Велика потражња за огревом: Цијене пелета драстично пале
Иако је набавка огрева актуелна током читаве године, тренутно захлађење изазвало је повећању тражњу за дрветом и угљем, чија цијена је благо промјењена у односу на претходне сезоне, док је цијена пелета драстично пала.
Република Српска 18.09.2024 | 22:04На подручју Бијељине цијене огревног дрвета су приближно исте у протеклих неколико година и крећу се до 150 КМ за кубни метар, пелет је драстично појефтинио, док раст цијене биљежи само угаљ, кажу продавци.
Додају међутим да грађани купују мање количине, јер им је од прошле, благе зиме, остало прилично огрева.
“Моји купци, који су до сад узимали 10 м3, ове године су углавном наручили по 5, 6 или 7 метара, значи имају око 30% залиха од прошле године. Цијена угља је порасла 40% у односу на 2022. годину, а пелет је са 650 до 700 марака, пао за 60 – 70% и вратио на цијену од 350 марака“, каже Радомир Стојановић, власник фирме за трговину огревним материјалом из Бијељине.
На подручју Брчко Дистрикта, свега 40 километара даље, цијене су нешто ниже.
“Ми овде радимо претежно тврдо дрво - букву, храст, граб. Граб и буква су 130 КМ, исцјепано, изрезано, а храст, такође исцјепан, изрезан, достављен на адресу је 120 КМ“, каже Младен Ђукић, радник предузећа за трговину огревним дрветом из Брчког.
Да се са првим хладнијим данима више размишља о набавци огрева, иако је почетак грејне сезоне још релативно далеко, потврдили су и грађани Републике Српске. Додају међутим да су цијене, иако ове године у благом паду, изузетно високе за њихов буџет.
Поједини домаћини већ су увелико обезбједили огрев и спремно чекају зиму. Зворничанин Душко Шарић каже да је дрва по метру кубном плаћао 100 КМ, али да постоје и додатни трошкови.
“За моје потребе годишње треба око 15 метара. Послије тога иде резање, цијепање и све остало. Цијена резања и посебно цијепања, креће се око 20 марака и то је отприлике све што треба како би се припремио за гоодишње потребе своје куће“, додаје Шарић.
Најаве метеоролога да ће наступајућа зима, као и претходна, бити блага, наравно не иду на руку продавцима и добављачима, али ће свакако бар мало обрадовати и олакшати живот просјечним грађанима.
(БН) Фото: БН
Коментари / 2
Оставите коментарПочели
19.09.2024 08:26Сте пелет правити од свега чак и од сламе те му је калорична вриједност равна нули
ОДГОВОРИТЕДОК ХОЛИДЕЈ
19.09.2024 13:06ИМА ТАКВИХ ШТО РАДЕ ОД ГЊИЛОГ ДРВЕТА, АЛИ ИМА ЉУДИ КОЈИ ИМАЈУ ПЕЛЕТАРЕ И РАДЕ ОД КВАЛИТЕТНОГ ДРВЕТА И ОНИ ЋЕ НАСТРАДАТИ ЗБОГ ОВИХ МУЉАТОРА. А НИСКЕ ЦИЈЕНЕ ПЕЛЕТА НИСУ ЗБОГ ПОЈЕФТИЊЕЊА ПРОИЗВОДЊЕ НЕГО ЗАТО ШТО ОВИ ШТО ПИЛАЈУ И РАДЕ ЕЛЕМЕНТЕ И ОСТАЛО ЗА ИЗВОЗ ОНДА ПЕЛЕТ РАДЕ ОД ОКОРАКА И ОТПАДА И КВАЛИТЕТАН ПЕЛЕТ, АС ЗАШТО ЈЕ 350КМ. Е ЗАТО ШТО ЈЕ ПРОИЗВОЂАЧ У ДИЛУ СА НЕКИМ ИЗ ВЛАСТИ ПА ТЕХНИЧКО ДРВО КУПУЈУ ПО ВЕОМА НИСКИМ ЦИЈЕНАМА ЧАК И ПО ЦИЈЕНИ ОГРИЈЕВНОГ ЗНАЧИ СИРОВИНУ ДОБИЈАЈУ ЏАБА ЗАТО ЈЕ ПЕЛЕТ 350КМ КАД СЕ ТОМЕ ДОЂЕ УКРАЈ ЕТО ГА ОПЕТ НА 600КМ.