Трошкови Фонда само за лијекове износе 37 милиона КМ

- Више од 200 дјеце обољеле од дијабетеса типа један у овој години искористило је право на сензор за мјерење шећера у крви о трошку Фонда здравственог осигурања /ФЗО/ Републике Српске.

Република Српска 14.11.2024 | 10:14
Трошкови Фонда само за лијекове износе 37 милиона КМ

Из Фонда је саопштено да је у Републици Српској омогућено да родитељи дјеце до 18 година сами одлучују да ли ће користити сензоре или само тракице за мјерење шећера у количинама предвиђеним правилником који регулише област медицинских средстава.

Из ФЗО напомињу да корисници сензора имају право и на одређен број тракица за мјерење шећера што није случај у другим земљама које финансирају сензоре.

Поводом 14. новембра - Свјетског дана борбе против дијабетеса, из ФЗО подсјећају да од прошле године Фонд финансира сензоре у трајању од седам и 14 дана за дјецу обољелу од дијабетеса тип један до 18 година старости, што је још један показатељ да, поред других права за обољеле од дијабетеса, Фонд континуирано анализира потребе осигураника и у складу са могућностима настоји да унапређује доступност и квалитет здравствене заштите.

У саопштењу се додаје да годишња издвајања ФЗО Републике Српске за лијекове и потрошни материјал за обољеле од дијабетеса износе више од 37,6 милиона КМ, не рачунајући лијечења, медицинска средства и све друго што им је потребно.

ФЗО Републике Српске за обољеле од ове болести, подсјећа, финансира широк спектар права, а, осим сензора, и инсулине, инсулинске пумпе, тракице за мјерење шећера, ланцете, шприцеве, игле, апарате за брзо одређивање глукозе у крви, потрошне материјале за инсулинске пумпе.

Из ФЗО напомињу да су обољелима од дијабетеса доступни и инсулини најновије генерације које не финансирају поједине земље региона у којима се издваја знатно више средстава за здравство.

У саопштењу се истиче да су обољели од дијабетеса ослобођени плаћања партиципације за основну болест и све њене компликације.

Законом о обавезном здравственом осигурању омогућено је и да обољели од дијабетеса, уколико немају ниједан други основ за пријаву на здравствено осигурање, могу по основу своје болести бити здравствено осигурани, наводи се у саопштењу.

У саопштењу се наглашава да је Фонд здравственог осигурања Републике Српске веома рано препознао важност финансирања права обољелих од дијабетеса, а све с циљем унапређења квалитета живота обољелих од ове болести, па се нарочито од 2006. године у континуитету проширују права и у складу са могућностима уводе и финансирају нови лијекови.

Фонд је, примјера ради, у односу на 2016. годину повећао средства за лијечење обољелих од дијабетеса за чак 50 одсто. ФЗО Републике Српске активно сарађује са представницима удружења пацијената обољелих од ове болести и све новине по питању унапређења права су и уведене у сарадњи са пацијентима, наводи се у саопштењу.

"Укључивање пацијената у конципирање развоја здравственог осигурања један је од приоритета ФЗО Републике Српске, а захвалнице које добија од представника удружења пацијената показује да је Фонд преопознат као истински партнер у побошљању доступности и квалитета здравствене заштите", наводи се у саопштењу. 

(Срна) Фото: Илустрација

Коментари / 2

Оставите коментар
Name

Златна кока

14.11.2024 11:59

Упоредите са цифром за коју се терете Кустурић&цо и ето вам одговора гдје су паре?!

ОДГОВОРИТЕ
Name

ЛАКТАШИ

14.11.2024 12:31

А ЗАШТО ПОЈЕДИНИ РАДНИЦИ ФОНДА ЗДРАВСТВА УОПШТЕ ГОДИНАМА НЕ ДОЛАЗЕ НА ПОСАО ??? А О ОВОМЕ СУ НАРАВНО УПОЗНАТИ ДИРЕКТОР ФОНДА ЊЕГОВИ ЗАМЈЕНИЦИ, ИЗВРШНИ ДИРЕКТОР ЗА ЗДРАВСТВО И КОНТРОЛУ....ЈЕДНА ОД ЊИХ ЈЕ МАЈА ПЕРИШИЋ

ОДГОВОРИТЕ