Постоји ризик од нове катаклизме у Доњој Јабланици
Директор Федералног завода за геологију Ведад Демир тврди да је прелиминарни извјештај о инжињерско-геолошким истраживањима на подручјима разорних поплава и одрона предат надлежним институцијама и локалним заједницама.
Босна и Херцеговина 18.11.2024 | 21:43
Мјештани Доње Јабланице су у неколико наврата протестима исказивали незадовољство због изостанка адекватне реакције надлежних, а Демир је казао да извјештај обухвата и краткорочну и дугорочну процјену сигурности подручја Доње Јабланице.
– Закључили смо да посљедњи догађај дебритног тока краткорочно није повећао укупни ризик, али да он и даље постоји. Документовали смо да су слични догађаји дио природних процеса, који су се кроз више епизода догађали у геолошкој историји и вјероватно ће се поново догађати у будућности, иако њихова тачна учесталост и интензитет не могу бити прецизирани – рекао је Демир.
Такође, како наводи, људске активности попут климатских промјена, изазивања пожара и дјеловања у зонама дебритних токова могу додатно утицати на повратни период и интензитет ових догађаја, чинећи их чешћим или озбиљнијим.
– Разумљиво је да становници Доње Јабланице више не желе живјети с овим ризиком. Једини начин да се ризик смањи на прихватљив ниво јесте имплементација одговарајућих мјера активне и пасивне заштите, које смо детаљно образложили у извјештају. Ове мјере укључују стратешко планирање, техничке интервенције и дугорочне активности за сигурнији живот на овом подручју – рекао је Демир.
Подвлачи да се хитне санационе мјере подузимају када постоји непосредна пријетња људима или инфраструктури, као што су реактивација геохазарда, обнова кључне инфраструктуре, превенција додатних оштећења или обезбјеђивање минималне функционалности.
– У случају Доње Јабланице, тренутно не постоји краткорочна пријетња од новог дебритног тока за насеље, што омогућава да се проблем рјешава системски, уз поштивање законских норми и стручних процедура. То, наравно, не искључује потребу за санацијом оштећене инфраструктуре и објеката, што је кључни корак за нормализацију живота у погођеном подручју. Овај приступ је детаљно појашњен у извјештају Завода, заједно с препорукама за дугорочне мјере заштите и смањење ризика – истакао је.
Демир указује на то да је ријеч, као што се види из назива документа, о прелиминарном извјештају, а не о елаборату о изведеним инжињерско-геолошким и геотехничким истраживањима и испитивањима терена.
– Наш прелиминарни извјештај пружа детаљан опис догађаја, од мјеста иницијације на врховима падина слива Доње Јабланице, преко развоја дебритног тока и његовог кретања природним геоморфолошким формама, до догађања у зони каменолома, проксималној и дисталној депозиционој зони. На основу тих података израђена је и симулација догађаја, која представља вриједну основу за даљње активности, укључујући планирање и пројектовање заштитних мјера – казао је Демир.
(Аваз) Фото: МИОМИР ЈАКОВЉЕВИЋ/РИНГИЕР
Коментари / 8
Оставите коментарРибар
18.11.2024 23:00И ста сад. Чекати да падне снијег па почети санирати и поправљати објекте. Тако се то ради кад у Влади ФБИХ сједе полуписмени политичари. Инжењерима ни трага. Стручни људи су већ одавно напустили ову земљу Они који се данас претстављају као стручњаци носају по џеповима фалсификат и лажне дипломе и не усуђују се ни ста реци, камоли урадити.... Риба смрди од главе.
ОДГОВОРИТЕПриједорчанин М.
19.11.2024 04:55Рибар,дао си праву и истиниту дијагнозу.
Слажем се
19.11.2024 06:25У свакој влади сједе полуписмени политичари. Стручне људе политика не интересује. Услов да се бавиш политиком на овим просторима је да си глуп и неписмен,покварен до сржи.
А ко да те цује....
19.11.2024 07:09Браво за коментар. И коме то реци.....
??????
19.11.2024 18:45Гдје су паре од региона и ЕУ за санацију и помоц народу поправљен Јабланице? Има Ли контроле над тим и ста се поправи са тим парама???
Јаффа
19.11.2024 06:37Природни геолошки процеси?! Ништа минирање и експлоатација камена?!
ОДГОВОРИТЕОбланда
19.11.2024 12:51Ниста,ни ријеци о (не)људском фактору сто је у овом слуцају итекако окидац...
Ко нас води
19.11.2024 09:28Све је овдје у страху и под ризиком.
ОДГОВОРИТЕ