционално излазе на улице и пјевају божићне песме, познате као “кољадки”.
Посебно је значајна обичај божићног паљења свијећа који симболизују Христову свјетлост.
Бјелоруси дијеле поклоне
Бјелорусија, слична Русији и Украјини, слави православни Божић с великим поштовањем према традицији и вјеровањима.
Највећи фокус је на породичној вечери на Бадње вече, када се спрема оброк са посним јелима, али на сам Божић се трпеза богати месом и слаткишима.
У Бјелорусији, на Божић се практикује обичај размјене поклона.
Овај гест симболизује љубав и заједништво, као и жељу за срећом и благостањем у надолазећој години.
Посебну пажњу посвећују молитвама и доласку на божићну литургију у цркву.
Шарена славља у Сјеверној Македонији
У Сјеверној Македонији традиције су богате и разнолике. На Бадње вече домаћини приређују богат посни оброк, док на сам Божић столу доминирају печена јагњетина, пите и разни месни специјалитети.
Занимљив обичај у Македонији је ломљење чеснице – погаче са новчићем, чије проналажење означава срећу и просперитет. Обичаји и славља почињу ујутро, када се породице окупљају, а посебно се одржава божићна литургија у цркви.
Поред тога, посебан обичај је паљење бадњака пред кућом, што симболизује долазак Божијег светла и мира.
Традиција и заједништво
У Црној Гори, Божић је дан када породице долазе заједно да прославе Христово рођење. Прво се одлази на литургију у цркву, а потом слиједи породично окупљање и заједничка вечера.
Најважнији обичај је ломљење чеснице и заједничко јело, уз традиционалне специјалитете попут печене свињетине и разних пита.
Божић у Црној Гори карактерише велика духовност и поштовање према обичајима, уз свечаност која траје неколико дана, са честитањима и дружењима међу родбином и пријатељима.
Православни Божић у Израелу
Иако Израел већином има жидовску популацију, међу палестинским и арапским хришћанским заједницама, православни Божић је велики празник.
У Јерусалиму, тачно на дан Божића, окупљају се вјерници свих православних цркава да присуствују литургији у цркви Светог Гроба, која је једно од најсветијих мјеста за хришћане.
Традиције и обичаји у Израелу не разликују се много од оних у другим православним земљама, с посебним нагласком на молитве, заједничка окупљања и посјете родбини.
Божић међу коптским хришћанима
У Египту, православни Божић слави се 7. јануара, али за египатске коптске хришћане ово је вријеме које доноси и значајну духовну дубину. Божић се слави уз молитве, посебну литургију и породичне вечере.
Копти су познати по строгом посту пред Божић, а на сам празник сви се окупљају у цркви и заједнички дијеле оброк. Обичаји укључују традиционалне посластице, као што су „кахк“ (пита са пуњењем од датула) и разна јела.
(Блиц) ФОТО: ГЕОРГИ ЛИЦОВСКИ/ЕПА
Коментари / 3
Оставите коментарСлавица
08.01.2025 09:06Нико не слави корзијадама са камионима кроз град, свиренама скрипом коцница као сто је стари српски обицај?
ОДГОВОРИТЕИванка
08.01.2025 11:19Код нас Срба само ракије, пуцања и псовања. Нигдје везе са драгим Богом нема.
Ми у Србији
08.01.2025 11:24Уз пиво, паризер, двоје јаја, помфрит онако домаћински
ОДГОВОРИТЕ