БиХ је земља у којој буја корупција на свим нивоима
- Баш на годишњицу смрти онога који је пријављивао коруптивне радње Милиана Вукелића из Бањалуке, за коју нико никада није одговарао, у овом граду организована је панел дискусија о борби против корупције. С обзиром на то да је БиХ при самом врху листе земаља највише корупције, закључено је да треба дјеловати институционално да би се корупција сузбила.
Република Српска 06.11.2024 | 19:38Ако је судити по бројкама, БиХ је земља цвјетања корупције. На тој скали пењемо се све више, док број пријављених случајева није на завидном нивоу, јер ко штити звиждаче?
„Бројеви су ужасни и чињеница је да нема неког напретка по овом питању и то је управо оно што ми жеимо да урадимо овдје. У партнерству са разним институцијама, као што је ово министарство, желимо да им дамо средства, да им дамо алатке путем којих ће они учинити нешто по овом питању. Наравно ту је и питање звуждача, оних који пријављују корупцију. У интересу нам је да се они заштите и да људи имају право да извјештавају и пријављују корупцију“, каже предсједник мисије ОСЦЕ-а за БиХ Брајан Агелер.
„Није кључно бавити се само посљедицама корупције, потребо је бавити се и едукацијом и превенцијом. Овде се првенствено односи на уочавање ризика корупције, изградњу институција, усвајање нових закона у сарадњи са грађанима и медијима, освјештавање грађана и медија да дођемо у једно ситуацију гдје ће се створити одбојност према корупцији“, истиче Марко Вујић из Транспаренцy интернационал БиХ.
Из Министарства правде истичу да оне које пријављују корупцију штити Закон о заштити ових лица, чије су измјене недавно усвојене у Народној скупштини, а у току је израда стратегије коју би Влада Српске требало да усвоји до краја године.
„Документ се фокусира на оним секторским областима гдје је процијењено да је тај ризик више изражен, него у неким другим областима. То се првенствено односи на јавну управу, правосуђе, финансије, оно што се у склопу финансија посебно разрађује јесу јавне набавке. Ево да не би давала превише садржаја из документа, ми смо већ формулисали стратешке циљеве“, кажу из Министарства правде.
Међутим, када изађемо из свијета бирократије, закона и докумената, видимо шта се стварно дешава на терену. Политичке елите у БиХ не раде ништа да заштите грађане који пријављују коруптивно дјеловање, а све то ућуткује и оне малобројне звиждаче, сматрају они који се баве овим темама.
„Ево управо овај панел се дешава на дан који нам показује да заправо вјера у институције апсолутно не постоји, када говоримо о пријављивању корупције. Милан Вукелић је настрадао, иституције нису радиле свој посао на његовој заштити, иституције не раде свој посао када је у питању процесуирање налогодаваца злочина. Оно што је фрапантно јесте потпуна незаинтересиованост јавности и готово па потпуна незаинтересованост медија за овим случајем. У таквој клими, тешко је очекивати да ће овде људи стајати у реду да пријављују корупцију“, сматра новинар портала Бука Елвир Падаловић.
У БиХ одавно је утихнула критичка мисао, грађани се све више приклањају вољи владајућих или надређених, а у институције повјерења нема па тако нема ни воље за промјенама, због тога је и пријављивање корупције сведено на минимум.
(БН) Фото: Профимедиа
Коментари / 5
Оставите коментарСКY-"генерал"
06.11.2024 21:46нека, нека..
ОДГОВОРИТЕДијаспора
06.11.2024 22:48Јок ... откуд то ... несто ново 🤣
ОДГОВОРИТЕХаха
06.11.2024 22:51Ма где није, корупција свугдје влада. Није само у БиХ
ОДГОВОРИТЕБЛ
07.11.2024 09:14Давор Драгицевиц је по имену и презимену пријавио ко му је убио Давида , и нико ниста, да ли судови и тузиоци неце ол им је наредјење сврха власти да не отворе слуцај, а наједноставније јд реци да нема довољно доказа, кад је то све увезано
ЈПС СУМЕ РС
07.11.2024 14:54МА НИЈЕ МОГУЦЕ МИ ИМАМО 2ЦМИЛИОНА МЕТАРА КУБНИХ ГОДИСЊЕ ПРОИСВЕДЕНИХ СУМСКИХ ДРВНИХ СОРТИМЕНАТА И У ПРОСЈЕКУ ИЛЕГАЛНО СЕ ДА 30КМ/М3 ПА ВИ РАЦУНАЈТЕ
ОДГОВОРИТЕ