ИФИМЕС: Побједа Доналда Трампа нова глобална реалност

- Међународни институт за блискоисточне и балканске студије (ИФИМЕС) из Љубљане оценио је данас да је победа Доналда Трампа на недавнбо одржаним председничким изборима у Сједињеним Америчким Државама била чиста и бриљантна, а да је значај те победе увећан победом његове Републиканске странке над Демократском странком у Сенату и у Представничком дому америчког Конгреса. 

Свијет 12.11.2024 | 13:25
ИФИМЕС: Побједа Доналда Трампа нова глобална реалност

Како се наводи, то значи да Републиканци имају сада потпуну контролу над извршном, законодавном и судском влашћу, тако да могу да спроводе своју политику, посебно на унутрашњем плану, као што су давање пореских олакшица за стимулисање привреде, увођење високих царина на увоз, посебно кинеске робе, као и наставак изградње зида на јужној граници с Мексиком, како би се зауставиле илегалне миграције. 

Та два питања, економија и имиграција, представљали су ослонац републиканске председничке и парламентарне изборне кампање, а већина Трамповог говора се вртела око њиховог повезивања, јер је управо економија била разлог неуспеха његове противкандидаткиње "Демократа" Камале Харис у вођењу земље и заокрету бирача од њих у корист "Републиканаца".

Поред унутрашње политике, око које се вртела републиканска предизборна кампања и која је генерално садржавала доста детаља и информација, постоји много непознаница што се тиче спољнополитичких питања, о чему се увек говорило успутно и реторички, као што се Трампова изјава више пута понављала, да ће окончати руско-украјински рат у року од 24 сата и његово обећање које је пре неколико дана дао арапско-америчким бирачима у држави Мичиген, да ће "добити мир тамо на Блиском истоку", али без објашњења како ће то обећање испунити. 

Анализа пораза актуалне потпредседнице САД Камале Харис остаће запамћена и биће предмет расправе још дуго, јер, наводи се, након изузетног почетка кампање, Харис није успела да увери гласаче својим говором, слично као и Хилари Клинтон 2016.године. 

Она је провела доста времена покушавајући да увери гласаче да Трамп није способан за председника, али није могла да објасни и да одговор бирачима зашто је она најбољи избор.

Харис је била суочена са готово немогућим задатком у покушају да превазиђе стрмоглави пад рејтинга и незадовољства Бајденом, где око две трећине бирача верује да земља иде у погрешном смеру, а током 2024.године, Бајден и истакнути чланови његове странке уверили су се, да је заслужио други мандат захваљујући његовој изванредној политичкој каријери.

Ифимес оцењује да је након Бајденовог дужег кашњења у повлачењу кандидатуре, Харис била гурнута иза сцене у први план, али је имала само три месеца да се промовише, а насупрот томе, Трамп је провео осам година побољшавајући свој имиџ, укључујући четири године свог првог председничког мандата, након чега су уследиле још четири године континуиране пропаганде.

Наводи се да су се многи гласачи, уз стални раст инфлације и два велика рата, у Европи и на Блиском истоку, радо освртали на раздобље пре пандемије, које је под Трампом доживело релативну економску стабилност и просперитет, а након његове одлучујуће победе за номинацију Републиканске странке, чак су се и особе које су му се пре противиле, помириле са истином и прихватиле његове наративе.

У анализи се даље наводи да је политичка сцена у 2024.години била идеална за Трампов повратак, а да се расположење бирача промијенило на начин, које тим Харисове у кампањи није у потпуности схватио, тако на пример да културна питања сада заузимају много већу улогу, него што су имала деценијама у прошлости, а можда чак и надмашују економска питања по свом утицају. 

Чини се, наводи Ифимес, да Трампов тријумфални повратак данас поновно покреће период неизвесности не само у дубоко подељено америчко друштво, већ и на међународној сцени.

Током његовог првог мандата (2016-2020) није било могуће лако предвидети његове потезе, због његовог специфичног личног приступа и необичних предлога, као и његовог необичног односа са светским лидерима као што су руски председник Владимир Путин, севернокорејски председник Ким Џонг Ун и још поједини други ауторитарни лидери по свету. 

Данас, упркос искуству с њим током четири године на власти и још четири године у припремама за његов повратак превлађује стање неизвесности у погледу његове спољне политике, а нема сумње да многи ван САД, почевши од Пекинга, Москве, Брисела, Техерана, Тел Авива сада покушавају да предвиде облик политике нове администрације и у којој мјери би могла да настоји да промени правила игре у погледу односа Сједињених Држава и остатка света. 

"Извесно је, да Трамп не верује садашњој државној администрацији задуженој за управљање интересима САД, као и да ће на утицајне позиције довести групу својих верних следбеника, који ће настојати да спроводе његове хирове не обазирући се на последице. 

Судећи по његовом првом мандату у Белој кући за очекивати је да ће Трамп вероватно имати Блиски исток, као високи приоритет у свом мандату, а што се тиче његовог односа према актуелном израелском премијеру Бењамину Нетањахуу према мишљењу угледног израелског економисте и политичког саветника Ерана Јашива, који вјерује да ће Трамп радити на његовом свргавању првом приликом, упркос њиховом претходном пријатељству.  

(Тањуг) Фото: АП

Коментари / 0

Оставите коментар