Утврђују се резултати, први у фотељама (градо)начелници
Централна изборна комисија Босне и Херцеговине у овој седмици почеће са утврђивањем изборних резултата тамо гдје су се стекли услови, а након што истекне рок за жалбе и донесу рјешења по тим жалбама створиће се услови и за потврђивање резултата избора у БиХ.
Република Српска 22.10.2024 | 07:50
"Након што се утврде резултати почињу да теку рокови од три дана о којима се ЦИК изјашњава и тек послије одлука по тим жалбама могуће је донијети одлуку за потврђивање резултата, затим објавити те резултате у 'Службеном гласнику БиХ' и на крају уручити увјерења о додјели мандата", рекли су нам у Централној изборној комисији БиХ.
Ако је судити по ранијим изборима, послије утврђивања резултата политичке партије и појединци највише ће тражити поновно бројање гласова, међутим ЦИК у ријетким случајевима то и дозвољава, и углавном оно што утврди то на крају и потврди.
Сам Изборни закон БиХ дефинисао је да се резултати избора потврђују у року од 30 дана од дана завршетка, а у изузетним случајевима тај рок се може продужити на 45 дана.
Када је ријеч о постизборним роковима, у Републици Српској Законом о локалној самоуправи дефинисано је да се прва сједница новоизабране скупштине сазива најкасније у року од 30 дана од дана објављивања одлуке о потврђивању резултата избора у "Службеном гласнику Босне и Херцеговине". Слично је и у Федерацији БиХ, али ту сваки кантон има свој закон.
Ако претпоставимо да ће ЦИК ове седмице почети с утврђивањем изборних резултата, тек сљедеће седмице може се очекивати да ће они бити и потврђени, а након тога и почетком новембра објављени у "Службеном гласнику БиХ".
Од тада у року од 30 дана прву сједницу новоизабране скупштине сазива предсједник скупштине из претходног сазива, а у случају да то не уради предсједник из претходног сазива, њу ће сазвати најстарији одборник из претходног сазива, а ако се ни то не деси, сједницу ће сазвати натполовична већина одборника новог сазива.
"Првом сједницом скупштине до избора предсједника предсједава најстарији одборник новог сазива, коме у раду помажу два најмлађа одборника новог сазива који су из реда политичких странака које имају највећи број одборника у скупштини", наводи се у Закону о локалној самоуправи Републике Српске.
У најгорем случају, а ако се буду поштовали постизборни рокови, локалне скупштине биће сазване почетком децембра.
Код градоначелника, односно начелника општина ситуација је мало другачија и они ће мандате преузети знатно раније. Законом о локалној самоуправи дефинисано је да се примопредаја дужности обавља најкасније о року од осам дана од дана ступања на снагу рјешења о избору, именовању или постављењу.
Тачније, начелник и градоначелник након што добије сертификат о избору, у року од осам дана преузима мандат, с тим да ће начелници који су обновили мандат нови мандат практично преузети даном прихватања цертификата о избору.
Што се тиче осталих функционера јединица локалне самоуправе, примопредаја се врши у року од 15 дана од дана конституисања скупштине, с тим да се скупштина сматра конституисаном онда када се изабере предсједник скупштине.
"У случају да се примопредаја дужности између функционера који предаје дужност и новоизабраног функционера који прима дужност у органу јединице локалне самоуправе не изврши у року, министар (управе и локалне самоуправе) ће у року од три дана донијети наредбу да се примопредаја дужности мора извршити у року од 48 часова од дана објављивања наредбе у 'Службеном гласнику Републике Српске'", пише у Закону о локалној самоуправи Републике Српске.
(Независне)
Коментари / 5
Оставите коментарХаха
22.10.2024 08:32Избори 6 октобра с да стартују тек од нове године. Након 3 мјесеца. Ма иди бре терај козе на пашу
ОДГОВОРИТЕЈана
22.10.2024 10:43Кад планирају платити цланове бирацких одбора?
ОДГОВОРИТЕРе,Јана
22.10.2024 12:39Никада,а,можда,ни тада.Општепозната пракса је,да након избора,нема исплате,не само члановима бирачких одбора,и посматрачима,него ни исплате по рјешењима о помоћи,на која су издата рјешења о исплати.То се сјете угрожених у предизборним кампањама,гле чуда.Издају рјешења,најкасније дан-два прије одржавања избора,а онда у априлу,или маје,шаљу нова рјешења,да "због недостатка новчаних средстава,нема могућности да се поступи по пређашњем издатом рјешењу"!!! Конкретан примјер је Општина Угљевик,након општих избора 2022.
Трамп
22.10.2024 11:29Било је јрадхе ,бугарских возова ко никад пре...
ОДГОВОРИТЕТрамп
22.10.2024 11:57Глупости људи имају 18 посто и немогу проци а у закону писе 10 посто лајрдија ид закона ,продје носилац листе који добија гласове од свих а непродје човјек који сам има озбиљан број гласова смијеш̣но.
ОДГОВОРИТЕ