Зашто Источно Сарајево нема јавни градски превоз?

Шест територијално разруђених општина у саставу града Источно Сарајево нису адекватно повезане градским превозом, односно јавног градском превоза у Источном Сарајеву нема, већ тај посао обављају приватни превозници којима Град плаћа стотине хиљада марака субвенција годишње.

Република Српска 02.10.2024 | 19:59
Зашто Источно Сарајево нема јавни градски превоз?

Грађани су незадовољни, а рјешење овог проблема не назире се у скоријој будућности.

Тематска сједница Скупштине Града Источно Сарајево о проблему непостојања јавног градског превоза, која се мјесецима најављивала, додатно је одложена због изборне кампање, а пошто након избора треба да буде конституисан и нови сазив, питање је када и да ли ће уопште та сједница бити одржана.

Дугогодишњи проблем неповезаности општина јавним градским превозом требало је давно ријешити, сматрају грађани.

Једна од њих истиче да је хитно потребно успоставити јавни градски превоз, јер су многи крајеви града удаљени од урбаног дијела, а посебно Болница “Србија”. Други додаје да је Источно Сарајево градска цјелина која је тренутно неповезана градским превозом, а да разруђеност општина захтјева бољу повезаност.

Рјешавање овог проблема је у надлежности Града Источно Сарајево, али је прије четири године општина Источна Илиџа тражила, а градска Скупштина усвојила, да се аутобуска станица у Источном Сарајеву додјели на управљање Источној Илиџи, на чијој територији се станица и налази, како би се барем у овој општини организовао јавни градски превоз. Међутим, градоначелник има један услов...

“Без проблема ћемо додијелити општини источна Илиџа то земљиште од три и по дунума које је јако атрактивно, али ми морамо добити замјенску локацију на којој ћемо организовати градску аутобутску станицу”, каже градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић.

Начелник Источне Илиџе Маринко Божовић тврди да замјенско земљиште за другу аутобуску станицу није потребно.

“То је апсолутна глупост, зато што ће на постојећој локацији аутобуска станица наставити да функционише, јер је Општина Источна Илиџа формирала предузеће које се зове “Аутобуска станица источна Илиџа” и она ће на основу преношења власништва да настави своју дјелатност. Дакле, ту се ради о апсолутној опстукцији Града Источно Сарајево према Источној Илиџи и непровођењу одлуке скоро четири године”, наглашава Божовић.

Тако приватни превозници настављају да обављају градски превоз у Источном Сарајеву који функциониште између шест градских општина и унутар општина, те им Град за тај посао сваке године даје субвенције.

“Ми уствари њима суфинансирамо, субвенционишемо редовне линије које су неисплативе. Морам рећи да смо у претходне три и по године, колико сам ја градоначелник, издвајали више средстава на него што је то било у ранијем периоду, а истовремено смо имали смањен број путника и незаинтересованост за кориштење ових линија и имали смо повећање броја линија које су биле нерентабилне. Морам рећи да смо све обавезе редовно измиривали и издвајали готово 350.000 КМ за суфинансирање нерентабилних линија”, додаје Ћосић.

И поред ових субвенција, грађани се с правом жале на лошу покривеност линијама и лоше услове у аутобусима, док се посебно у посљедње четири године, константно повећавају цијене појединачних карата...

(БН) Фото: БН

Коментари / 14

Оставите коментар
Name

реални

02.10.2024 22:03

Па,мозда је потребно прво имати град.Мозда је до мене опростите

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

03.10.2024 06:40

У праву си 100%

Name

Јоја

03.10.2024 15:42

Какав је такав је нас је ,

Name

реални

02.10.2024 22:05

Ваљда је за градски превоз потребеан град

ОДГОВОРИТЕ
Name

И. Са

02.10.2024 22:58

Три општине на малом простору, то је суштински проблем. Три начелника и три пратеће функције око начелника општина. И ви се сада препуцавате чије је шта. Основати једну општину и једног начелника и не питати ко којој странци даје глас. Увести неколико градских аутобуских линија које ће бити за потребе свих грађана Источног Сарајева и проблема неће бити. Али, како начелници да предају "фотеље" само једноме. Е то је проблем.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Зоки

04.10.2024 18:38

Проблем броја опстина нема везе са овом тематиком. Ста би требали да раде на пр у БГ или СА , да укину опстине и да се побију гдје је станица. Проблем је оцигледан и зове се Градонацелник...Опструкција да се доцепа локација...Паметном доста. Продали их по Источном Новом па би сада да сире пипке по Истоцној Илидзи и зивотом це гурати њускала Вујицица да спроводу мисију у дјело и "урбанизују" исту. Ко да смо Менхетен јбт...Сем кафана, фризера и кладионица на Истоцном Новом Сарајеву нема ниста. Банке су свакако страни капитал и могу гдје хоце...

Name

Илија цворовиц

02.10.2024 23:29

Зато сто није град. Логицно. Нема ниста назор.

ОДГОВОРИТЕ
Name

возач

02.10.2024 23:34

Потребно је издати дозволе за Таxи комби 8+1.Мања потрошња горива и могу покривати дијелове града гдје аутобус није рентабилан.То има Словенија Хрватска и земље ЕУ.ДОЗВОЛА 1000 евра и може се радити.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Сами тако хоћемо

03.10.2024 07:41

Зато што је народ тако изабрао. Док је СДС владао. Источно, прије тога Српско Сарајево је имало градски превоз.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Превозник

03.10.2024 08:04

Наравно, прво морамо задоволити основне предусливе да једно насеље буде град унправом смислу те ријеци, сто у првом реду треба инфраструктурно задовољити а на томе локална власт невради скоро ниста? Једино Бања Лука задовољава основне предуслове а сво остали су далеко од града! Оставите И.Сарајево, бавите се господо Бијељином, посла и превисе а господа се бави селима....

ОДГОВОРИТЕ
Name

Да збиља

03.10.2024 09:01

А каква је аутобуска увезаност са Сарајевом..?? Са великим Сарајевом. То је можда и битније. Обе солуције су важне, наравно.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Минкен

03.10.2024 09:35

Никад ћуо за тај град а камо ли за градски превоз Најбоље још свако пола сата

ОДГОВОРИТЕ
Name

Угар

03.10.2024 10:18

Коње и фијакер и ето превоза доста

ОДГОВОРИТЕ
Name

Хог

03.10.2024 16:21

Ајде да се не заваравамо - то је Лукавица. Кад уведете линије до првог трамвајског стајалишта у Сарајеву, добицете и спој на градски превоз... Али изгледа да је лаксе србовати.

ОДГОВОРИТЕ