Мистериозни траг пејџера - Од Тајпеја од Будимпеште
Голд Аполло је једна од десетина хиљада тајванских компанија које производе свеприсутне, јефтине електронске уређаје. Поменута компанија са 40 радника се налази у запуштеном дијелу Тајпеја.
Свијет 18.09.2024 | 23:02С радом је почела 1995. године, када су мобители тек почели потискивати пејџере. Њен тренутно најпродаванији уређај је онај који вибрацијама сигнализира гостима кафића да је њихово пиће спремно.
Хиљаде пејџера, које је произвео Голд Аполло, експлодирали су јуче, у 15:30 сати по локалном времену, у Бејруту. Главни град Либана је утонуо у панику, а стотине припадника моћне милитантне групе Хезболлах, који су користили споменуте пејџере, завршили су у болници.
Крвави траг експлодираних, скоро застарјелих уређаја, врло је занимљив. Тај траг се протеже од, како пише лист Финанциал Тимес, збуњеног тајванског извршног директора, који је у средишту интересовања новинара, до неухватљиве мађарске физичарке која је неочекивано почела продавати јефтине електронске уређаје у пословној згради поред аутоцесте у Будимпешти.
Према наводима једног од неименованих Хезболлахових званичника, израелски шпијуни су на неки начин "отели" испоруку пејџера у Либан. Наиме, како тврде, у њих су ставили експлозив и затим их скоро истовремено детонирали.
"То је нешто што Израел може урадити и што је радио, али никада у оволиком обиму. Нечувено је урадити ово у исто вријеме на оволико уређаја", констатовала је особа с искуством у кориштењу комуникацијске опреме за инфилтрирање у шпијунске мете.
Према либанским подацима, у експлозији пејџера је убијено најмање десет људи, међу којима је двоје дјеце, док је најмање 2.700 људи рањено. Хезболлах је потврдио да су међу убијенима и њихови припадници, окрививши Израел за напад и најавивши освету.
Израелска влада је одбила коментарисати наводе, што је дио њихове дугогодишње стратегије да не потврде нити негирају своју умијешаност у нападе.
Неименовани израелски званичник, који ради у структурама тајне службе, намигујућим емотиконом је одговорио на питање да ли је израелски Моссад умијешан у напад.
Очигледан акт међународне шпијунаже и подметања је одушевио Израелце и посрамио Хезболлах. Ово се догодило само неколико мјесеци након атентата на једног од највиших команданата Хезболлаха Фуада Схукра у предграђу Либана.
Посљедице јучерашњег напада су оставиле мистерију која се простире на три континента. Наиме, одјељење тајванског тужилаштва за националну сигурност је већ покренуло истрагу.
Од Тајвана
Оснивач и предсједник компаније Голд Аполло Хсу Цхинг Куанг је изненађен тиме што су пејџери његове компаније (модел АР924) у средишту операције напада. Новинари су данас преплавили простор испред његове канцеларије. Он и његови запосленици су у неколико сати дали мноштво објашњења.
Менаџер продаје Голд Аполла је за Финанциал Тимес прво рекао да је компанија годинама продавала своје производе у Либану. Но, касније су из Голд Аполла прстом уперили у Будимпешту, истакавши БАЦ Цонсултинг као компанију с којом имају дугогодишњу уговор о лиценцирању.
То значи да је БАЦ Цонсултинг имао право да дизајнира, производи и продаје пејџере у одређеним регијама, али под брендом и заштитним знаком Голд Аполла.
Но, званичници тајванске владе и стручњаци из ове индустрије су изјавили да сваки такав уређај, састављен у Европи или Блиском истоку, мора имати компоненте направљене у једној од тајванских или кинеских компанија.
Напоменули су на сложеност ланца набавке технологије, који подразумијева укљученост десетина хиљада малих тајванских компанија.
Многима од тих компанија управљају људи с богатим искуством у вођењу фабрика у Кини или Вијетнаму, али с мало разумијевања питања прекограничне сигурности и правила контроле извоза.
"Кључни дијелови пејџера су јефтини комуникацијски чипови, пријемници и матичне плоче основне класе. Већину њих производе тајванске и кинеске компаније", рекао је службеник тајванског Министарства економских послова.
До Мађарске
БАЦ Цонсултинг је мађарска компанија која је основана у мају 2022., а њен оснивач је Цристиана Росариа Барсонy-Арцидиацоно која има 49 година.
Како пише Финанциал Тимес, она је једини директор ове компаније која је прошле године остварила приход од 800.000 долара. Није одговарала на позиве и поруке британског листа.
На њеном профилу на друштвеној мрежи ЛинкедИн пише да има докторат из физике честица, као и да се школовала на елитним британским установама.
У регистру њене компаније је наведено да живи у социјалистичком небодеру на сјеверу Будимпеште. Четворо комшија и фризер из зграде су изјавили за Финанциал Тимес да се не сјећају да су је видјели у посљедњих годину дана.
Стан који је дијелила с мајком, за коју комшије тврде да живи у иностранству, имао је сигурносна врата с три тешке браве. Према ријечима једног од комшија, мајка јој повремено долази.
Фотографија Барсонy-Арцидиацоно је објављена и на интернетској страници компаније Еден Глобал Импацт, за коју је као сједиште наведен Сан Францисцо.
На поменутој интернетској страници је Барсонy-Арцидиацоно представљена као стручњакиња за "хуманитарне и друштвене програме". За Еден Глобал Импацт је наведено да продају соларне генераторе, системе за филтрирање воде и "децентрализиране сателитске телефоне".
Према писању Финанциала Тимеса, нејасно је како или зашто би неко с искуством у климатским промјенама, физици честица и економији продавао тајванске пејџере либанским купцима. Барсонy-Арцидиацоно је за НБЦ Неwс данас изјавила: "Ја не правим пејџере. Ја сам само посредник. Мислим да сте погрешно схватили".
(Клиx)
Коментари / 2
Оставите коментарборац
19.09.2024 06:43Послат це Орбан и нама који небудемо гласали за Додиков СНСД-е .Ово је опасније од пријетње хирургом.Мозес и здрав страдати.
ОДГОВОРИТЕблбл
19.09.2024 10:06Провјерите тракторе које вам је Орбан продао са попустом.