Како ће изгледати гласање са новим технологијама?

На овим локалним изборима за разлику од претходних, по први пут, и то на 458 бирачких мјеста биће примијењене нове технологије, које подразумијевају биометријску идентификацију, затим аутентификацију бирача, те оптичке скенере и аутоматско пребројавање гласачких листића, као и видео надзор.

Избори 2024 06.10.2024 | 07:36
Како ће изгледати гласање са новим технологијама?

Како ће изгледати гласање са новим технологијама зависиће од мјеста до мјеста, с обзиром на то да ће се на дијелу бирачких мјеста радити само аутентификација бирача, а на другим мјестима биометријска идентификација.

На 145 мјеста у оптицају ће бити и оптички скенери.

Тамо гдје ће се радити аутентификација, а то је на 165 бирачких мјеста, бирачи ће након што члану бирачког одбора предоче важећи лични документ проћи и електронску провјеру, што подразумијева скенирање њиховог личног документа, а затим ће бирач бити упућен да одговарајући прст стави у читач отисака прстију.

Тај отисак прста се кроз апликацију упоређује с отиском из базе података Агенције за идентификациона документа, евиденцију и размјену података и уколико све буде у реду бирач се упућује даље, односно добија бирачки листић и одлази да гласа.

Много занимљивије биће тамо гдје ће се користити оптички скенери, а то је на 145 бирачких мјеста у шест изборних јединица, и то Приједору, Новом Граду, Високом, Стоцу, Тузли и Возући.

Принцип гласања на мјестима гдје ће бити оптички скенери подразумијева да бирач након што се идентификује, односно након што га члан бирачког одбора идентификује, добија гласачки листић који попуњава, а затим га ставља у посебну фасциклу којом се осигурава тајност гласања и уз помоћ те фасцикле га један по један убацује у оптички скенер. Након што бирач убаци гласачки листић у оптички скенер, на дисплеју скенера добија информацију да ли је листић важећи или неважећи, након чега бира опцију да ли жели наставити или прекинути поступак гласања. Уколико потврди наставак гласања, гласачки листић кроз оптички скенер улази у гласачку кутију, а уколико прекине поступак гласања бирач има право тражити од бирачког одбора издавање новог гласачког листића.

Осим аутентификације и скенирања гласачких листића нове технологије подразумијевају и биометријску идентификацију бирача, што подразумијева процедуру поређења биометријских података отисака прста путем уређаја за идентификацију у који су интегрисани биометријски подаци који се у реалном времену провјеравају у евиденцијама Агенције за идентификационе документе, евиденцију и размјену података.

(БН) Фото: Српскаинфо

Коментари / 5

Оставите коментар
Name

БС

06.10.2024 07:56

А камере, нисте навели гдје су постављени системи видео надзора?

ОДГОВОРИТЕ
Name

ТЕШКО НАМА

06.10.2024 08:29

Почетак спор и компликован. Послије иде без проблема. Већ обављено.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ЖИКАЖ

06.10.2024 08:35

Какви су нам Бирачки одбори, тешко ће то ићи, а кандидати још гори, широки, Травник, Тузла, Вањалука.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ДИЈАСПОРА МУНЦХЕН

06.10.2024 10:11

У БОСНИ И ХЕРЦЕГОВИНИ И БОСАНЦИМА И ХЕРЦЕГОВЦИМА ...ЈОС СУ У 19 ВЈЕКУ ...😂😂😂😂😂😂

ОДГОВОРИТЕ
Name

Нове технологије

06.10.2024 11:10

Вец познате : Обецај, укради, купи, даруј, мобингуј а сад и најновија ЗАПРИЈЕТИ И ПРЕТУЦИ.

ОДГОВОРИТЕ