Одбијен захтјев за изузећем судског вијећа

Окружни суд у Бањалуци одбио је захтјев одбране Бранислава Зељковића за изузећем вијећа судије Драгана Улетиловића.

Република Српска 16.12.2024 | 14:11
Одбијен захтјев за изузећем судског вијећа

Републички јавни тужилац Сања Тадић Стојисављевић данас је почела са извођењем материјалних доказа.

Подсјећања ради Републичко тужилаштво прикупило је 2.500 материјалних доказа против оптужених у предмету “Корона уговори”, па ће за њихово извођење бити потребно неколико рочишта.

На данашњем претресу као материјални докази предани су између осталих и Одлука Владе РС о донирању средстава из буџета на рачун Института за јавно здравство РС. Тако је у 2020. години на рачун Института уплаћено 15 милиона марака за набавку медицинских средстава и опреме за борбу против пандемије вируса корона у Српској.

Као материјални доказ уложено је рјешење о именовању оптуженог Зељковића на мјесто директора Института за јавно здравство РС.

На прошлом рочишту Јадранка Ивановић бранилац првооптуженог Зељковића, затражила је изузеће вијећа судије Драгана Улетиловића, сматрајући да је вијеће пристрасно.

– Вијеће које је пресудило да је оптужени Саша Марковић дао новац Браниславу Зељковићу не може пресудити да Зељковић није примио мито од Саше Марковића. Саша Марковић је могао бити суђен од стране судије појединца, зашто то није учињено? Мислим да сте ви већ донијели пресуду у овом предмету- рекла је тада адвокат Ивановић.

Републички тужилац Сања Тадић Стојисављевић успротивила се тада приговорима истичући да такви разлози нису основ за изузеће, док је предсједник судског вијећа Драган Улетиловић рекао како ће суд наставити са даљим током поступка, док ће о одлуци о изузећу вијећа бити обавијештени када суд донесе одлуку.

Претходно је вијеће Окружног суда у Бањалуци прихватило споразум о признању кривице закључен између оптуженог Саше Марковића и Републичког јавног тужилаштва у предмету “Корона уговори”.

Саша Марковић, власник туристичке агенције “Травел фор фан”, у потпуности је признао кривицу, односно да је бившем директору Института за јавно здравство Браниславу Зељковићу у више наврата исплатио укупно 250.000 марака мита, а након што је Институту испоручио заштитна одијела у вријеме пандемије вируса корона.

Марковић је споразумом осуђен на 10 мјесеци затвора и одузимање новчане користи у износу од 578.000 марака коју је стекао извршењем кривичног дјела.

Суђење Браниславу Зељковићу и оптуженима у предмету “Корона уговори” почело је у фебруару прошле године.

Осим Зељковића и Марковића, у предмету „Корона уговори“ оптужени су и директор фирме “Проконтрол” Славко Бојић,  директор фирме “Промединг” Драган Дубравац, те бивши директор бањалучке фирме “Синекс лабораторија” Сани Црљић.

Оптужница их терети да су у вријеме пандемије вирус корона починили злоупотребе при набавци медицинске и заштитне опреме те оштетили буџет Српске за  више од 1,3 милиона КМ.

Оптужница Зељковића терети да је набавком медицинске опреме по вишеструко већим цијенама од набавних које је проводио по претходном договору са другим осумњиченим особама себи прибавио противправну имовинску корист у износу од најмање 335.000 КМ, а Саши Марковићу и „Травел фор фан“ 578.780 КМ, те Славку Бојићу и “Проконтрол” износ од 241.562,50 КМ и Санију Црљићу и „Синекс лабораторији“ 28.700 КМ.

(Српскаинфо) Фото: БН

 

Коментари / 15

Оставите коментар
Name

Правда

16.12.2024 14:38

Свака цаст, доста висе пресуда које адвокати договарају са судијама. У бањалуцком Основном суду, само сто нису објавили јавни списак адвоката, који добијају све пресуде, без обзира на доказе.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ЈПС СУМЕ РС ад СОКОЛАЦ

16.12.2024 15:10

Славен Гојковиц и Биљана Марковиц купили два вентилатора за 250000км. То је за затвора одмах,доци це и зо вријеме ста су радили

ОДГОВОРИТЕ
Name

15 милиона

16.12.2024 15:10

Овај износ је додјељен Институту. Јавна је тајна да је 30% од тог износа заврсило код Стевандица. Ухапсите њега јер је то једино рјесење слуцаја. Зељковиц ако не види да це бити пресудјен на максималнх казну која је 15 година онда је озбиљно луд или уцуењен.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Пресуда

16.12.2024 15:12

Пресуда це бити максимална: 15 година Зељковиц остали до 5 година. Све по заслугама. 15 милиона разлога је за ову правду довољно.

ОДГОВОРИТЕ
Name

11903

16.12.2024 15:30

Мислим да није коректно да овај млађани Зељковић сам траћи младост у каквој бајбокани, кад је и ћоравом видљиво да је ту још неко подобро омастио брке?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Коста Кољин

16.12.2024 16:13

Зашто Зељковић не каже коме је предао новац добијен од Марковића.Марковићу су повјерење указали и тужилаштво и суд а бога ми и јавност.

Name

ре

16.12.2024 17:28

Па нека казе Зељковиц,у цему је проблем,ако неказе,одлезат це за свију,његов проблем,није мој.

Name

Родољуб

16.12.2024 15:47

Криминалца и битангу тамницу "гдје акрепе љута мемла дави"

ОДГОВОРИТЕ
Name

Све све

16.12.2024 15:52

Само немојте дирати стевандица сефа прљавиг корона новца као ни лукаца цадје кисика или дјајица они су застицени пљацкаси короне као и висковуц нејаки фикуссс премијрр подобни! Њихов капитал пре уласка у политику све говори о њима! Застицени партијамаа на власти!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Славиша

16.12.2024 15:53

Како овбај лик мисли изаћи сутра на улицу и погледати својим грађанима у очи !!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

16.12.2024 16:59

Лопови немају образа. Они се поносе ко це висе да украде.

Name

Јана

16.12.2024 16:45

Зато се спрема закон о помиловању. Зиви били па видјели.

ОДГОВОРИТЕ
Name

АР

16.12.2024 18:02

Јединосто се постено купило за вријеме короне је онај велики сатори и хвала богу да се користи у праве сврхе јос увјек а то је када рудоња прави дернека да моземо лијепо да се провеселимо

ОДГОВОРИТЕ
Name

Др Неле Дрпајлић

16.12.2024 21:03

Ооооо, почело се причати да би се могло и пресудити 15 година. Кажу Мирела била код Игора да договори 5, Стевандић тражи 8. Свашта се прича. Коме веровати

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре ре

17.12.2024 00:12

Реално је очекивати да ће тражити максималнх казну која је 15 година. Колико ће суд одрезати ко зна али неће испод 10 сигурно јер је ипак представник државе. Мирела му је све то и скувала заједно са Стевандићем који је узео минимално 4-5 милиона км само у корони