Рушење канала Ибар - Лепенац одговара Куртију
Период до 20. јануара, када ће Доналд Трамп преузети функцију предсједника САД, безбједносно и политички је врло изазован период да се заштити српски народ на Косову и Метохији, а на његовој заштити највише могу учинити међународне трупе које не смију зажмурити на прогон Срба, који је главни циљ Аљбина Куртија. О томе говори и рушење канала Ибар- Лепенац на сјеверу Космета, за који је Курти оптужио Србију и Русију”, рекли су саговорници емисије “Глобално“ БН телевизије.
Србија 04.12.2024 | 22:44- Рушење канала Ибар - Лепенац на сјеверу Космета, витални објекат за Србе на сјеверу КиМ, акт је који је требао искључиво Аљбину Куртију и то из два разлога, рекао је предсједник Матице Албанаца у Србији Демо Бериша.
“Један циљ Аљбина Куртија је да се пред разговоре, који су најављени и одржани у Бриселу између новог европског руководства и земаља Балкана, Србији ослаби позиција и да се не отворе планирани кластери. Други циљ је да у потпуности овлада сјевером Космета”, каже Бериша.
- Тзв. косовске безбједносне снаге су након рушења канала упућене на сјевер Космета, што је и био главни Куртијев циљ, рекао је правник Стефан Јовановић, додајући да је то само почетак акција које може да спроводи на Космету у циљу дестабилизације региона и протјеривања Срба.
“Он жели да до 20. јануара, док не дође Трампова администрација, на терену направи фактичко стање у којем су Срби отишли са сјевера КиМ, како би у каснијим преговорима који буду услиједили, позиција Србије била што гора”, мишљења је Јовановић.
- Треба бити веома опрезан са новом америчком администрацијом, додаје Јовановић, и видјети ко ће бити задужен за односе Београда и Приштине, изражавајући бојазан да до 20. јануара може да се деси озбиљан напад на Србе.
“Треба очекивати даљу ескалацију. Србија треба да буде спремна, мора сада да предузме широку дипломатску акцију која не мора да буде видљива у јавности, али она мора да се деси према свим међународним актерима”, сматра Јовановић.
О рејтингу Аљбина Куртија пред предстојеће изборе у фебруару, Бериша каже:
“На основу оног што у овом тренутку можемо рећи на основу расположења грађана, јесте да ће он морати да иде у архив.”
- Вашингтонски споразум је био увертира за нешто озбиљније, попут споразума о подјели или размјени територија, сматра новинар Филип Калмаревић, што може поново да оживи као тема у наредних неколико година.
“Мислим да треба да се суочимо с реалношћу да ово питање скоро неће бити ријешено у потпуности у корист Србије, онако како ми то доживљавамо, а то јесте враћање политичког, друштвеног и правног поретка Србије на Косово и Метохије”, наводи Калмаровић.
- Ипак, због своје добросусјетске политике, Београд у наредном периоду може одиграти врло значајну дипломатску улогу, и даље чувајући своју неутралну војну и политичку позицију, у односу према рату у Украјини и другим сукобима у свијету, очекујући тако и добре односе са Вашингтоном, закључили су саговорници емисије “Глобално” БН телевизије.
(БН)
Коментари / 6
Оставите коментарСјеверни ток
04.12.2024 22:51А српска насеља без воде.
ОДГОВОРИТЕух
05.12.2024 08:04Што су га минирали када им то не иде у корист,поставља се питање. Контам да су процјенили да им протести опозиција због убиства 15 људи у Новом Саду више руше власт него минирање тамо неког канала на косову
ха ха,
05.12.2024 00:20Па ако одговара куртију,засто је онда београд радио ту диверзију хахаха или да скрене пазњу са новог сада.
ОДГОВОРИТЕЗоx
05.12.2024 02:14Јасно је ту све одавно
ОДГОВОРИТЕСрбо
05.12.2024 11:06Покојни ђед ми је увјек говорио, чувај се сине човјека кои крије поглед и издаје свој народ
ОДГОВОРИТЕРадојциц
06.12.2024 21:49Де јависе код АЛБИНА .СРАМ ТЕ БИЛО .фујјјј
ОДГОВОРИТЕ