Дивља депонија код Зворника могућа еколошка бомба

Каракај мало мјесто са великим проблемом - дивљом депонијом која се налази у близини кућа.

Република Српска 03.12.2024 | 10:12
Дивља депонија код Зворника могућа еколошка бомба

Ово је до отварања регионалне депоније на Црном врху било мјесто гдје се  30 година одвозио сав комунални отпад из Зворника. Сада је она затворена или је тако требало бити.

Нерјетко су грађани примјећивала да други становници овде довозе смеће, али не само они већ и комунално предузеће а. д. Водовод и комуналије Зворник.

Смеће је непрописно одлагано, гомилало се и наставило загађивати земљиште, воду али и ваздух. Јер није ријеткост да се овде деси пожар. Као љетос.

И то је само једна од штетних посљедица ове дивље депоније.

Депонија у Каракају налази се уз саму Дрину, те изворе питке воде. У Институту за јавно здравство Републике Српске страхују да би се еколошка катастрофа могла  догодити ако би дошло до клизишта и дио отпада са депоније завршио у  Дрини. 

"Имамо Братунац, Љубовију, Бајину Башту, Зворник, Мали Зворник, имамо Бијељину, Лозницу, Бању Ковиљачу. Па можете сада да замислите размјере које би имале на водозахвате, управо када би се десила та катастрофа да се бар дио те депоније или оцједак од те депоније који је пун анареобних микроорганизама који обрађују отпад и праве метан, какве би последице биле за водоснадбјевање", објашњава Весна Лазић, специјалиста хигијене здравствене екологије у Институту за јавно здравство Републике Српске.

Остоја Марковић живи у непосредној близини ове дивље депоније. Само он зна каже како је ту боравити.

Не смијеш прозор отворити да прозрачиш мало. Још кад наиђе онај зрак одоздо,  вјетар кад нанесе онај дим.

Нормално да се плашимо за здравље. Поготово се плашиш за дјецу, прича  Марковић.

Дивље депоније на које се отпад одлаже без надзора и контроле нису ријеткост у РС. Код санитарних депонија отпад се одлаже по тачно утврђеној процедури. Уз то оне имају одводе за метан који је је природна посљедица одлагања било каквог отпада.

Код дивљих депонија тих одвода нема.

У Институту за јавно здравство Републике Српске кажу да управо због метана, који је запаљив, у току врелих љетњих мјесеци долази до експлозија, а потом и сагоревања отпада, посебно пластике што може бити врло опасно.


Бензен може да направи много већи проблем. Да изазове поспаност, главобољу. О дугорочним ефектима можемо рећи да су то канцерогене супстанце из групе један. И ту ћу зауставити сваку причу, објашњава Весна Лазић, специјалиста хигијене здравствене екологије у Институту за јавно здравство Републике Српске 

Но упркос упозорењима струке из предузеће а. д. Водовод и комуналије Зворник признају да су и након што је она затворена, одлагали смеће на ову депонију. Тврде само крупни отпад.

Зато што регионална депонија не прима крупни отпад каже Јован Томић, директор ад водовод и комуналије Зворник

Но након последњег пожара који је љетос захватио Тилић аду, схватили су кажу у овом предузећу озбиљност посљедица које њихово понашање може имати. Зато сада обећавају да смеће више неће возити у Каракај.

Но дивља депонија због тога неће престати бити опасност по животну средину. Из Института за јавно здравство Републике Српске кажу да је неопходно њено трајно уклањање.

ГУ Зворник има ту идеју, но треба новац. И то више милиона.

Тако да је нама то у приоритету, њена санација и уклањање како би могли  заштитити насеља Каракај и Економија од високог водостаја ријеке Дрине.

Није још у коначници урађен пројекат, али ријеч је о пројекту који је вишемилионске вриједности сигурно, каже Бојан Ивановић градоначелник Зворника.

Неприхватљиво је рискирати здравље и добробит становника из финансијских разлога сматрају мјештани.
Али Остоја Марковић својом реакцијом довољно говори о увјерењу да ће се проблем дивље депоније у Каракају ријешити трајно.

Ми се надамо, али ето. Каква је власт и шта све обећавају, надамо се да ће завршити.

Проблем дивље депоније у Каракају није проблем само овог мјеста. Грађани и струка траже да се проблем ријеши  прије него се деси еколошка катастрофа чије последице неће моћи новцем да се санирају. 

(БН) Фото: БН

Коментари / 9

Оставите коментар
Name

Вишеград

03.12.2024 10:26

на улазу у туристички град Вишеград,исто овако опасна депонија постоји,само што је ограђена да се не види са главног пута,али се неугодан мирис шири около.И ником ништа.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Зворник

03.12.2024 11:07

Директор Комуналниг је један од главних мутикаса у снсд Зворник. Све то ради снсд народу Зворника у задњих 10 година. Нека ради тако нам и треба.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Митар

03.12.2024 11:09

Дивља депонија, брана црвеног муља, спалиона отпада и енергана у глиници у Зворнику ће доћи до еколошке катастрофе као мађарској где је пукла брана и бофалу у Индији где је хлор погушио људе а ви и даље гласајте за секту

ОДГОВОРИТЕ
Name

Невјероватно.

03.12.2024 11:17

Извадите милионе из дзепова сто сте покупили својим незаконитим радом. Директор је цец годинама мулти милионер. Цуј нема јос ни прохекта. Сваста.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Хвала богу

03.12.2024 11:24

Нека нека дабогда сви поцркали у Зворнику, зао ми само оних 10% сто су гласали против секте, милокрада и дебелог говнета.А ово остало су све полтрони, лопови, јајаре, пицкице и убједљиво су гласали за ове горе.То су хтјели ето им

ОДГОВОРИТЕ
Name

Маса

03.12.2024 11:29

Па да ли ви мислите да је само то потенцијална бомба, а Алумина која испуста црне облаке није, страшно.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мито

03.12.2024 13:51

А гдје се сад одлазе крупни отпад? Занимqа ли бар комунqлну полицију. Ста еаде тузиластва? Јесу ли комуналну полуцајци заста одговоени. Бар за непредузимање послова на које су обавезни

ОДГОВОРИТЕ
Name

Форд Префект

03.12.2024 17:18

Кога брига за ово! Прије двије године су у Братунцу снимили Миодрага Лончаревића како из тракторске приколице кипа шут и ко зна шта још. И после пар мјесеци тог господина поставе да буде в.д. директора Туристичке организације Републике Српске.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Муљ

03.12.2024 17:22

Глиница и њен испад су највећи загађивачи па нико ништа не преузима а још се дограђује брана на висину која није предвиђена. Мој познаник је био купио машину за рециклажу пластике и тражили су му тридесет хиљада марака пије почетка рада. Наравно какви смо ми, он је ту машину продао и никад није почео са радом. Да су га пустили да ради било ни свима боље.Град хи био чишћи, скупљачи пластике нешто зарадили, власник такоде а град би имао порез. Код наших политичара је само дај мени и дај ми сад, то сто ни град узео много висе за неки дужи период нема везе.

ОДГОВОРИТЕ