Да ли Елон Маск на овај начин купује Трампове гласаче?!
Како би помогао Доналду Трампу да побиједи на изборима, Елон Маск је у јулу основао Америца ПАЦ–и у њега је већ уложио 75 милиона долара. Према извјештају новинске агенције Ројтерс, он је био једини донор између јула и септембра.
Свијет 23.10.2024 | 16:46
Најбогатији човјек на свијету већ је издвојио милионе долара за подршку Доналду Трампу. Али сада, вјерују стручњаци, он би могао кршити америчке законе гласачком лутријом у сwинг државама.
На први поглед понуда звучи готово безопасно: свако ко се региструје може освојити награду. Овај концепт посебно је раширен у онлине маркетингу, често у комбинацији с претплатом на неwслеттер.
Но конкретна понуда милијардера Елона Муска има неколико зачкољица.
Што Муск ради – и шта је проблем с тим?
Награда је примамљиво висока - најбогатија особа на свијету жели подијелити милион америчких долара сваки дан до дана америчких избора. Или тачније: лутрију. Муск је од јула већ уложио око 75 милиона у лобистичку групу Америца ПАЦ, која жели помоћи републиканцу Доналду Трампу да се врати у Бијелу кућу.
Новац службено долази из овог лонца. Током викенда, Маск је лично испоручио прва два чека на предизборним окупљанима у два града у Пеннсyлванији.
Друго, није ријеч о безазленој анкети, већ о политичком изражавању мишљења: приликом регистрације не морате само дати своју е-маил адресу, као у многим другим случајевима, већ се до овог понедјељка морала потписати политичка петиција.
Њоме се потписник обавезује на прва два амандмана на Устав САД-а, који гарантују право на слободу изражавања и право на посједовање оружја. Опредјељење за два уставна чланка испрва звучи безазлено.
Међутим, у садашњем политичком крајолику САД-а, Други амандман све више прихваћају радикали, који га користе за торпедирање добро утемељених иницијатива за селективно пооштравање закона о праву на посједовање оружја.
Оно што Маскову лутрију чини посебно пикантном с правног гледишта је трећа тачка: да би ушли у ждријеб, судионици морају бити регистровани као гласачи за предсједничке и изборе за Конгрес 5. новембра и живјети у Аризони, Георгији, Мицхигану, Невади, Сјеверној Каролини, Пеннсyлванији или Wисцонсину.
Седам америчких држава слове као сwинг државе у којима је трка још увијек потпуно отворена. Ту ће се вјероватно одлучити хоће ли на предсједничким изборима побиједити републиканац Доналд Трамп или демократкиња Камала Харрис, а напори оба табора да добију гласове из ових држава су примјерено интензивни.
У Пеннсилванији, Маск жели ићи даље од лутрије и платити 100 долара сваком регистрованом гласачу који потпише петицију. У свих седам сwинг држава, потписници ће добити 47 УСД за сваки додатни ангажовани потпис.
Је ли Маскова лутрија илегална?
То је у најмању руку питање о којем се расправља међу америчким адвокатима. Рицк Хасен, професор права на Универзитету оф Цалифорниа у Лос Анђелосу, објавио је пост на блогу у којему је у наслову наведено да се Маск бави "очито илегалном куповином гласова".
У самом чланку Хасен се позива на одјељак 10307 (ц) у Унитед Статес Цоде-у, тј. савезном закону. Њиме се између осталог, предвиђају новчане или затворске казне до пет година за особе које "... изврше, понуде или прихвате плаћање било за регистрацију за гласање или за гласање." Као други доказ, Хасен наводи приручник Министарства правосуђа о кривичним дјелима повезаним с изборима, који такође наводи "прилике за побједу" као начин незаконитог утјецаја на изборе.
Брендан Фисцхер, адвокат специјализован за финансирање кампања, говори о граничном правном случају: "Не би било сумње у законитост да сваки потписник петиције који живи у Пеннсyлванији има право на побједу", цитира Фисцхера новинска агенција АП. "Али повезивање исплата с регистрацијом бирача вјероватно крши закон."
Конзервативни таблоид Неw Yорк Пост цитирао је Брадлеyа Смитха, бившег директора Изборне комисије, који је рекао: "Склон сам мислити да он не плаћа људима да се региструју за гласање. То је превише разводњено. Већина профита иде људима који су се већ регистровали."
Маск је од јула већ уложио око 75 милиона у лобистичку групу Америца ПАЦ, која жели помоћи републиканцу Доналду Трампу да се врати у Бијелу кућу.
Гувернер Пеннсyлваније, демократ Јосх Схапиро, већ је јавно позвао тужиоце да покрену истрагу. "Више нисам државни адвокат Пеннсyлваније, већ гувернер, али овдје се постављају озбиљна питања", рекао је Схапиро за НБЦ.
Што је заправо Америца ПАЦ?
Елон Маск заштитно је лице вишемилионске лутрије. Но иза тога службено стоји лобистичка сгрупа Америца ПАЦ. ПАЦ је уобичајена кратица у САД-у за "Политицал Ацтион Цоммиттее", дословно преведено као одбор за политичко дјеловање. Постоји много ПАЦ-ова који представљају различите интересе и обично подржавају одређене републиканске или демократске кандидате. При томе су директне донације кандидатима и странкама ограничене. Међутим, ПАЦ-ови могу покренути властите рекламне кампање у неограниченом обиму.
Како би помогао Доналду Трампу да побиједи на изборима, Елон Муск је у јулу основао Америца ПАЦ – и у њега је већ уложио 75 милиона долара. Према извјештају новинске агенције Реутерс, он је био једини донор између јула и септембра.
Што се догађа с подацима?
Остаје питање што се догађа с подацима које сте морали дати да бисте учествовали у наградној игри. Базе података о гласачима вриједан су извор у изборним кампањама у САД-у: користећи адресе, старост и друге демографске информације, стратези кампање стварају детаљне планове у којем округу којој циљној групи треба послати коју поруку.
Групе људи који су класифицирани као вјерни подржаватељи понекад такођер примају захтјеве за донације. Гледајући на овај начин, петиција би Трамповом табору потенцијално могла пружити вриједне информације из свих седам тренутних сwинг држава.
Коментари / 2
Оставите коментарЗола
23.10.2024 20:31Само напред Муск. Кад је дееп стате могао 20те покрасти Трумпа, сада можете легално организовати и лутрију..! То није крађа, нек је и други организују па да видимо... 😆
ОДГОВОРИТЕБЛ
24.10.2024 18:43Кажу да је овај Муск натпросјечан дебил. Само га властодршци и медији промовишу у успјешног....
ОДГОВОРИТЕ