Опрема ће бити враћена, а затим поново препродата
Транспаренцy Интернатионал у БиХ добио је на основу Закона о слободи приступа информацијама анекс уговора о дигитализацији јавних сервиса вриједан око 25,5 милиона.
Босна и Херцеговина 05.11.2024 | 13:56Анекс је потписан након што је фирма “Сириус 2010” завршила на црној листи САД-а због веза са Милорадом Додиком, а Министарство транспорта и комуникација БиХ саопштило да је на овај начин омогућен наставак процеса дигитализације јер је фирма “Одашиљачи и везе” из Загреба као други члан конзорцијума преузела све обавезе реализације уговора.
У анексу, како је саопштено из ТИ, који је у септембру ове године министар Един Форто потписао са поменутом загребачком фирмом и друштвом Нимбус Инноватионс д.о.о из Бањалуке које је преузело сва права, имовину и обавезе санкционисаног Сириуса 2010, стоји да је до дана потписивања анекса испоручена цјелокупна опрема из два, од укупно 10 поглавља уговора, и то поглавља 3. – Локације за аналогно емитовање и поглавља 4. Информативно-технички центри, а укупне вриједности испоручене опреме су сакривене у копији анекса који је достављен ТИ БиХ-у.
"Како је та опрема већ фактурисана, анексом је предвиђено да Министарство врати опрему фирми “Нимбус Инноватионс” које ће поништити издате фактуре. Затим ће поменуту опрему преузети фирма из Загреба, која ће је у руку од три дана поново испоручити Министарству.
Под претпоставком да ће загребачка и бањалучка фирма регулисати међусобне односе, на овај начин је, по мишљену ТИ БиХ, Министарство омогућило заобилажење санкција САД-а и угрозило јавни интерес, ризикујући евентуалну реакцију ОФАЦ-а", стоји у саопштењу ТИ.
Из ТИ БиХ је саопштено да је Сириус 2010 д.о.о. Бања Лука био носилац конзорцијума са загребачком фирмом “Одашиљачи и везе” која је за посао набавке опреме за дигитални пријенос и емитовање за Пројекат дигитализације Јавних РТВ сервиса и дала понуду од око 25,5 милиона КМ.
Анексом уговора је констатовано да је друштво „Одашиљачи и везе“ д.о.о. доставило изјаве и сертификате којима доказује техничку и професионалну способност захтијевану тендерском документацијом, односно којима доказује да има способност самостално наставити реализацију уговора и извршити све до сада нереализоване обавезе.
Иако је на тендер пристигла још једна јефтинија понуда, Министарство је у коначници одлучило изабрати скупљег понуђача, а канцеларија за разматрање жалби одбила је жалбу који је поднио конзорцијум четири компаније „МИБО комуникације“ д.о.о. Сарајево, „Роаминг Нетwоркс“ д.о.о. Бања Лука, „УНИС телекомуникације“ д.д. Мостар и „Фламе Дата Тецхнологиес“ СРЛ Румунија.
На крају је посао додијељен конзорцијуму који је предводио Сириус 2010 д.о.о. који је касније завршио на црној листи ОФАЦ-а, уз тврдње да се налази унутар мреже породице Милорада Додика који је користио свој политички утицај да милионске уговоре усмјери на мрежу предузећа која контролише.
(БН)
Коментари / 2
Оставите коментарСловенац
05.11.2024 15:21Јаког овог министра Форте не зна јел посао или дошао
ОДГОВОРИТЕЧедо
05.11.2024 16:50Да то није она фирма што је покупила погон Чајавеца као секундарну сировину, Прапо средио Растјерат ћете и ово мало културне дјеце што је остало
ОДГОВОРИТЕ