"Србија у 50 највећих извозника у ИКТ сектору у свијету"

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да је наша земља једна од 50 највећих светских извозника високотехнолошких производа у ИКТ сектору и да је то трасирало пут Србије као регионалног лидера у иновационим технологијама.

Србија 19.10.2024 | 13:50
"Србија у 50 највећих извозника у ИКТ сектору у свијету"

"Иза тога стоји домаћа памет, образовање, али и одлучност државе и њених институција да пруже истрајну подршку", рекао је Вучић на округлом столу „Србија и Есватини – Иновација као покретач раста“ који се данас одржава у Београду.

Вучић је истакао да је краљ Есватинија Мсвати ИИИ, који борави у посети Србији,  препознао значај научно-технолошког напретка као камена темељца стратегије Есватинија, баш као и Србија.

"Заједничким радом и нашег образовног система, Владе, као и саме индустрије, развијамо и српски стартап екосистем који је достигао вредност од једне милијарде долара и који данас броји преко 750 компанија, од којих је 40 одсто створено само у последње две, односно три године. За кратко време смо израдили четири научно-технолошка и један индустријско-технолошки парк, 23 регионална иновациона старт-уп центра, 15 мејкерс лабова и 14 иновационих инкубатора", навео је Вучић. 

Додао је да је основан и фонд за иновациону делатност и да смо изградили најмодернији у региону државни дата центар у којем је инсталиран суперкомпјутер најновије генерације са платформом за развој вештачке интелигенције.  

"Србија је прва земља у региону источне и јужне Европе која се прикључила глобалном партнерству за вештачку интелигенцију којем ће председавати идуће године. Први смо у региону усвојили развојну стратегију, у тој области још 2019. основали истраживачко-развојни институт за вештачку интелигенцију као и националну платформу за вештачку интелигенцију", истакао је Вучић. 

Додао је да Србија има БиоСенсе институт који је европски центар изврсности за агротехнологију, а гради се Био4 кампус, јединствени мултидисциплинарни комплекс за истраживање и развој у природним наукама који треба да постане једно од кључних биоекономских чворишта у Европи, чиме ће се Србија још знажније позиционирати као земља иновација.  

"Прихватањем нових технологија и развијањем система образовања које је стављено у функцију потреба националних економија градимо бољу будућност за нашу земљу и све њене грађане", нагласио је председник Србије. 

(Тањуг) Фото: Тањуг

Коментари / 1

Оставите коментар
Name

Амбасадор

19.10.2024 15:01

Ааааааааа,баш нам је драго.

ОДГОВОРИТЕ