Како се у ствари броје гласови на општим изборима у САД?

Општи избори у Америци увијек су привлачили велику пажњу што због тога што суперсила бира свог лидера, што због необичног процеса гласања, великог утицаја "колебљивих држава" и неизвјесности о томе како ће резултати Конгреса утицати на способност сљедец́ег предсједника да влада.

Свијет 25.10.2024 | 17:06
Како се у ствари броје гласови на општим изборима у САД?

Остало је још мање од двије недјеље до предсједничких избора на којима ће се потпредсједница Камала Харис сучељава са бившим предсједником Доналдом Трампом, а у наставку објашњавамо како се одвија гласање и који фактори могу утицати на тајминг резултата.

Четрдесет седам држава, Вашингтон, Гвам, Порторико и Дјевичанска острва имају могућност раног личног гласања свих регистрованих бирачима, а у некима је оно могуће још од августа.

Три државе, Алабама, Мисисипи и Њу Хемпшир, не нуде ову опцију, иако то могу да обезбиједе гласачима који испуњавају услове за гласање у одсуству.

Превремено лично гласање може почети већ 50 дана прије дана избора, који су сада заказани за уторак, 5. новембар, а најкасније до петка, 1. новембра. Просјечан датум почетка превременог гласања је 27 дана прије избора.

Иако већина држава има гласање у одсуству, разликују се рокови и правила о томе ко може да учествује. Неке државе захтјевају обавјештење о разлогу за гласање у одсуству. У већини држава гласање у одсуству мора да се захтијева на сваким изборима, али неке дозвољавају бирачима да се пријаве за слање гласачких листића у одсуству на сваким изборима.

Припадници америчке војске и њихови најближи рођаци, као и амерички држављани који живе ван земље, могу се регистровати за гласање и затражити гласање у одсуству попуњавањем апликације онлајн.

5. новембар: Дан избора

Побједника избора обично проглашавају медији јер званично одређивање побједника касније спроводи Колегијум изборника. Резултат за 2020. објављен је тек четири дана након дана избора јер је укупан број гласова био веома близу у неколико држава, укључујући Џорџију.

То је учињено ручним бројањем гласачких листића.

17. децембар: Сазив Колегијума изборника

Побједника предсједничких избора званично бира Колегијум изборника, тојест електори које бирају политичке партије у свакој од савезних држава.

Овај процес је све проблематичнији за оне који тврде да би се требало уважити гласање народа, као што је случај са свим другим изборима у земљи.

Прије избора политичке партије сваке државе бирају листе потенцијалних бирача, који не могу да обављају националну јавну функцију, али могу бити јавно изабрани званичници на државном нивоу. Свака држава има онолико електора колико има чланова Конгреса. Укључујући три електора Вашингтона, САД имају 538 електора.

Гласачи бирају изборнике/електоре своје државе тако што гласају на изборима. У ствари, глас за Трампа, на примјер, заправо је глас за електора којег је изабрао државни републикански комитет.

У 48 држава и главном граду нације странка одређује цијелу листу електора, који затим дају своје гласове за сљедећег предсједника. Мејн и Небраска додјељују своје електоре по пропорционалном систему.

Предсједничком кандидату је потребан глас најмање 270 електора, више од половине од укупно 538 електора, да би освојио Бијелу кућу, чак и ако гласање народа указује на другог побједника, као што се догодило 2016. године.

6. јануар 2025: Конгрес потврђује побједника

Овог датума чланови оба дома Конгреса САД састају се у згради Капитола, у холу Представничког дома, у 13.00 часова, са предсједником Сената или његовим предсједавајућим.

На овој заједничкој сједници изборни сертификати за сваку државу се пребројавају и збрајају, а пребројавање најављује предсједник Сената, што је позиција коју увијек има актуелни потпредсједник САД.

Амерички предсједник Џо Бајден потписао је 2022. закон којим се мијења тајни закон који регулише процес сертификације, настојећи да избјегне понављање немира на Капитолу 2021.

Нове одредбе појашњавају да су одговорности потпредсједника у том процесу чисто церемонијалне и не укључују никаква овлашћења или било какво мишљење у одређивању тога који кандидат је побиједио на изборима.

(Агенције) Фото: Yоутубе принтсцреен/Камала Харрис/Доналд Ј Трумп/Схуттерстоцк

Коментари / 1

Оставите коментар
Name

Таман посла

26.10.2024 11:20

Да се икада уопсте узимају у обзир,сва представа слузи за сироке масе.

ОДГОВОРИТЕ