Милован Јовановић: Избори у САД кључни за будућност земље
Приликом избора председника бирачи у САД се пренствено интересују за домаћа питања, од којих су најважнија економија, безбедност, здравство, право на абортус, имиграција и очување демократије. Спољна политика им је у другом плану, па тако ратови у Украјини, Гази и Либану само делимично, готово минимално, утичу и на кампању и коначно опредељивање приликом гласања.
Србија 03.11.2024 | 19:11
Американци ће 5. новембра изаћи на биралишта да одлуче о будућности своје земље.
Приликом избора председника бирачи у САД се пренствено интересују за домаћа питања, од којих су најважнија економија, безбедност, здравство, право на абортус, имиграција и очување демократије. Спољна политика им је у другом плану, па тако ратови у Украјини, Гази и Либану само делимично, готово минимално, утичу и на кампању и коначно опредељивање приликом гласања.
Предстојећи председнички избори у САД представљају не само избор новог лидера већ и референдум о улози Америке у свету.
Ови избори ће, такође, тестирати чврстину америчког политичког система и владавину права. Кандидати су усмерили своје напоре на неколико кључних држава, познатих као „сwинг стате“, попут Аризоне, Неваде, Мичигена, Висконсина, Пенсилваније, Северне Каролине и Џорџије, где се води жестока борба за 270 електорских гласова потребних за улазак у Белу кућу. Број неодлучних бирача биће одлучујући фактор у овој изузетно занимљивој и неизвесној трци.
Ситуација у земљи је обележена дубоким политичким поделама, што додатно компликује изборну утакмицу. Политика САД у областима вештачке интелигенције, нанотехнологије, електричних возила, ретких метала, наоружања, климатских промена и спољне политике неће утицати само на америчко друштво, већ ће имати далекосежне последице у целокупној међународној арени. Стратешке одлуке новог председника у овим областима могу умногоме променити глобални баланс снага.
Поларизација и последице
Између 2016. и 2024. године америчко друштво је доживело знатну поларизацију. Неколико фактора је допринело овом феномену.
Кампања 2015. и избори 2016. године, који су Доналда Трампа довели на власт, изазвали су оштре поделе међу бирачима. Његова агресивна реторика, популизам, примитивизам, промоција насиља и неморала, као и теорије завере додатно су поделили друштво и усијали страсти.
Друштвене мреже су постале централно место за размену информација, често дезинформација, што је само умањивало толеранцију, распламсавало мржњу и повећавало поларизацију. Питања попут расне правде и имиграције постала су тачке сукоба, а пандемија ковида 19 додатно је нагласила постојеће разлике. Комбинација ових фактора резултирала је дубљим и сложенијим друштвеним јазом, отежавајући успостављање дијалога, проналажење компромиса и заједничких решења.
Данас је поларизација у Америци слична, ако не и гора, него шездесетих година прошлог века, кад су друштвене и политичке тензије биле на врхунцу.
Утицај кампање
Истраживања, анкете, дебате, квалитет кандидата и идеолошки ставови су ирелевантни за исход избора. Сетимо се само 2022. и „мидтермса“, када су све анкете, истраживачи и аналитичари најављивали црвени талас и тријумф ГОП и за Сенат и за Представнички дом. Пред изборе 2016. сви су предвиђали и унапред славили убедљиву победу Хилари Клинтон. За изборе 2012. готово све анкете су указивале на победу Мита Ромнија над Обамом. Све то најбоље сведочи о бесмислу истраживања и анкета.
Два кандидата се разликују по структури личности, вредностима, образовању, моралу и етици, као и по својим платформама и визији будућности Америке.
Доналд Трамп нуди све и одмах, нереална обећања, док истовремено умањује реалност изазова с којима се земља суочава. Током предизборне кампање за Трампа је најважнија тема била економија. Стално је наглашавао важност економског раста, смањења пореза и подршке малим предузећима. Тврди да је економска политика довела до успеха током његовог мандата и да би се тај тренд наставио ако поново постане председник.
Харисова акценат ставља на социјалну правду, абортус, права мањина, равноправност и реформу правосуђа. Истиче потребу за променама у системима који угрожавају правду и једнакост, као и важност приступа здравственим услугама за све грађане. Ове две теме представљају кључне разлике у приступима оба кандидата и одражавају њихове политичке приоритете.
Ови избори би могли имати велике последице не само за америчку политику и друштво већ и читав свет. Нова администрација би се другачије могла понашати у безбедносној, економској, здравственој, мигрантској и климатској политици. Управо због тога можемо очекивати и промене у правосудном систему, укључујући реформе у полицији и борбу против системског расизма.
Спољна политика
Доналд Трамп и Камала Харис представљају супротстављене визије улоге САД у свету. Трамп, бивши председник, често истиче концепт изолационизма, наглашавајући политику „Америка на првом месту“. Он сматра да би САД требало да смање своје ангажовање у конфликтима широм света и усредсреде се на унутрашње проблеме, а трговински споразуми би требало да буду усмерени на заштиту америчких радника.
С друге стране, Камала Харис, актуелна потпредседница, види Америку као природног лидера у глобалним питањима. Она се залаже за опрезни интервенционизам и међународни поредак заснован на закону, верујући да САД треба активно да се укључе у борбу против климатских промена, заштиту људских права и подршку демократским покретима широм света. Она наглашава важност дипломатских односа и мултилатералних иницијатива, ослањајући се на спољну политику свог претходника Барака Обаме.
Обамина спољна политика, дефинисана ограниченошћу америчког утицаја, преусмерила је приоритете са Европе на Блиски и Далеки исток. Овај приступ омогућио је Русији да се први пут од седамдесетих година етаблира као значајан играч у региону, што је кулминирало анексијом Крима 2014.
Изостанак адекватног одговора, тактизирање, толерисање, скаредан и поражавајући однос Обаминог тима према тадашњој руској интервенцији довели су до тога да Русија додатно појача своје специјалне операције усмерене на дестабилизацију и слабљење Европе и нарушавање трансатлантских веза. Финале тога је брутална агресија на Украјину 2022. Разлике у политикама Трампа и Харисове сигурно ће утицати на будућност америчке спољне политике.
Трамп, који је најстарији председнички кандидат у историји и први бивши амерички председник осуђен за кривично дело, није одустао од кандидатуре за председника, што намеће питања о интегритету политичког система и будућности америчке демократије. Његове присталице га виде као жртву политичке репресије, док противници указују на правне препреке. Уколико би победио, то би било први пут у више од 120 година да председник има два мандата који нису везани. Гровер Кливленд је једини у историји САД који је имао два невезана председничка мандата.
Камала Харис, ћерка Јамајканца и Индијке, одлучила је да се кандидује након што је Џо Бајден најавио повлачење из изборног процеса. Свој политички пут је започела као тужитељка у Сан Франциску. Као тужитељка Калифорније се од 2011. до 2017. истакла по борби за правду и реформи затворског система. У Сенату, чији је члан била од 2017, приоритет су јој биле реформа имиграције и здравствене заштите. Пре четири године постала је прва жена потпредседник САД и прва особа афроазијског порекла на тој позицији. Њена кандидатура симболизује промену и инклузију у америчкој политици.
Утицај на глобалну политику
Трампов тријумф би изазвао далекосежне последице и утицао на геополитичку равнотежу, као и на односе САД како са савезницима, тако и с противницима.
Трамп је лидер окренут ка унутра и противник је колективне безбедности америчких савезника, док је Камала Харис прототип америчког председника који верује у рад са савезницима.
Трампова администрација је нарушила трансатлантске односе, умањила улогу САД у свету, довела Америку до недовршених међународних споразума и непредвидивих реакција на глобалне кризе, укључујући миграције и климатске промене.
Харисова би вероватно наставила линију Бајденове администрације, наглашавајући мултилатералну сарадњу и активну улогу САД у међународним организацијама. Историјски, овакав приступ је Сједињене Државе чинио лидером у свету и омогућавао јачање савезништва са европским и азијским партнерима.
Однос према Кини, Русији и ЕУ
Исход новембарских избора рефлектоваће се и на сукобе у Украјини и на Блиском истоку. И код демократа и код републиканаца постоји дилема да ли би САД требало да сву пажњу, снагу, енергију и ресурсе усмере на Азију уместо на Европу и Блиски исток, с обзиром на растуће напетости и потребу за одбраном Тајвана од кинеских претензија. Трамп критикује тренутну администрацију, истичући да савезници често не препознају вредност америчке војне подршке. Иако је током Бајденовог мандата забележен знатан напредак, укључујући достизање циља од два одсто БДП за одбрану од стране 23 чланице НАТО, Трамп и даље верује да Европљани искоришћавају САД.
Концепт европске стратешке аутономије остао је и остаће, како ствари стоје, само на нивоу расправа и разматрања, док конкретни кораци ка његовој реализацији изостају.
С друге стране, Бајденова администрација је била посвећена јачању сарадње између САД и ЕУ, препознајући важност заједничког деловања у кључним областима попут економије, безбедности и климатских промена.
Иако је потпредседница Харис на дипломатској сцени била готово невидљива, њен саветник Филип Гордон пружа сигурност америчким партнерима. Гордон има богато искуство у европским пословима, а краси га прагматичан приступ који се темељи на равнотежи између силе и дипломатије и избегавању војне интервенције.
Крај једне ере
Осамдесетих година прошлог века Роналд Реган је популаризовао модернизацију америчке војске, укључујући њене нуклеарне способности. Реган је веровао у америчку изузетност и вредности које је његова земља требало да промовише широм света. Трамп је ову идеју банализовао.
Његов улазак у републиканску изборну арену 2015. обележен је низом раскида с консензусом који је дуго преовладавао између две главне странке о месту и улози САД у свету.
Тај конзервативни интернационализам се заснивао на отвореним тржиштима, војној сили, која је гарантовала мир, отворености за имиграцију и подршци савезницима. Инаугурисао га је републикански председник Двајт Ајзенхауер (1953-1961), а велики победник Хладног рата Роналд Реган (1981-1989) постао је његова персонификација.
Овај циклус се завршава с неоконзервативцима, који су Регановом лексикону додали као циљ демократизацију света, представљену као гаранцију стабилности која ће на крају ојачати интересе САД.
Ова струја, чији су поборници били Буш, Чејни, Рамсфелд, Рајс, Пауел, Кард, Мекејн, Волфовиц, Хедли, Тенет и Болтон, стајали су иза инвазије на Авганистан 2001. године, а затим на Ирак 2003. године - обе изведене у име овог идеала и првобитно подржане од већине демократских чланова Конгреса. Задржавање Роберта Гејтса на месту министра одбране, између републиканске администрације Џорџа В. Буша (2001-2009) и демократске администрације Барака Обаме, била је једна од последњих манифестација истрајности овог интернационалистичког консензуса.
Прва жена на челу САД
Дошло је време да кормило најмоћније земље света преузме жена. Камала Харис је заслужила да постане прва у америчкој историји која ће седети у Овалном кабинету. Њена победа би симболизовала не само историјски искорак већ и враћање поверења, стабилности и јединства у америчку политику.
Крајњи је моменат да се заустави вртлог подела, страха, панике, завера и лажи који је пре девет година покренуо Доналд Трамп.
Коментари / 7
Оставите коментарАлександар
03.11.2024 23:53Какав политички прохарисовски па флет умотан у обланду анализе!
ОДГОВОРИТЕКорослав
04.11.2024 01:25Побиједит ће ....🐪.
ОДГОВОРИТЕнезнам
04.11.2024 04:42А ови моји Срби се и у црквама моле да побиједи Трамп.Ста се то снама десава.
ОДГОВОРИТЕПобједа
04.11.2024 07:44Трампа.
ОДГОВОРИТЕКорослав
04.11.2024 10:26Зајебо си 7.Димензију 👽..............🙁............😁.
С
04.11.2024 10:29Врло "објективан" текст
ОДГОВОРИТЕАмериканци
04.11.2024 12:25Не одлуцују бас ниста,одлуцице они који и одлуцују првенствено због својих лицних интереса,само овај пут сто никада до сада у великом проблему на "вањској" политицкој сцени а унутрасњу они лако ријесе по принципу "унајмис половину сиротиње са угњетава ону другу половину"и ткз.избори слузе само за "прасину у оци сироким масама"....
ОДГОВОРИТЕ