Америчке санкције руководству Српске одбијају инвеститоре

У Босни и Херцеговини, од укупног броја предузећа, послује мање од 1% оних који се по економским мјерилима сматрају великим. Економисти се с правом питају како и развити јаку домаћу компанију или привући велике иностране фирме у оваквом политичком и економском амбијенту, који је додатно нарушен америчким санкцијама политичарима и фирмама повезаним са њима?

Република Српска 11.10.2024 | 21:21
Америчке санкције руководству Српске одбијају инвеститоре

Америчке санкције практично цијелом руководству Републике Српске одбијају страни капитал и озбиљне инвеститоре, сматра професор економије Жељко Шаин.

"У том пословном односу једноставно је јако негативна порука, сликовито и бјеже од сарадње с тим, поготово ако одговорни појединци покушавају то минимизирати, а не може се минимизирати или покушавају направити неке наивне, непрофесионалне потезе како би то премостили. И то нас чини, без вријеђања било кога, смијешним и недораслим за озбиљан разговор и озбиљне облигационе односе у било чему", каже Шаин.

Иако за санкције, предсједник Републике Српске Милорад Додик криви америчког амбасадора У БиХ Мајкла Марфија, економиста Драшко Аћимовић истиче да су санкције одлука Вашинготна која нема везе са тим ко је амбасадор у Сарајеву.

"Ускоро ће доћи нови амбасадор и нови амбасадор САД-а неће промијенити свој однос према према санкционираним политичким представницима у Републици Српској", додаје Аћимовић.

Из званичних података се може закључити да БиХ, а посебно Република Српска, свакако и без санкција, одавно има проблем недостатка великих компанија... Наиме, у БиХ од укупног броја предузећа, послује само 0.8 посто оних који запошљавају више од 250 радника, показују подаци Агенције за статистику БиХ.

"Имате ви ту неких проблема који су већ хајмо рећи и стандардни и дуготрајни у Босни и Херцеговини, то се прије свега односи на не баш идеалан пословни амбијент који се манифестује у разним административним баријерама, парафискалним наметима, проблемима везано за правосуђе, реформу јавне управе", каже директор Сектора за макроекономију Спољнотрговинске коморе БиХ Славиша Ћеранић.

Узрок је и то што се јавна предузећа и јавна добра уништавају већ скоро три деценије, наглашава Аћимовић...

"Ово говоримо о друштвеним предузећима. Приватна предузећа функционишу јако добро, поготово у градовима попут Тешња, Грачанице, Градачца, Живиница,
а видите да је то углавном у Федерацији".

Због тога се данас, бх економија ослања на фирме са мање од 10 запослених, или такозвана микропредузећа која чине чак три четвртине укупног броја пословних субјеката, који су већином зависни од економских кретања у Европској унији... Из Спољнотрговинске коморе БиХ кажу да се управо због поремећаја на европском тржишту биљеже слабији резултати у пословању предузећа у БиХ, односно да извозе мање производа.

"Са почетком године имали смо изразито велики пад извоза који је износио отприлике неких 16%, али током године тај извоз је растао, тако да тренутно сада имамо пад извоза од неких 6.3%", рекао нам је Ћеранић.

"Најалармантнији податак а видим да га нико није споменуо у јавности, наравно политичари не желе да га спомену, а то је да имамо имамо један драматичан пад унутар индустријске производње, односно у скоро свим секторима до рударства, један енормни пад у августу ове године, што имплицира да може доћи до великог отпуштања људи крајем године, ако се настави тај пад", наглашава Аћимовић.

У Спољнотрговинској комори тврде да БиХ ипак има једну значајну олакшицу за инвеститоре, а то је да су порези на добит међу најмањима у Европи.

Професор економије Предраг Млинаревић сматра да за привлачење страних инвеститора није довољна само ниска стопа пореза на добит...

"Наш кључни проблем јесте што можда каскамо у односу на друге земље са усвајањем програма субвенционисања привлачења инвеститора, јер ви знате да у Србији
постоје субвенције по радном мјесту, да је слично било и у Сјеверној Македонији, тако да у конкуренцији тих земаља не можете очекивати да ће вам доћи инвеститори, а да ви не уложите одређени дио средстава како бисте их и на тај начин привукли", закључује Млинаревић.

Иначе, највећи годишњи прилив страног капитала БиХ је имала 2007. године у износу од 2,6 милијарди марака, али претежно захваљујући приватизацији великих предузећа, укључујући и највећи посао продаје већинског капитала "Телекома Српске". Тада је обећано да ће новац бити уложен у развој, али је БиХ данас заједно са Албанијом најгора у Европи према бруто домаћем производу по глави становника, израженом у стандарду куповне моћи и износи свега 35 % од просјека Европске уније.

(БН) Фото: БН

Коментари / 17

Оставите коментар
Name

милош

11.10.2024 21:53

Па ко че своје паре улагати код нас кад се један дан отцепљујемо други дан раздружујемо тречи дан у виду референдум о самосталности четврти дан нико и не помишља на самосалоност отцепљење него само о раздруживању унутар БИХ???како год звучало.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Неко

12.10.2024 07:06

Нека је дјеци у Србији и Хрватској добро, насој како буде. Ми својом вољом униставамо будуцност у БиХ јер трпимо и бирамо кабадахије у власт

Name

ј

12.10.2024 07:27

Ови што имају санкције, лако је њима дати оставку али се они "жртвују и бране" народ и РС. Јебеш инвестиције имали су прошле године 700 милиона али се они не воиде само се спомињу. Сретно народе.

Name

Ре

12.10.2024 08:05

Непоштивање устава, судова и закона, бахацење појединаца на националистичким доносењима закона. Рехабилитација злочинаца итд. Јели неко мисли донијети свој новац у такву средину? Ајте молим вас, ни у сну

Name

Милан за Милош

12.10.2024 17:03

То реци онима који су растурили Југославију и свима онима који су то беспоговорно подржавали! Не можеш растурити једну државу и подијелити један народ да у већини нових држава постане национална мањина, и ником ништа, а онда критиковати тај народ и његово руководство што сад они желе да се осамостале у једној држави као што је БиХ, и онда је још тобоже српски народ у БиХ крив што нема инвестиција! Очито је по некима српски народ у БиХ крив што уопште постоји! Срам да све вас буде који такву перцепцију стварате!

Name

Ре Милан

12.10.2024 18:44

Магаре овде су санкције лоповима.

Name

Природно

11.10.2024 22:03

Покажи Миле откуд ти толике паре,на комисији за поријекло имовине?!Амери су теби увели санкције,а они су те довели на власт,па,има нешто што смрди између вас.НАРОДЕ пробуди се,ко испашта?НАРОД.Миле има пара за десет генерација.Док сам се ја тукао и многи други,он је зарађивао,радио или шверцовао,ма небитно .Ја на ратишту и оно мало што је породица имала,потрошила,а он се богатији и то се чак спомиње и нелегалне радње.Милу пред комисију за поријекло имовине и многе.Гдје сте одборници,гдје БОРС? Не смијете!Плаћеници!

ОДГОВОРИТЕ
Name

УСА

11.10.2024 22:21

Чим Додику глава падне стижу долари, јавља СРНА

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мирослав

11.10.2024 23:49

Као кад су срусили Милосевица, долари су долазили вагонима. У Српској, изгледа неки оцекују вагоне долара. Само да Сена донесе одлуку. А после неколико година, неке од вас це бити срам, јер сад помазете Сени. Опрости им Бозе, за то сто цине.

Name

Бенто

12.10.2024 00:31

Ма какво то, послије Додика долази други “Додик”! Српска политика жели хегемонију, доминацију над свима који су присиљени с њима дијелити простор! Сви би се радо раздрузили од такве политике али како?

Name

Цика Рајко

12.10.2024 07:24

Сви они који су на било којим изборима заокрузили црвену'банду на власти су директно криви за ово пропадање цијеле дрзаве,а Ентитета Република Српска поготово.Само луд цовјек или цовјек са предумисљајем,(ради бандитских,лицних интереса,а не из убиједјења,јер таква особа нема савјест,нити убиједјење)је гласала за бурлу и бурлице.Гласати за оцигледну пропаст и потпуну девастацију немозе патриота.Какве црне инвестиције,па њих на власт и доведосе на тенковима сфора,да нас потопе и раселе,али крезуби-пили-клипара-50 км,интелектуалци то несхватају.

Name

Милан за Мирослав

12.10.2024 17:07

Све потписујем што си рекао!

Name

Мицко

11.10.2024 23:13

Ста нама знаце велике фабрике, кад се у тим фабрикама ради за минималац. Па боље да ти људи раде неке друге послове гдје це висе зарадити,а не да раде за минималац, и ето да би се рекло како ми имамо фабрике.....

ОДГОВОРИТЕ
Name

З

12.10.2024 08:16

Све је лаж, истина није пожељна, нема санкција, и знају и опет пишу лажу, добит је од бога сунца пољопривреде и токова људи, само лажу о инвестицијама а криминална земља, бурме одмах тражи свој дио у свему и уцењује круница убија поседује тужилаштво суд полицију

ОДГОВОРИТЕ
Name

Неко из м@сеее

12.10.2024 08:31

Дај не лажите народ,Александровац код Лакташа пун њемачких инвеститора као и општина Градишка, да се толико гледа на санкције у Републици Српској нико неби улагао толики новац у производне погоне,једино што штети санкцијама амера је одлазак радне снаге и неповољан стандард као и плате радника на данашњој скупоћи.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Гкхг

12.10.2024 08:36

Дозволите људима да се врате са европске робије и помозите да покрену своје послове,свак би доњео неке паре и покренуо посао и живјео са породицом код своје куће у својој држави

ОДГОВОРИТЕ
Name

ИСТОРИЧАР

13.10.2024 16:12

Не одбијају инвеститоре америчке санкције већ лопоблуци и крађе народног новца.Самљели су и опљачкали милијарде.Бравоо мајстори.И сљедеће републичке изборе смуљајте па наставите узимати колико хоћете

ОДГОВОРИТЕ