Привреди у БиХ пријети колапс због прекида жељезничког саобраћаја
За санацију пруге према Плочама, која је оштећена усљед непогода које су захватиле Коњиц и Јабланицу, биће потребно пет милиона КМ, и између два и три мјесеца, кажу из Жељезница Федерације Босне и Херцеговине за ЦАПИТАЛ.
Република Српска 11.10.2024 | 11:02
Из лукавичког ГИКИЛ-у (Глобал Испат Коксне Индустрије Лукавац) поручују, могу издржати максимално мјесец дана, након тога биће угрожено 900 запослених у овом предузећу, али и 400 предузећа са којима сарађују.
Два путничка воза и укупно 13 теретних возова који саобраћају на релацији Сарајево-Плоче не полазе по реду вожње због пруге која је на појединим дионицама потпуно уништена. За Жељезнице ФБиХ то је директни губитак од 270.000КМ дневно, али надају се да ће се ови губици смањити јер привредници проналазе алтернативне луке за превоз робе.
“Процјена је да ће требати око пет милиона КМ за санацију грађевинског дијела пруге и електроенергетских постројења. Санација два најкритичнија дијела пруге може трајати од два до три мјесеца, у зависности у ком периоду можемо увести извођача радова, да почну са радовима на изградњи новог трупа пруге“, каже за ЦАПИТАЛ директор Жељезница Федерације БиХ Енис Џафић који није могао одговорити на питање да ли се овај процес може убрзати.
Џафић каже да, због доброг пословања предузећа, имају обезбијеђене плате за наредних шест мјесеци за свих 2.700 запослених.
Умјесто у Плоче, угаљ стиже у румунску Констанцу
Из ГИКИЛ-а кажу, мјесец је максимум који могу издржати на минимуму рада и у овом режиму транспортна угља. Додају да им треба четири дана, и много више новца да би се превезло онолико угља колико се жељезничким путем дневно превози из Плоча.
Директор ГИКИЛ-а Алмин Суљић прецизира да је угрожен посао за око 900 радника у овом предузећу, али и за компаније које зависе од ГИКИЛ-а. Додаје да је то само врх леденог бријега, те да би посљедице, уколико предузећа изгубе послове, за привреду могле бити далеко веће.
“За нас је везано 400 компанија које послују са нама, плус Арцелор Миттал, који 90 одсто кокса добија из ГИКИЛ-а. Треба нам озбиљност и хитност да се ово ријеши. Могли бисмо издржати мјесец дана, али према овом што видимо на терену, не вјерујемо да ће се то завршити”, каже саговорник ЦАПИТАЛ-а.
Из ГИКИЛ-а појашњавају да ће наредну плату исплатили, али да послије тога не знају шта ће бити. Тражили су од Владе ФБиХ да их ослободи доприноса док се ситуација не ријеши. Додају да ће им додатни трошак логистике до краја мјесеца бити два милиона КМ, а ако потраје до краја године девет милиона марака.
Једини пут за угаљ који је до сада стизао из Америке до коксаре у Лукавцу је онај преко луке Плоче. Сада се тамо налази преко 100.000 тона угља који недовољним темпом превозе камиони. У ГИКИЛ-у су још јуче саопштили да су на минимуму процеса рада.
“Оно што жељезницом превучемо за један дан, а то је око 2400 тона, сада смо успјели превести са 115 камиона ангажованих за четири дана. Отприлике 700 тона дневно можемо превести. Наше залихе падају константно”, наводи директор ГИКИЛ-а.
Један карго брод, који је био на мору пребачен је за луку Бар, ту ће истоварати 50.000 тона и очекују да им то дође. Међутим, кажу, то је недовољно. Други брод ће бити истоваре у румунској луци Констанца, која је од Лукавца удаљена више од 1.000 километара, и у овом случају роба ће се превозити баржама.
Поред ГИКИЛ-а који је кључни партнер Жељезница ФБиХ, ту је и Електропривреда Србије, која такође превози угаљ.
Жељезнице РС дневно губе 55.000КМ
Раније су се огласили и из Жељезница Републике Српске које такође трпе губитке због прекида жељезничког саобраћаја.
“Умањење прихода на дневном нивоу од превоза роба због обуставе превоза усљед више силе и огромне штете које је причињена ЖФБиХ, а која директно утиче и на пословање ЖРС износи више од 55.000 КМ”, навели су из Жељезница РС.
Уколико се ускоро не оспособи пруга мјесечни губитак „Жељезница” износиће 1.650.000 КМ, што није безначајно ако се узме у обзир да ово предузеће и без тога у огромном минусу.
Алумина, за сада, нема посљедице
Алумина Зворник, бар за сада нема посљедице, јер боксит не увози из иностранства већ га купује на домаћем тржишту, те дио из Никшића. Иако тренутно штете нама, кажу то не значи да неће имати испоруку ка луци или из луке.
“Возићемо је камионом. До Плоча с времена на вријеме превозимо композицију глинице или хидрата која иде према нашим купцима бродом, али ми смо брод натоварили у другој половини септембра и мислим да до краја године неће ићи нити један брод”, рекао је за ЦАПИТАЛ директор „Алумине“ Зоран Стевановић.
Из Арцелор Миттала нису се оглашавали о кризи са жељезничким саобраћајем. С обзиром на то да је њихова коксара престала са радом, претпоставке су да ово предузеће директно неће трпјети велике посљедице, али да би индиректно могло да трпи.
Из Привредне коморе ФБиХ за ЦАПИТАЛ кажу да су у фази прикупљања података о насталој штети. Надају се да ће наредне седмице имати конкретне бројке, а до тада подсјећају привреднике да пријаве процијењену штету.
Подсјећамо, због поплава и одрона које су погодиле прошле седмице погодиле БиХ дошло је до оштећења пруге и пружних постројења на дионици Острожац-Грабовица код Јабланице у дужини од 17 километара, усљед чега је обустављен комплетан путнички и теретни промет на прузи Сарајево-Плоче.
(Цапитал)
Коментари / 7
Оставите коментарГале
11.10.2024 11:38Има других железничких линија које су у функцији, биће мало скупље али могу се уклопити
ОДГОВОРИТЕСрбо
11.10.2024 12:09Јака привреда још јача предузећа ,седам дана некакве препреке и одма колапс и упитно хоћели сљедећи мјесец бити плата и одма притисак на власт.
ОДГОВОРИТЕС
11.10.2024 13:47Угаљ из Америке?
ОДГОВОРИТЕXyз
11.10.2024 14:44Чуј сад трпе губитке како то а док су радили и стварали енормне губитке тад је било добро,Која глупист
ОДГОВОРИТЕТито
11.10.2024 18:06Ово це лопови поново да искористе да “ ПЉАЦКАЈУ” и гуле недузан народ!!
ОДГОВОРИТЕВидо
11.10.2024 19:32Ово је окидач да миттал затражи нову локацију за високу пећ изван Зенице, али на траси пруге за Плоче.
ОДГОВОРИТЕПех
11.10.2024 21:56Таман кренула привреда у БиХ, а оно за*еба зељезница!
ОДГОВОРИТЕ