Свечано отворена Кућа Милановића, ново мјесто културе у граду

Кућа Милановића, први културни центар након Банског двора, вечерас је, у присуству бројних званица и суграђана, свечано отворила своја врата.

Република Српска 12.09.2024 | 21:44
Свечано отворена Кућа Милановића, ново мјесто културе у граду

Обнову су заједно финансирали Град Бањалука и Влада Републике Српске, а ријеч је о објекту који, након потпуне реконструкције, постаје ново мјесто културе у самом центру нашег града.

Простире се на површини од око 2.500 квадратних метара, имаће четири етаже и бити на располагању умјетницима и креативцима.

– Ако се нешто чека један вијек, онда је то нешто заиста велико. Бањалука након једног вијека добија први храм културе. Кућа која је требало да буде порушена, сада сија. Професор Певуља нам је први дао идеју за обнову Куће Милановића, јер је и професор Бранко Милановић вјеровао у њега и ја вјерујем и он ће бити први управник Куће Милановића – казао је градоначелник Драшко Станивуковић.

Напоменуо је да у овом централном дијелу Бањалуке само прије двије и по године није било ни предивног шеталишта, ни Парка књиге са спомеником Кулину бану и ево данас уз све то имамо и први културни центар.

– Ова Кућа биће сједиште културног, интелектуалног и умјетничког изражаја и стваралаштва свих оних који су мислили да у овом граду немају мјесто. Заувијек ће овом Кућом бити отворена врата сваком умјетнику, и знаном и незнаном. Ово је кућа свих нас, сваког Бањалучанина. Сада када отворимо ова врата, она ће увијек бити отворена – нагласио је градоначелник.

– Нема човјека без културе и кажу да је култура колективно сјећање и памћење једног народа. Зато сам поносан што након стотину година добијамо један овакав објекат – казао је градоначелник.

Позвао је све грађане да дођу овдје и прате програм и садржаје, који ће бити понуђени.

Како је казао, ово је и музеј, јер ће овдје бити не само повремене поставке, него и стална поставка знаментих Бањалучана, оних који су стварали овај град.

– Нема мјеста за мале снове, за мале циљеве, морамо да градимо сваки сегмент овог града и да чувамо културу и историју нашег града – закључио је градоначелник.

У име чланова породице Милановић, Ранка Милановић – праунука Саве Милановића који је саградио кућу, казала је да јој је част што је данас овдје са мајком Љерком.

– Жао ми је што није овдје и моја сестра Рајна, која је хроничар наше породице и заслужна о свему што ми знамо о историји наше породице. Овај нови сјај далеко, превазилази онај стари сјај куће. Просто је нестварано бити свједок овог величанственог преображаја. Опростили смо се од ове куће још прије пола вијека када је кућа предвиђена за рушење, јер је наводно била јако оштећена у земљотресу. Ипак, није била срушена и ми смо деценијама гледали како се помало руши – истакла је Ранка Милановић.

Стога, како је истакла – овај подухват Града за њих је заиста раван чуду, прије свега, тим што је намјера да ова кућа служи култури.

– Част нам је да Кућа, која носи наше породично име, сада припада Бањој Луци и Бањалучанима и свима који воле и шире културу и умјетност – навела је и она и изарзила захвалност градоначелнику и његовом тиму, као и свима који су допринијели остварењу овог, како је казала – чуда.

 

Први управник Куће Милановића, професор Душко Певуља рекао је да је отварање једне нове културне институције увијек био догађај од највишег културног значаја.

– У њу треба да долазе први људи наше културе, књижевности и духовности. У њој треба да се расправља о најважнијим националним питањима важним за читав наш национални простор. С друге стране, ово треба да буде и градска институција, да његује успомену на прве људе и најзначајније догађаје из прошлости – рекао је професор Певуља.

Захвалио је граданачелнику и сарадницима, што су, како је казао, “спремно одговорили на изазов који је био пред њима и што данас гледамо у ово репрезентативно здање и увјерени смо да ће то бити културна, национална и градска институција“.

– Ово је посебан дан за Бањалуку, знам то и као човјек и као становник овог града, али и као историчар књижевности и културе – закључио је професор Певуља.

Подсјећамо, Кућа Милановића је за Град Бањалуку изузетно важан објекат и има архитектонски, амбијентални, али и историјски значај с обзиром на то да се налази у зони заштите и да датира још из периода Аустро-Угарске, тачније из 1893. године.

Завршетком обнове Куће „Милановића“, уз два недавно отворена парка – „Књиге“ и „Ослобођења“, те уређеним шеталиштем, овај дио града добија потпуно нову, заокружену амбијенталну цјелину, која ће као таква бити најљепша разгледница нашег града.

(<стронг>Српскаинфо) Фото:  СИНИША ПАШАЛИЋ/РИНГИЕР 

Коментари / 25

Оставите коментар
Name

Борац

12.09.2024 22:30

Ко је власник те куце? Сада следи тузба и обестецење.

ОДГОВОРИТЕ
Name

18 за Борац

13.09.2024 07:24

Од 1976 год власник је град Бања Лука,не насједај на клевете

Name

мислим

13.09.2024 08:12

Вјероватно предсједник хрватске инаце неби инвестирали из владе.

Name

Миле

13.09.2024 09:00

Нисте ви против Драшка. Који тако пишете. Ви сте против града и самих себе. А већина вјероватно и нису бањалучани па их краси љубомора.

Name

Ре

13.09.2024 11:12

Град никада није укњизио некретнину. То це бити исто као са цркве у Коњевиц пољу. Вазно да је плацено 5 милиона.

Name

++

13.09.2024 14:18

Где се муља ту је драско и дриниц.

Name

МеНАГЕР

12.09.2024 23:21

Свим бањалуцанима це сада бити пуно лаксе зивјети

ОДГОВОРИТЕ
Name

Тр

13.09.2024 09:08

С хоцели у тој куци бити постављен споменик црвеном комбију? Пита комсија

Name

Посавино равна

12.09.2024 23:56

У приземљу куће кафана отворена, културна кафана.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Собосликар

13.09.2024 07:58

Не могу умјетници без кафане

Name

БЛ Книндза

13.09.2024 06:08

Таман да поред Касиповица позовете још Зорана Милановића који је са Бурлом довео и одликовао усташки пук у РС и да сви заједно прославимо ово образовно кулуцење у унијацење Републике Српске под Римске скуте! Како сте буџету дошли главе, тако ће и вама народ... Још мало па је и са вама готово.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Дадо

13.09.2024 06:28

Вратите љидима њихову куци ,бандо једна.

ОДГОВОРИТЕ
Name

борац

13.09.2024 06:36

А јос имате колективни смјестаја.И то васи гласаци.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Корица

13.09.2024 07:19

Кафиц у приземљу дрзи зет Стеве Мирјаница ( Марио ИВАНКОВИЦ) ? Радио прије у министарству туризма...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Стани вук

13.09.2024 07:37

Гдје је год град Бањалука и Драско ту је проблематицно. Децко воли мутан Врбас

ОДГОВОРИТЕ
Name

корлеоне

13.09.2024 08:16

Драшко је способан до бола,влада је дала све паре а Драшко то све себи препише да је он урадио,тако је исто са централним спомеником за борце ,значи мали би газио преко мртвих само да остане Градоначелник.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Колега

13.09.2024 08:24

Е да вам кажем за тог "професора" Певуљу, то је човјек који је виђен како књиге баца у контејнер/смеће !!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

13.09.2024 10:48

Присуствовао сам једном јавном предавању, на којем је он био модератор. Универзитетски професор српског језика и књизевности говори ``ишо``, ``бијо``, ``ошо``, ``радијо`` итд. Сачувај боже и онда се чудимо што су дјеца неписмена а такви их уче.

Name

Станивуковиц

13.09.2024 08:36

Мали преварант. Хахахах.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Папа Мајк

13.09.2024 09:18

Оно баш фина боја.фасаде

ОДГОВОРИТЕ
Name

Прелијепо

13.09.2024 11:18

Свака цаст.

ОДГОВОРИТЕ
Name

РЕ Борац

13.09.2024 12:07

Острашћен си као и сви противници напретка Б Луке! ЈЕ ли праунука гос. Миланковића синоћ рекла на отварању виле њен статус који важи од седамдесет година! Било би спорно да дотична није жива ПОШТО КОД НАС ЗА ТРЕН ОКА НЕСТАНУ ПАПИРИ!

ОДГОВОРИТЕ
Name

РЕ Корленоне

13.09.2024 12:13

Ко спори да је влада дала 4,5 милиона марака и не знам колико за споменик АЛИ ЈЕ ДРАШКО ТЕ ПОСЛОВЕ ПОКРЕНУО! Ви сте вилу хтјели рушити а споменик палим борцима сте помињали само у изборном кампањама а Драшко то уз ваше опструкције заврши у једном мандату! ТАКО КАДА ПОМИЊЕШ ДРАШКА ДА ОБАВЕЗНО УСТАНЕШ!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мирослав

13.09.2024 12:17

Ако су бивси власници својом вољом продали куцу, и ако је куца постено плацена, онда је све ОК. Ако је та куца продана, по Брозовој методи, онда је то отимацина? Броз је отео, па вас натерао да признате да сте то добровољно дали, или продали. Ако је плацао некретнине, онда је то било скоро за један бурек. На хиљаде нас цека, да нам се врати отето,а као зивимо у демократском друству, у којем се постује приватно власниство?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Рекавице

13.09.2024 13:28

Певуља доцекао да буде први , јер два пута није именован за декана Филолоског факултета. Сад све виче Ранчило брате, бицу први управник ја, ја, ја. Дијелицемо паре ко браца г*вна.

ОДГОВОРИТЕ