Јавна предузећа биљеже губитке, цех плаћају грађани

„Све грешке, раскошност и трошење власти платиће грађани из свог џепа. Тако ће бити и са најављеним поскупљењем струје које ће, као домино ефекат, подићи и све друге цијене и грађане учинити још сиромашнијим“, упозорили су гости емисије „Изазови“ БН телевизије.

Република Српска 15.11.2024 | 22:37
Јавна предузећа биљеже губитке, цех плаћају грађани

- Јавна предузећа у Српској због неодговорног пословања биљеже милионске губитке, а цијену тога плаћају грађани. Од јануара сљедеће године вјероватно ће плаћати и много скупљу струју, а ланчано, знају из искуства, и многе друге ствари, каже Дијана Јешић из Народног фронта.

„Тако да ћемо заиста бити у великом проблему. Чињеница је да је сада сваки пети становник Републике Српске сиромашан. Пошто нас плате и пензије неће расти, ми ћемо доћи у ситуацију да нам готово сваки други становник буде сиромашан јер неће моћи да испоштује што цијене струје, што цијене свих осталих производа које ће то поскупљење струје да прати“, додаје она.

Власт је након избора видјела да им се то може, наводи посланик СДС-а у НС Републике Српске Огњен Бодирога.

„Они немају никакву одговорност према локалној заједници, а на крају крајева, ни према Републици Српској јер на све гледају као на плијен. Због несташице новца и дубоке кризе у коју нас је актулена власт довела и у коју ће нас тек довести, они рачун, односно „награду“ што су их поново бирали испостављају грађанима Српске“, јасан је Бодирога. 

- Поскупљење струје више погађа грађане него поскупљење горива, а наш систем је пун апсурда, каже предсједник Удружења потрошача из „Звоно“ из Бијељине Јован Василић.

„Апсурд је да је код нас пренос једног киловат сата скупљи него производна цијена тог истог киловатсата. Значи, већа је цијена преноса него што се плати цијена на прагу термоелектране, односно оно што Електропривреда Републике Српске плати термоелектранама, хидроелектранама, итд..“, објашњава Василић.

- За лоше управљане предузећима нико не одговара, а на чело предузећа која су губиташи не долазе стручни него подобни, каже даље Бодирога.

„Они су на челним позицијама поставили такве људе да су ти људи њихови војници. Оног момента кад ти њихови војници не слушају, онда прођете као што сад ДЕМОС пролази, а као што ће вјероватно проћи и НПС Дарка Бањца јер они нису слободни људи. Они су уцијењени од ове власти, они су документовани. Актуелна власт од тога има да се неколико породица овдје енормно богати, док грађани све то нијемо гледају.“

Апсурд у Српској је, додаје Јешићева, то да све оно што није у оквиру закона његовом промјеном постане законито.

„Све што ураде углаве у закон и тако постане законито, а због тога страдају грађани.“ 

- За стање у држави и то како грађани живе увијек је договорна власт. Свака власт је промјењива за изборима, а кључ промјене је у рукама грађана, поручио је Бодирога.

(БН) Фото: БН

Коментари / 16

Оставите коментар
Name

Зацаран Круг

15.11.2024 23:06

Власт је у рукама незналица! А неук цовјек не зна колико не зна!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Питам се...

15.11.2024 23:09

.....зашто опозиција не изведе народ на улице и немаааа поскупљења! Ово млаћење празне сламе не води ничему, политичари се не плаше њихове празне приче!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Худини

16.11.2024 06:51

Изаћи ће народ сам на улице кад небуде пензија,борачког,инвалиднина,плата у јавном сектору итд!

Name

Кап у мору

16.11.2024 07:07

Резултати на изборима све говоре....народу је добро чим бира оне који му за глас плацају 100 марака или руцак под шатором.

Name

Репитам се

16.11.2024 07:42

Како це опозиција извести народ, кад је вецина народа и њихове породице добиле писао преко странке снсд несмију ни изаци, нек их камера ухвати одмах отказ спосла

Name

Мт

16.11.2024 08:03

Опозиција прича о криминалу и лоповлуку које сваки грађанин види. Нису способни низакакве промјене осим гледања у личне интересе као и власт. Њих ова поскупљења не занимају јер они имају мало мање од владајуће структуре а нису способни низашта осим да трачаре.

Name

Ре питам се

16.11.2024 11:32

Нико неце изаци, јер народ је ку..а, прими паре и гласа за грбавог и његове. Кад не буде пара за пензије, мозда тад изадју, али бице им И тад касно. Грбави је народ хипнотисо СРПСТВОМ. Борцима средњи прст, то је симбол његовог СРПСТВА!

Name

ре питам се

16.11.2024 00:29

питам се,питам се да ли би ти изашао на протесте.Мислим да не би,и мислим да је твој глас отишао за снсд.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре ре питам се

16.11.2024 10:49

Мој глас никад СНСД НИЈЕ ДОБИО А И НЕЋЕ! Да живим ту изашао би сигурно на протесте, јер ме неможе нико уцјењивати ( имам свој понос!). Живим у иностранству и видим којим путем се СВЕ постиже, зато ПОКУШАВАМ пробудити тај народ (а и опозицију) да устану. Јер сједити, чекати, бити некоме роб и слуга, дозволити уцјену.... води још горем стању!

Name

Тоти

16.11.2024 07:36

0позициони лидери треба да се састану под хитно и као прво изаберу водју који је у стању да поведе овај народ на протесте да коначно отјерамо ове криминалце тамо гдје им је мјесто.Погледајте шта нам раде најскупљи смо у региону са цијенама основних животних намјерница ,а задњи по примањима .Додик изадје на тв и хвали се како је већа просечна плата у рс него у федерацији наравно није тачно. Зашто не пореди пензије и борачка примања?Једино смо бољи у криминалу од свих у регији.Погледајте шта се ради у јавним предузећима, која су подијелили измедју себе и пљачкају.. Народ у Бањалуци иБијељини је рекао шта мисли о овим криминалцима рецимо Стевандиц од 90000 хиљада гласача добије 1700 и видите како се понаша.....Потребно је под хитно ове кримосе сместити у затворе и створити нормалне услове за живот достојан човјеку...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Петар

16.11.2024 09:12

Грађани и треба да плаћају јер тако су гласали.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Приједорчанин М.

16.11.2024 10:31

Џаба ваше критике,кад схватимо да су власт и опозиција исти (осим Вукана и Јелене) тек онда можемо рачунати да ће нам бити боље,пдп увелико сарађује са власти,сдс туц муц и ништа,сви су се добро ухљебили,имају боговске плате,запослили своју дјецу и боли их она ствар,а ти народе само мумлај и чекај ко ће ти пружити кесу макарона.

Name

Бок

16.11.2024 11:14

У народу су већи лопови него ови на власти, када већ 20 година пристају на овакву власт. Дају им пред изборе 100 КМ и тањир супе испод шатора, а за два мјесеца им поскупљењем узме милионе. Оваквих будала свијет није видио.

Name

Реалан

16.11.2024 09:34

Ма нема се ту шта много коментарисати докле год садашња влаат буде на челу РС надајмо се и горем. Док год Додик хода на слободи никад неће бити боље ни за борце ни за србски народ на овим просторима РС. Нека нам је Бог у помоћи.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Смислов

16.11.2024 11:08

Зато пензије иду 5%. Тога у Њемачкој нема, јер толико повећање њихова економија неби могла да поднесе.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Сир Оливер

16.11.2024 12:36

Сиромашан си кад једном седмично не идеш у позориште, а кад те неко купи за 50 КМ или пиво под шатором то је биједа без преседана. Нажалост ово друго је слика РС већ безмало 2 деценије.

ОДГОВОРИТЕ