Српска појачава контролу трговаца криптовалутама

Двије године након што је законски регулисала тржиште криптовалута, Република Српска одлучила је да пооштри услове за фирме које пружају услуге у овој области као и њихову контролу.

Република Српска 24.09.2024 | 12:51
Српска појачава контролу трговаца криптовалутама

Наиме, да би се бавили овим послом потребно је да будете у евиденцији, односно регистру Комисије за хартије од вриједности (КХОВ), а којој је вођење регистра повјерено измјенама Закона о тржишту хартија од вриједности РС.

Комисија је крајем 2022. године усвојила правилник којим је дефинисала ко и под којим условима може да се упише у регистар, да би га прије неколико дана допунила у циљу боље регулације.

Убудуће, када се утврде неправилности или незаконитости у раду фирми које се баве трговином криптовалута, Комисија има право да их избрише из регистра или суспендује на годину дана.

У случају брисања, о томе ће бити обавијештено финансијско-обавјештајно одјељење Државне агенције за истраге и заштиту (СИПА).

Такође, Комисија је себи дала овлаштење да приликом надзора дође у пословне просторије фирме и тражи увид у документацију и мејлове, а онај ко их у томе спријечи може рачунати на санкције.

Пружалац услуге је сада обавезан да достави све информације, податке и исправе које од њега захтијева Комисија.

За упис у регистар мораће да се достави увјерење да је директор предузећа именован у складу са Законом о спречавању прања новца и финансирања терористичких активности те да није правоснажно осуђиван и да се против њега не води кривични поступак.

„Комисија може одбити захтјев за упис у евиденцију ако оцијени да подносилац захтјева не испуњава услове прописане законом и другим прописима којима се уређује спречавање прања новца и финансирања терористичких активности“, пише у допуњеном правилнику.

Из компаније „Дигитал Ассет Манагемент“, а која управља „БЦX“ крипто мјењачницом кажу да немају ништа против додатне регулације тржишта, напротив, залажу се за још строже мјере.

Сматрају да је недопустиво да особе без финансијског искуства, са капиталом од једне марке, без запослених и  без канцеларије оснивају мјењачнице виртуелних валута и управљају са огромним вриједностима дигиталне имовине и новца.

Таквих случајева, додају, има и њима би по њиховој оцјени у наредном периоду надзорни органи требали да посвете пажњу.

Подсјећамо, у евиденцији КХОВ се налази шест предузећа регистрованих за пружање услуга са криптовалутама.

Иначе, измјенама Закона о тржишту хартија од вриједности који је на снази од јула 2022. године, Република Српска је законски дефинисала виртуелне валуте. То је у великој мјери помогло онима који послују у овој сфери, јер су имали огромне проблеме, поготово код банака које су им одбијале сарадњу.

(Цапитал)

ФОТО: Цопилот АИ

Коментари / 11

Оставите коментар
Name

чекај мало

24.09.2024 14:44

Јавите Сипи да син Пантелије Дамјановића краде струју у Мркоњићу и Шипову па прави фарме за рударење криптовалута, има посла ко хоће да ради - од полиције до тужилаштва

ОДГОВОРИТЕ
Name

ре чекај мало

24.09.2024 17:22

МУП Републике Српске је надлежан за то а не СИПА.Пошаљи МУП у анонимну пријаву

Name

Ре ре

24.09.2024 18:22

Послати пријаву МУПу против цлана секте је исто као да је убациш директно у канту за смеће. Није ни СИПА пуно боља адреса али МУП РС је стварно погрешна.

Name

Мирко

24.09.2024 22:42

А он им само каже , "мене никада нећете ухватити" .....

Name

Коментар

24.09.2024 15:14

Умјесто да та иста српска убаци технологију на којој је крипто - и самим тим заобидје санкције и све остало, они и ту везу руке.... Бозе ти сацувај Погледајте аргентину, ел салвадор, бразил, сингапур, дубаи и остале земље које су увеле крипто код себе. Па једна Црна Гора је крипто пројекат на балкану...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Београд

24.09.2024 15:50

Појачајте ви контролу извлачења кеша. Да ли знате да ли је и када директор аутопутева купио у кешу стан у Београду на води. Цифра 1.600.000 евра? Од чега?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мирко

24.09.2024 22:41

Ма радио човјек , заслужено од плате , ха ха ха.....

Name

Бојана

26.09.2024 07:43

Недељко Ћорић, директор Аутопутева РС купио је поред тог стана у Београду на води, још 4 стана преко 100м2 у Београду на води, 8 апартмана издаје на Златибору, и 2 пословна простора по 300м2 у Земуну. Краде се добро, краде се.

Name

Лактаси

24.09.2024 17:29

Рударење није овде од јуче.струју троши итекако хлавнк али се то све скрива преко елкттицног..

ОДГОВОРИТЕ
Name

Бл

24.09.2024 17:35

Откуд нама милионери и милијардери???????Док Србија гради вртиће школе,болнице путеве наши моћници траже сталке за инфузију

ОДГОВОРИТЕ
Name

Бл

24.09.2024 18:10

Страсно , ко с ових простора РС има тај новац за стан Бг. на води.

ОДГОВОРИТЕ