Институције затајиле: Жртве породичног насиља заборављене

"У нашој околини много је жртва насиља који ћуте и трпе, то мора престати, мора се пријавити и хитно реаговати“, порука је са округог стола о теми насиља над особама треће животне доби, који организују Удружење грађана „Перспектива плус“ и Центар за здраво старање „Актива“ из Источне Илиџе, а поводом обиљежавања „1. Октобра међународног дана особа треће животне доби“. 

Република Српска 03.10.2024 | 19:49
Институције затајиле: Жртве породичног насиља заборављене

Насиље нам особама треће животне доби је нажалост, доста засупљено у нашој околини, али се о томе мало говори, каже психолог Ранка Каталински и додаје да овај дио популације скоро никако не пријављује насиље које преживљава, јер су злостављачи  обично чланови уже породице. 

„Присутно је насиље и над особама које су смјештене у неким установама, у свакодневном обраћању, да ли је то неуважавање, понижавање, и просто избацивање из свакодневне друштвене стварности. Нажалост да ти људи буду актуелни само пред изборе када су бирачи, па тада је брига према њима, у смислу неких пакета, помоћи, обилажења, а тога нема у свакодневници“. 

Из Центра за здраво старење „Актива“ кажу да кроз рад са лицима треће животне доби често сазнају да су жртве неке врсте насиља. 

„Ми њих онда упућујемо Центру за социјални рад или полицији, зависи имали смо неких случајева. Помогнемо у том првом моменту да могу да дођу код нас да поразговарају, да их упутимо шта даље да раде. А има случајева заистза и насилничког понашања дјеце према родитељима, супружника“, рекла је Ранка Симанић  координатор Центра за здраво старење „Актива“ Источна Илиџа 

Учесник округлог стола била је и Сања Станковић, бивша супруга Сташе Кошарца, која је жртва породичног насиља. Она истиче да је највећи проблем што  закон о жртвама насиља постоји само на папиру што се проводи селективно и што СЕ  починиоци не кажњавају скоро уопште. 

„Ја из личног искуства могу рећи да сам учинила велики напор, али да једноставно није било критичне масе која је то требала да подржи и просто систем не ради у корист жртве. Ради на папиру, заиста ради на папиру али ви када дођете у институције које би требало да вас заштите, ви се једноставно осјећате као кривац“, каже Станковићева.

Она поручује да свака жртва насиља првенствено мора сама себи да помогне, јер све што се ради у корист жртава насиља је лијепо, али само мртво слово на папиру, јер када дођете пред иснтитуцију, видите колико је ту нажалост, мањкавости. 

(БН) Фото: БН

Коментари / 3

Оставите коментар
Name

Војковици

03.10.2024 23:17

Која зена це гласати за насилника Косарца?

ОДГОВОРИТЕ
Name

лукавица

04.10.2024 09:41

Има их колико хоћеш.Видјећеш за изборе колико ће Кошарац и братија добити гласова.Имаће највише гласова на Илиџи.Оболили смо као друштво у свим сегментима.

Name

Ђед Крсто

04.10.2024 07:34

Најгоре што је тукама он ин па ће из тог разлога гласати за њега

ОДГОВОРИТЕ