Амбасадори ЕУ постигли договор о упућивању писма Србији о отварању Кластера 3

- Амбасадори држава чланица ЕУ постигли су вечерас договор о упућивању писма Србији о отварању Кластера 3, што је први корак у процедури везаној за отварање тог кластера, сазнаје Тањуг из европских извора у Бриселу.

Свијет 16.12.2024 | 22:55
Амбасадори ЕУ постигли договор о упућивању писма Србији о отварању Кластера 3
Очекује се да ће сутра бити послато писмо, у којем се од Србије тражи да достави преговарачку позицију за поглавља која треба да буду отворена у оквиру Кластера 3.
 
Претходно Савет ЕУ за опште послове мора да постигне коначан договор о овом питању јер  без његовог одобрења, писмо не може да буде послато.
 
Одлука донета је у оквиру ширег договора о усвајању закључака о проширењу Савета ЕУ за опште послове,  који је постигнут вечерас на састанку амбасадора.
 
"Амбасадори су управо одобрили закључке о проширењу. Велики успех који ће дати снажни подстицај проширењу на Западни Балкан и шире у годинама које долазе", саопштило је мађарско председавање ЕУ на мрежи Икс.
 
У нацрту закључака о проширењу, које би  Савет ЕУ за опште послове требало да сутра усвоји, а у које је Тањуг имао увид, наводи се да ће Савет прихватити процену Европске комисије да је Србија спремна за Кластер 3, а да ће питање његовог отварања размотрити на основу даљег напретка, посебно у области владавине права и нормализацији односа са Приштином.
 
Европска комисија је у извештају за Србију, објављеном у оквиру Пакета проширења за 2024. годину, навела да је Кластер 3  технички спреман за отварање и истакла да ће укупни темпо преговора наставити да зависи од реформи владавине права и нормализације односа Београда и Приштине.
 
Кластер 3 обухвата осам поглавља, која се односе на информационо друштво и медије, опорезивање, економску и монетарну политику, социјалну политику и запошљавање, предузетништво и индустријску политику, науку и истраживање, образовање и културу и царинску униију.
Србија је последњи пут отворила преговарачка поглавља са ЕУ у децембру 2021. године.
 
(Тањуг) Фото: Схуттерстоцк.цом/Сергии Фигурнyи, илустрација

Коментари / 6

Оставите коментар
Name

То је

17.12.2024 05:41

само замазивање очију.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Скретање са теме

17.12.2024 07:03

Много веци проблем од уласка у ЕУ јесте ста це оне земље које су вец унутар ЕУ?

ОДГОВОРИТЕ
Name

ЦАР Душан

17.12.2024 08:45

ЕУ се распада, Хаос гдје год погледаш, они као "воде" преговоре!!!!! ГДЈЕ ИДЕТЕ???? У ДИЗНИЛЕНД!!!!!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Сто се нас

17.12.2024 10:47

Тице ниста нам не знаци,ни ти це.....Сасвим реално.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

17.12.2024 14:55

Ниста се нас не тиче, зато смо ту гдје јесмо, на дну табеле развијености

Name

Мирослав

17.12.2024 13:00

Само полако, цему зурите са Балканом? Ми смо стрпљиви, знамо цекати и медитирати. Него позабавите се ви са проблемима које имате у ЕУ, пре него примите нас, стрпљиве.

ОДГОВОРИТЕ