Лак новац највећа “дужничка замка”
Финансијске проблеме грађани Босне и Херцеговине све више рјешавају ненамјенским, брзим кредитима. Растом цијена, расте и популарност кредита. Но, иако се чини као брзо рјешење, може довести до дугорочног проблема - презадужености.
Босна и Херцеговина 14.10.2024 | 08:55
“Врло једноставно”, “Аплицирај преко интернета”, “Новац у вашим рукама за неколико минута” – само су неки од маркетиншких слогана које грађане кроз неколико кликова на мобилном телефону, доведе до поруке “Честитамо ваш кредит је одобрен”. Брзи кредити, лако доступни, мањих износа – све популарнији. 5.000 КМ никад брже није било на рачуну Ратка из Добоја.
Питали смо га због чега је подигао кредит?
“За лијечење, за лијечење. Био сам принуђен јер се ради о лијеку који је био мало скупљи, нисам имао начин како да ријешим и морао сам путем кредита и када се нађеш у ситуацији да мораш ријешити свој проблем који је настао онда нема избора”, испричао нам је Ратко.
Поготово када се погледају подаци који показују да је потрошачка корпа у БиХ дупло тежа од просјечне плате. Па о штедњи нико и не размишља. Већ о кредиту или куповини на рате. Питали смо у удружењу потрошача, за шта најчешће зафали новца?
“Желимо да имамо бољу одјећу, бољи аутомобил, бољи намјештај у стану, да идемо на боља зимовања или љетовања и слично, тако да се највише користе управо у те сврхе. Када говоримо о робним кредитима, то је највише за куповину технике у стану или кући и слично”, навео је Драган Јошић из Удружења потрошача “Реакција” Бањалука.
Високе камате оно су на шта највише упозоравају приликом подизања овакве врсте задужења.
Поједини грађани свјесни таквог зајма, али и због могућности избора – лаком и брзо доступном новцу, ипак не вјерују:
“Никада нисам подигла такав кредит и не желим. Мислим да је то лоше због високих камата”, “Многи подижу у мом окружењу, али ја то не подржавам. Желе да намире неке дугове и слично, а онда се задуже још дубље”, “Колико имам година никад кредит дигао нисам”.
С обзиром на то да је завладао тзв. живот на кредит, ријеткост је постала да га досад није нико подизао, према ријечима стручњака. У прилог иду и подаци Централне банке БиХ који указују на то да се кредити све више подижу. Становништво у њима предњачи. Док су на исте поједини “присиљени” због наметнутних друштвених норми, сведених на важност материјалног, други су, ипак, присиљени због рјешавања егзистенцијалних питања.
“Када желите свом дјетету да обезбиједите неку материјалну вриједност коју имају сви остали, а ви онда потежете за тим да он онда не буде једини који нема, улазите у проблем који понекад изискује финансијски напор, то су друштвене норме и промашени системи вриједности који су све гори и гори и не можемо рећи да се нећемо одрећи кредита, то су ти ненамјенски кредити”, појаснио је економиста Александар Љубоја.
Кредити који, уколико се учестале, могу изазвати финансијске “главобоље”, упозорава Љубоја. Несмотрено задуживање, од брзе финансијске помоћи може се претворити у финансијски проблем. Лак новац није безазлен. Највећа замка – дужничка.
(Н1) Фото: Н1
Коментари / 6
Оставите коментар1962 г.
14.10.2024 10:10Никад кредит никад źирант.Плату ја и супруга нисмо добили од 1992 г.Одговорност и рад за себе све рјесава.
ОДГОВОРИТЕЕххх
14.10.2024 14:53Ниси ти ни лијекове попио.
Идеално
14.10.2024 11:06Сви кукају а онда не изадју на изборе или изадју и гласају по ,,својој савјести"...за оне који нас покрадосе а нас табанају у блато...
ОДГОВОРИТЕЕххх
14.10.2024 14:55А за кога то ти гласаш? Исте партије, исте школе, исти менталитет, исте клептоманске навике...Ти имаш неке социјалдемокраре из,Шведске? Кад је сам народ од себе покварен и лош нема ту помоћи...Окупација би нечем послуẓ̌ила али су сви велики заузети својим проблемима.
1972г.
14.10.2024 16:51Жао ми те, написао сам истину.Лијекови ми не трбају узивам и бас ми је лијепо.
1962г
14.10.2024 17:40За Еххх жао ми те моżе и другације без кредита.Мораш бити одговоран и радит за себе.
ОДГОВОРИТЕ