Власници "Краша" се сумњиче за превару од 9 милиона евра

Акција Канцеларије европског јавног тужиоца (ЕППО), у Загребу у којој је ухапшено девет хрватских држављана и једна правна особа, је финализација акције покренуте прије неколико мјесеци.

Регион 24.10.2024 | 14:30
Власници "Краша" се сумњиче за превару од 9 милиона евра

Истрага се води због сумње на субвенцијску превару у вриједности већој од девет милиона евра, као и за кривотворење службених исправа.

ЕППО наводи да су бивши и садашњи предсједник управе, од марта 2018. до јуна 2023., у координацији с предсједником и чланом надзорног одбора поднијели више захтјева за финансирањем у укупном износу од преко девет милиона евра, а све у склопу хрватског Програма руралног развоја за период 2014.-2020., конкретно, за побољшање добробити животиња у свињогојству.

Тужилаштво појашњава да се подршком суфинансираном средствима Европског пољопривредног фонда за рурални развој (ЕПФРР) с удјелом од 85 процената и државног буџета РХ с удјелом од 15 процената корисницима надокнађују изгубљени приход и додатни трошкови настали испуњавањем обавеза које надилазе стандардне законске услове у узгоју и тову свиња.

Иако су знали да њихова фирма не испуњава те услове, осумњиченици су поднијели кривотворене пријаве за газдинства својих коопераната, истиче ЕППО.

Током година, с циљем лажног приказивања да испуњавају тражене услове, пет водитеља и контролора одјела кооперације сачињавали су документацију у којој су неистинито приказивали да кооперанти фирме примјењују прописане обавезе из наведене Мјере о узгоју и држању свиња за тов па да стога фирма испуњава тражене услове за доделу потпоре.

Од укупно тражених преко девет милиона евра, фирми је исплаћено више од 5,4 милиона евра субвенција Уније, наглашава ЕППО.

Када је утврдила неправилности у поступању фирме, Агенција за плаћање у пољопривреди, рибарству и руралном развоју ускратила је плаћање тражене подршке за 2022. од 3,6 милиона евра те је издала налог за враћање дијела незаконито примљених средстава, што је резултирало враћањем приближно 1,5 милиона евра.

ЕППО је независни уред јавног тужиоца Европске уније. Одговоран је за истрагу, кривично гоњење и подизање оптужнице за кривична дела против финансијских интереса Уније.

Међу ухапшенима у данашњој акцији су бивши и садашњи шефови Управе и Надзорног одбора твртке Вајда д. д. из конзорција Пивац, Миљенко Пивац, Игор Миљак, Вилим Симон и Ален Кајмовић.

Миљенко Пивац је бивши члан управе компаније МИ Пивац, који је недавно поднио оставку на ту функцију.

Он је син најстаријег брата, покојног Тонћија Пивца. Седамдесетих и 80-их година меснице су отварали у Метковићу, Макарској, Плочама... И у БиХ. Потом су се бацили на сушење пршута

Пословно царство браће Пивац сваким је даном попримало све веће размјере, а од трговине и месница добро се живјело. У свом крају словили су као имућна поридица, писао је својевремено 24сата.хр.

Браћа су се поженила, али су и даље остала на окупу као велика сложна породица. Почетком деведесетих браћа Пивац се одлучују регистровати компанију у којој су уз меснице започели са сушењем меса, купили су и фарму у Питомачи.

Отварају се меснице и сушаре у којима се суше на тоне пршута, панцета и других сувомеснатих производа. Године рата и турбулентне деведесете на тржишту нису зауставили браћу Пивац. Свој бренд знали су и те како добро упакирати те су постали препознатљиви на хрватском тржишту и у свијет трговине. Месо су све више увозили.

Њихов успон се некако из године у годину све више назирао. Расли су њихови пословни успјеси добит се почела вртоглаво бројати најприје у милионима, а потом у милијардама.

Купивши дионице Краша и поставши тако већинским власником браћа Ивица (који је у међувремену такође преминуо), Невен те син покојног им брата Тонћија, Миљенко могли су задовољно прославити свој успјех. Уз Месну индустрију у њиховом власништву су ППК Карловац, Вајда из Чаковца те Краш и засигурно су највећи прехрамбени субјект не само у Хрватској већ и шире.

(Агенције) 

Коментари / 0

Оставите коментар