„Електропривреда РС“ спремила још 12,5 милиона КМ за „Дwелт“
– Компанији „Дwелт“ из Бањалуке, коју је основао Стефан Крнета, смијеши се 12,5 милиона марака вриједан уговор са Електропривредом Републике Српске (ЕРС), највише захваљујући ауторским правима.
Република Српска 02.10.2024 | 13:33
Наиме, ЕРС је кренуо у набавку услуге одржавања софтверске платформе за потребе јавног и тржишног снабдијевања.
Ову платформу је 2019. године „Дwелт“ продао ЕРС-у за сличан износ, да би 2021. године добили и уговор за одржавање који је истекао у септембру ове године.
Води се преговарачки поступак без објаве обавјештења, управо због разлога који се односе на заштиту ексклузивних ауторских права.
„Уговорима о набавци и одржавању наведено је да сва права на изворни софтверски код и шему базе података припадају произвођачу и да одржавање и мијењање софтверске платформе за подршку снабдијевању може вршити само произвођач или овлаштени представник произвођача, који је носилац ауторског права на софтверску платформу“, наводе у ЕРС-у појашњавајући зашто иду у један од најмање транспарентних поступака.
У тендерској документацији се наводи да се 2019. године ушло у фазу раздвајања дистрибутивне и снабдјевачке дјелатности приликом чега је набављена платформа која је обухватила све купце струје у Српској.
Додаје се да платформа има подсистем за тржишно и подсистем за јавно снабдијевање, те да оба представљају јединствену софтверску апликацију.
„У септембру 2021. године потписан је трогодишњи уговор о одржавању софтверске платформе за подршку снабдијевању. Током досадашњег периода унапређене су функционалности већине модула у складу са захтјевом корисника. С обзиром на то да уговор о одржавању истиче у септембру, ЕРС се одлучила за набавку неопходних услуга“, пише у документацији.
И у овом случају, ријеч је о трогодишњем уговору. Одржавање подразумијева корективно одржавање у смислу отклањања застоја и исправки грешака, превентивно, које подразумијева праћење система и адаптивно у смислу промјена хардвера и софтвера.
Подсјећамо, „Дwелт“ је на сличан начин дошао и до уговора 2019. године. Компанија „Ланацо“ из Бањалуке је успјела да оспори овај тендер, али се на крају повукла из поступка.
Стефан Крнета зет је декана Медицинског факултета у Бањалуци, Ранка Шкрбића. „Дwелт“ је основан 2015. године, а Крнета је прошле године продао већински удио пољској „АССЕ“ групи.
(Цапитал) Фото: Фејсбук
Коментари / 8
Оставите коментарРаскољников
02.10.2024 13:43Па може када је уштедио на порезима, које не плаћа и доприносима.
ОДГОВОРИТЕБобан
02.10.2024 13:48Дабогда се најели више.Зато ће сад поскупити струја.Нек нам Шкрбић плати поскупљење а зет камате.
ОДГОВОРИТЕмикан73
02.10.2024 14:28Људи моји па ста се ово ради,па да ли је ово нормално.
ОДГОВОРИТЕПроцитај пазљиво
02.10.2024 14:34Помагај Америко
ОДГОВОРИТЕКрицковиц
02.10.2024 14:39Да, да, то су ти способни бизмисмени,... А ти народе гуслај,...
ОДГОВОРИТЕИстина
02.10.2024 20:37Толико су се увезали да ниједан посао не може проћи без кума,кумића и њихових породица.Скроз отворено показују ко је газда Српске.
ОДГОВОРИТЕБезимена
03.10.2024 02:42Дwелт повезан са СНСД-ом, кратко али јасно.
ОДГОВОРИТЕВесна Бајич
03.10.2024 14:19Милорад Додик и његова Скупштинска већина, су криминалци вијека. Не памти се да је игдје у свијету , власт криминална као ова сада у Републици Српској. Све је њихово. Република Српска, ако он остане, постаје приватна, врло брзо. Може ли њему неко стати у крај. И спасити овај народ? Све покрадоше, гласаче плаћа, запошљава, плаши, нема шта не ради само да остане на Власти. Знају они шта их чека? Ћ0РКА
ОДГОВОРИТЕ