Природне науке на издисају: Не уписују се физика и биологија

На факултетима у Српској тренутно је веома слаба заинтересованост за упис на студије физике и биологије, с тим да, ако се у трећем року не упише довољно студената, у Зворнику чак размишљају да више не иду са студијским програмом биологија.

Република Српска 13.09.2024 | 10:02
Природне науке на издисају: Не уписују се физика и биологија

До сада су се на смјер биологија на Технолошком факултету у Зворнику уписала свега два студента. С друге стране, на Природно-математичком факултету у Бањалуци је остало 15 мјеста на буџету на студијском програму физика.

Радослав Декић, декан ПМФ-а Бањалука, потврђује да је најмање уписаних на студијским програмима физика и техничко васпитање и информатика.

– Трећи рок ће бити већ од 16. до 18. септембра, када је предаја докумената, односно пријемни испит, па ћемо видјети каква ће бити заинтересованост. Планирали смо да буде и четврти уписни рок прије почетка наставе. Иначе, на хемији има уписаних студената, а очекујемо да ће и у трећем року бити заинтересованих. На студијском програму информатика, математика, биологија, географија, те просторно планирање има мјеста, али има и уписаних студената – рекао је Декић.

Наводи да је око 80 студената уписано на ПМФ у претходна два рока.

– На неким смјеровима смо константно имали мању заинтересованост, није баш било случајева да немамо уписаних, па се надам да ће тако бити и ове године. Ипак, ради се о природним наукама, које треба да волите, односно да вам буду занимљиве да бисте их студирали - додаје он.

И Миленко Смиљанић, продекан за наставу на Технолошком факултету у Зворнику, каже да се надају да ће се поправити стање у трећем уписном року када је у питању број кандидата на смјер биологија.

– На хемијском инжењерству и технологији је солидан одзив те имамо још десетак мјеста. Што се тиче биологије ту је слабији одзив, али сад иде трећи уписни рок па ћемо видјети да ли ће се нешто поправити. Имамо квоту од 15 на буџету, пет самофинансирање и два странца, али мислим да је само двоје уписало.

Ово је баш мали одзив, а прошле године је такође било двоје, али смо ипак организовали наставу. Но, ове године је исти случај, тако да чак размишљамо да више не идемо са тим студијским програмом. Видјећемо какво ће бити стање на трећем уписном року, можда се нешто промијени – рекао је Смиљанић.

Према ријечима Владана Бартуле, декана Филозофског факултета у Палама, код њих је тренутно нешто мање уписаних на смјеру географија, док су на осталим програмима такорећи исте бројке као и ранијих година.

– Отприлике су бројке као и прошле године, а традиционално, највеће интересовање влада за психологију, кинески језик и политикологију, те остале групе. Углавном, остало је још мјеста на филолошким групама, те на неким друштвеним. Но, нису то још коначне бројке јер имамо трећи уписни рок, тако да ћемо у октобру јасније знати каква је ове године ситуација с уписом - рекао је Бартула.

Што се тиче историје и археологије, како каже, ту је солидно јер двадесетак студената и уписује, тако да ће вјероватно и ове године бити исто.

– На географији је нешто мање уписаних, они су остали на три студента, али, кажем, биће још један уписни рок - истиче Бартула.

(Независне) Фото: Срна

Коментари / 25

Оставите коментар
Name

Ха

13.09.2024 10:08

Ма каква школа,само странка и гас то је јавно речено

ОДГОВОРИТЕ
Name

Јадни новац

13.09.2024 12:22

Власт је унистила све сто је било нормално и природно.

Name

ј

13.09.2024 12:41

Јебеш математику, физику, хемију, НЕКА НАМА ПОЛИТИЧКИХ НАУКА, ТО ЈЕ НАУКА КОЈА ДАЈЕ ПРОСПЕРИТЕТ, ОСВРНИТЕ СЕ ОКО СЕБЕ. Ко је будала да се мучи и учи када ти шефују незналице.

Name

Пивкан Нулатор

13.09.2024 13:01

Милокрада за ректора универзитета па це све да крене!

Name

ре

13.09.2024 13:13

Овај исти Радослав Декиц је исао да се поклони пред оним који је унистио све, а поготово сколство и морал, наравно. Фино је рекао - дзаба дипломе и знање, ако немате цланску карту моје секте! И ста сада није јасно?

Name

Познавалац

13.09.2024 10:20

Ово у просвјети, прави радници носе кофере по Њемачким аеродромима, видио и знам их лично, ово може ријешти само "вјештачка интелегенција", биће то, нажалост, ријешено, па можда и следеће година, ако плате стану, а сви су изгледи.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Да да

13.09.2024 10:35

Сви би у ,,политичке науке,,. Узор им је главни баја

ОДГОВОРИТЕ
Name

маки

13.09.2024 10:37

шта ће му шлола дипломе се купују, а ни тај државни универзитет није много бољи од неке шупе у неком хан пијеску

ОДГОВОРИТЕ
Name

аћим

13.09.2024 11:17

Када заврше гдје ће се запослити?Да не помињем труд четири године под условом да је у року и материјалне трошкове родитеља на овако ниским примањима.То нека се замисле у министарству и влади а нарочито председник.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ТЕШКО НАМА

14.09.2024 14:30

Могу лијепити плакате по бандерама за секту. Људи који мисле о будућности купе се и одлазе. Мада то овим нашим идиотима одговара. Одлазе незадовољни а зараду шаљу овдје.

Name

незнам

13.09.2024 11:31

Цему физика јос је мало заступљена само у сумама рад цапинима а биологија је везана уз екологију коју ми мрзимо.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Историја

13.09.2024 11:52

Само упишите историју и бићете кустоси у силним музејима. Причачете ваздуху о народу који је нестао. Бавио се шаторима и разним јадама, по костима изједених животиња знаћете јесу ли сви имали зубе. Мозга нису, тим се не бавите.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре Историја

13.09.2024 14:03

Браво, за коментар! Кратко и јасно речено, нажалост већине нас и, учињено! 😩

Name

Мирослав

13.09.2024 11:55

Биологија се студира у Зворнику, јел то приватни факс? Сто се цудите да нема студената, биологија у Зворнику? Бас би било згодно сазнати, ко су предаваци, професори на том факсу? Ста нам има за реци њихов ЦВ? Да цовек разуме то несто сто се зове менадзмент, мозе студирати, скоро у сваком селу, али биологија је врло озбиљнац и захтевна наука. Бивса преседница Српске, господја др.сци. Биљана Плавсиц, је била позната и угледна науцница и професорица биологије, не само код нас него и у свету.Било би занимљиво цути њено мисљење о студирању биологије у Зворнику?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

13.09.2024 13:05

Јел то она биљана која је издала Србски род?

Name

Еххх

13.09.2024 14:19

Позната по изјави ,,Има 10 милиона,Срба.И мулион да,се жртвује за слободу- није пуно."

Name

Q

13.09.2024 18:32

Ништа горе него у Бања Луци. Умислили сте да сте центар свијета. Нисте, били касаба и остали по менталитету али појачани Шиповљанима, Мркоњичанима, Гламочанима,....

Name

Qрц

16.09.2024 14:47

По менталитету управо тако ,касаба ...а,тек критеријима на фацу кад видиш истог дана да побјегнеш ....50% штела полаже, 50% који уче пада...па ти види шта ти одговара...бјеже бруцоши из РС

Name

Дана

13.09.2024 11:57

Код нас је све на издисају сто су нормални и затјевни факултети гдје не завршава свако и који су итекако потребни свакој развијеној држави. Ал зато овдје приватни гаража факултети цвјетају гдје се дипломе дијеле у кафани уз пиво и јагњетину. Зато тонемо из дана у дан, а кадрови су нам да нам се сви смију. Рецепт за самоуништење и промоцију неписменог олоша.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Зар још

13.09.2024 12:45

неко уписује факултет у овој прћији гдје влада Додик? Само странка и књижица, тако је СНСД бог рекао. Дјецо не губите вријеме, само бјежите одавдје ако Бога знате, спашавајте своју будућност. Ово је вазалско друштво које је потонуло у најдубљи и најпрљавији муљ који постоји.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Галилео

13.09.2024 13:17

Студирање природних наука изискује огроман рад, напор и улагања. Није то ``политологија``, социологија, право или менадзмент, који се могу лијевом ногом заврсити. Након толико улозеног рада, перспектива је практицно никаква. У овој вукојебини наука никада није постојала, индустрија је унистена а универзитети заробљени од неписмених кумова и свалерки. Могу само ици у сколе, гдје це их туци, малтеретирати и понизавати а плата мања од конобарске.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре Галилео

13.09.2024 14:32

Ниста ти не преостаје него да уписес поменуте науке на дрзавном универзитету па да сам откријес ту лакоцу. Прави таленти за природне науке су реткост. Обицно код нас богати родитељи форсирају децу И плацају хиљадама марака приватне цасове за људе који нису талентовани за то. Та деца уписују природне науке. Неки од њих успевају да заврсе факултет да би потом испред знања И талента стављали диплому. Зато имамо колико хоцете масинских, градјевинских инзињера који седе по канцеларијама изигравајуци бирократију, неретко радеци послове који немају везе са њиховом струком. Како земље у развоју нису препознале такве таленте?Цаст деци из сиромаснијих породица који су прави таленти и који су сами ко моја сестра везбали математику и добијали петице без иције помоци па цак И наставника која вецина не зна пренети знање.

Name

Ре Галилео

13.09.2024 14:55

Пре неки дан добих отказ на послу спедитера. Посао сам радила са заврсеним дрзавним правним факултетом јер нисам имала друге опције у месту у коме зивим. Заменио ме је газдарицин син са заврсеним Рацунарским факултетом у Београду. Оцигледно је да цовек није таленат за своју струку која за разлику од права нуди много боље могуцности, али ако ниси талентован дзаба новци моји синовци. То вази И за новинарство. Треба знати убости тему за сто висе коментара да се народ испуца на тастатури.

Name

Ре Ре

13.09.2024 15:18

Друзе, ја сам заврсио факултет за који, вецина људи, казу да је најтези. Врло добро знам колико је теско и напорно доци до циља, поготово у мафијаској дрзави која цини све да те унисти и саботира. Зато и говорим да нико није луд да уписује природне науке, јер поред огромног рада и талента, на крају заврсис на бироу или са просијацком платом. Не знам, засто си се насао прозваним у вези ових друствењака, али дефинитивно стојим при својој изјави. То су факултети направљени да би будале досле до диплома. Људи који су једва основну сколу заврсавали, постају бриљантни студенти права, социологије, историје, политологије, новинарства и разних менадзмента. Вецина испита се полазе путем коверте а неки, као сто смо недавно видјели, и преко кревета.

Name

Ре ре ре

13.09.2024 18:35

Упиши право па заврши док пуцнеш с два прста. 'Ајде молим те.