Стање се поправља у појединим полицијским станицама
У Бањалуци је презентован Специјални извјештај о стању у просторијама за задржавање у појединим полицијским станицама у Босни и Херцеговини. Омбудсмени за људски права кажу да су још 2019. урадили овакав Извјештај када су полицијским станицама дали конкретне препоруке. Специјални извјештај се бави техничким стварима.
Република Српска 08.10.2024 | 16:54Специјални извјештај о стању у просторијама за задржавање у појединим полицијским станицама у Босни и Херцеговини резултат је континуираног рада. У оквиру истраживања посјећено је 10 полицијских станица у Босни и Херцеговини. Ситуација од 2019. године, када је урађен претходни извјештај, се промијенила.
Јесте ситуација боља него 2019. године због веће едукације полицијских службеника и боље ажурности података. Нажалост, увијек је присутан финансијски проблем.“
Лица која су лишена слободе и бораве у притвору, морају имати минимум стандарда за нормалан боравак.
„Били смо посвећени техничким стварима, нисмо се бавили процесним стварима из разлога јер у већини полицијских станица нису затечена лица која су приведена. Ове посјете су биле најављене.“
Позитивни помаци се виде, међутим, постоје полицијске станице у којима нису забиљежене позитивне промјене.
„Било је напретка у Републици Српској док у Федерацији БиХ није успостављена електронска база. Сви дијеле исту судбину када је у питању видео надзор, тастер или опремања просторија.“
Институција омбудсмена указује на континуирани проблем дјеловања независних тијела која би требала надзирати рад полиције. Због тога се инсистирало на постављању неовисног механизма у складу са Опционим протоколом.
(БН) Фото: БН
Коментари / 2
Оставите коментарРе за правду
08.10.2024 17:50Само нек осуђени имају бригу и стандард. За жртве није битно. То су ионако,, мали обични људи"
ОДГОВОРИТЕНемојте тако
08.10.2024 18:15Много их је који су међусобно другови са једне и друге стране браве, несмију да им је тамо неудобно