Цијена брашна пада, цијене пекарских производа расту

У последњих годину дана цијена брашна пала је за 10 фенинга по килограму, док је цијена хљеба и осталих пекарских производа порасла, што је парадоксално, кажу из удружења за заштиту потрошача. Са друге стране пекари раст цијена правдају чињеницом да осим брашна, у цијену хљеба улази низ других импута, који су у овом периоду, кажу, драстично поскупјели.

Република Српска 04.11.2024 | 07:42
Цијена брашна пада, цијене пекарских производа расту

За рубрику “вјеровали или не” јесте чињеница да цијена брашна пада, а цијена хљеба расте. Трагично је то што добијемо велику разлику, када се упореде цијене пшенице и пекарских производа, кажу у удружењу потрошача “Звоно” из Бијељине.

“Цијене кифле су некада биле 10, па 20 а сада 25 и 30 фенинга, а толико кошта и килограм пшенице. Према томе, видите колика је разлика и колико не долази до усклађивања цијена. Ту ми можемо реаговати  тако што ћемо упозоравати, али постоје институције које су задужене да се тиме баве”, рекао је Јован Василић, предсједник овог удружења.

Наши суграђани су такође мишљења да у овакво ситуацији нешто није уреду и да би цијена основне животне намирнице требала да буде нижа.
 
“Скупоћа је велика, стандард је опао. За пензионере, катастрофа”.

“Килограм хљеба, 2 кг брашна, 4 кг пшенице – то је паритет био. Дуго времена се то задржало, а сад је то у корист млинске индустрије далеко, далеко неповољније."

“Сматрам да би требало да се води рачуна о томе да има људи који не могу себи да приуште те додатне издатке. Мислим да би држава требало мало да обрати пажњу и да коригује цијене, односно да изведе контролу на маржу.  Да виде како то људи формирају цијену, јер изгледа, како се мени чини, да свако  формира цијену како хоће”.

“Хљеб је скуп у односу на брашно. Тачно је, имају и пекари издатке, али је ипак скупо. Само, хљеб је некада био тежак 1 килограм, а колико је тежак данас? Да ли има 600 грама?"

Пекари цијене својих производа правдају чињеницом да је дошло до раста најниже плате, те да сада, на мјесечном нивоу по запосленом издвајају додатних 382 КМ. 

“Наше предузеће има 120 запослених. То је на мјесечном нивоу око 40.000 марака и ми смо дали за ових 10 мјесеци 400.000 марака је наше предузеће дало више ове године него прошле”, каже Његослав Загорац, власник ланца пекара из Бијељине.

Загорац додаје да 80% својих производа пакује у амбалажу која је скупља за 30 процената, као и то да најјефтинија машина за пекарство кошта 15.000 евра.

“Наше производе, било које, не можемо да дајемо за неку цијену која одговара економистима, удружењима за заштиту потрошача, која одговара пензионерима. Не можемо. Једноставно, пекари када поскупе, онда знајте да им је догорјело, да то није трка за профитом, него једноставно догорјело”, категоричан је Загорац.

Пекари додају да је велики проблем дефицит стручне радне снаге, те да је цијена њиховог рада прелази 2.000 марака и да је виша за минимално 25 процената, у односу на исти период прошле године.

(БН) Фото: БН

Коментари / 10

Оставите коментар
Name

Еххх

04.11.2024 07:56

Пекари, вазда лопови били! Јест и биће!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Економy БејХа

04.11.2024 09:51

Бас добро! Знаци када брасно поскупи да це цијена хљеба да падне!

Name

Боби

04.11.2024 07:57

Шта мислите о томе да се стручњаци школују унутар властитих фирми, кроз програм обуке за приправнике? Квалитетна обука, а не пука експлоатација. Из перспективе фирме, постоје само три опције: обучавати кадрове, запошљавати извана или одустати.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мицко

04.11.2024 08:17

Ма гдје је то кифла 30 фенинга,да ми је знати.Па у БЛ су неки дан подигли цијену кифле са 60 на 70 фенинга.....

ОДГОВОРИТЕ
Name

Хаха

04.11.2024 08:41

Нису ни кифле све исте. Има и њих неколико врста. Баш тако од 0,20 до 1 км. Наравно ове 0,20 су најбројније али и најмање.

Name

Треба

04.11.2024 08:49

Увозити хљеб из Србије како тамо може бити 1 км али нашој власти одговарају веце цијене више уберу пореза да бих преживјели

Name

ре

04.11.2024 08:24

Овака вијест само може се пласирати код бурле који ништа добро не ради за несретни народ а посебно за борце и пензионере са малим примањима у његовом богатом режиму криминалаца РС.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре,ре

04.11.2024 10:35

Грађани могу,престати с куповином пекарских производа,и мијесити оно што им је потребно,али,захтијевати од Владе РС,укидање свих маржи основних животних намирница.Уколико то не испоштују,на улицу са захтјевом за смјене свих,који угрожавају живот и здравље свих поштених грађана...Не одустати,док нам не испуне све захтјеве.

Name

+

04.11.2024 09:19

И брашно је недавно поступило. Гдје пада. Јавите Народу.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Младен

04.11.2024 09:24

Не утиче само цијена брашна на цијену хљеба.Плате радницима,одржавање доставних возила,обавезе према држави,струја,вода,гријање-хлађење објеката,хигијена, одржавање опреме.Све остало је расту са цијеном. А и народ се разлијенио,брате купи ти тог брашна што је појефтинило и пеци хљеб па уштеди.

ОДГОВОРИТЕ