Хиљаду пута су веће шансе да умремо код доктора него у авиону

Данас је Свјетски дан сигурности пацијента, а како ствари стоје на том пољу најбоље осликава навод WХО (Свјетска здравствена Организација), да је ризик од смрти код летења авионом 1:3 милиона, док је у поредјењу са тим ризик од смрти пацијента 1: 3000. Истраживања показују да један од десет пацијената претрпи штету при пружању здравствене заштите.

Република Српска 17.09.2024 | 12:47
Хиљаду пута су веће шансе да умремо код доктора него у авиону

Ово је у објави на фејсбук профилу написао је некадашњи министар здравља Републике Српске Слободан Станић, који додаје да се најчешће грешке односе на дијагнозу, рецепте, употребу лијекова, болничке инфекције...

"Важно је рећи да се већина ових грешака може превенирати једноставним интервенцијама, а при томе је од изузетног значаја едукација и укључивање самих пацијената . Пацијент од "Објекта " лијечења треба постати " субјект " који активно судјелује у свом лијечењу. Додатне мјере морају укључити оне на доказима засноване, континуиране едукације особља,али морају се укључити и информатички алати, као и е- здравље", навео је Станић.

Он додаје да велики број грешака настаје и понавља се због учесталих заташкавања истих, те морамо охрабрити здравствене раднике да пријављују грешке и нежељене догадјаје, што представља једини сигуран пут да додје до њиховог отклањања, а тиме и смањења штетних посљедица.

"Наиме не доводи свака грешка до настанка штетне посљедице по пацијента, али смањење грешака води смањењу настанка штетних посљедица. У нашем здравственом систему ми морамо изградити културу пријављивања медицинских грешака и евентуалних штетних посљедица да би се кроз анализу настанка грешака отклањали узроци настанка и на тај начин управљало грешкама и штетним догадјајима у циљу њиховог минимизирања", објашњава он.

Даље наводи да свакако не смијемо дозволити да у страху од евентуалног настанка грешки медицина еволуира од "офанзивне" у твз " дефанзивну" , а све то уз пуно поштовање етичких принципа и права пацијената на информисаност и аутономију у одлучивања у пристанку на одредјене интервенције.

(БН) Фото: Фејсбук

Коментари / 10

Оставите коментар
Name

борац

17.09.2024 13:25

А тек после додикови изјава.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Колико знам..

17.09.2024 14:03

извјесни др ђајиц се више сналази на журкама са средњошколкама о партијском трошку, него око болесничких дијагноза и налаза

Name

Ре Сељак

17.09.2024 14:03

Овај није измјерити тлак или било шта урадио пације ту има двадесет година.За министра га поставио СНСД и директора института.А сад као није добро у здравству.Сто напише ништа о лошем стању на КЦ него около несто муља.

Name

Боже ублехе

17.09.2024 13:49

Па У АВИОН ИДЕШ ЗДРАВ, а код ДОКТОРА БОЛЕСТАН?! Каква јадна популистичка шуља

ОДГОВОРИТЕ
Name

ре

17.09.2024 14:06

Ти изгледа никад ниси отишао код љекара.Данас су прави хуманисти ријеткост. Само новац и да им што прије испаднеш из шака.

Name

Ја БАЈА

17.09.2024 14:38

Треба доктору ици док си зддрав.,како се казе боље спријецити него лијецити

Name

Од директора

17.09.2024 13:52

Подобног партијаса до доктора подобног партијаса па до хирурга породицне медицине сестара фризерки масерки тргиваца преквалификовани дипломаа купљених Здравство је Унистено!!! Партијско подобни корумпирани политицари су га унистили са сифтверима докрајцили са Проинтером!! Кадтад пред закон директори и сви умрезени у пљацки!!!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мо

17.09.2024 14:36

Ста казе доктор собот?

ОДГОВОРИТЕ
Name

лео

17.09.2024 17:28

Како те није срамота по колегама пљујеш само да би се фотеље дочепао,која ти је ово странка по реду.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Цорлеоне71

17.09.2024 23:34

Овог човјека лично знам,колико је само живота у рату спасио као ратни хирург то појма немаш. Чим је почео да сређује здравство и указује на лоповлук одстранили су га!