Стомачни вирус пуни амбуланте у Бањалуци
Повећан је број пацијената који се у амбуланте породичне медицине Дома здравља јављају због стомачних тегоба.
Република Српска 12.09.2024 | 07:54Како кажу из ЈЗУ Дом здравља Бањалука, ово је уобичајен период за оболијевање од стомачног вируса, стога се и повећава број пацијената који се у амбуланте породичне медицине Дома здравља јављају са овим тегобама.
"Стомачни вирус, познат и као вирусни гастроентеритис, цријевна вироза, цријевни грип, уз прехладу, друго је најчешће обољење људи", истакли су они и додали да се овај тип вируса појављује током цијеле године, мада постоје периоди у години када постаје учесталији и када оболијева већи дио популације.
"Ова инфекција се може пренијети путем неопраних руку, непосредног контакта са зараженом особом, контаминиране хране и воде, или преко површина које су контаминиране вирусом", појаснили су они за "Независне".
Стомачни вирус, како кажу, обично траје неколико дана.
"Иако може бити неугодан, ријетко узрокује озбиљне компликације. Ипак, дјеца, старије особе и особе са слабијим имуним системом су подложније тежим симптомима и могућности дехидратације, те ове категорије болесника захтијевају посебан надзор", истакли су они.
Додају да се симптоми могу кретати од благих до тешких.
"Болест се манифестује мучнином, повраћањем, течним столицама, грчевима у стомаку, повишеном температуром, осјећањем малаксалости и исцрпљености, те губитком апетита. Најчешћи узрочници ових инфекција су ентеровируси и рота вируси, а могу бити узроковане и бактеријама", испричали су они, додајући да је терапија ове инфекције симптоматска.
"Препоручује се одмор, лијекови за спуштање повишене тјелесне температуре, надокнада течности и електролита, приправци за рехидрацију, чај, прилагођена исхрана, конзумирање бистрих супа, јуха од поврћа, кувана рижа, кромпир и мрква, двопек, банане, кашице од јабука или банана са житарицама.
Треба избјегавати млијеко, јаја, месо и њихове производе, масну храну, пржену, слану и зачињену, те кофеин, алкохол и никотин не треба користити у периоду трајања вирозе. Корисна је употреба пробиотика", навели су из Дома здравља.
Како појашњавају, уколико симптоми не пролазе након неколико дана или се погоршавају и компликују појавом нових симптома, потребно је обратити се за помоћ породичном доктору или педијатру.
(Независне)
Коментари / 6
Оставите коментарборац
12.09.2024 08:36Воце и поврце са пијаце.Какав вирус.
ОДГОВОРИТЕМилан
12.09.2024 16:42Дај те Зељковицу да увезе вакцине. Мало се он и његова странка накрали.
Гинеколог
12.09.2024 10:27Можда вода ипак није исправна?
ОДГОВОРИТЕИдеално
12.09.2024 19:26А мозда је информација мало усмјерена против градонацелника...
Извор
12.09.2024 10:39Са водом је све у реду!!!
ОДГОВОРИТЕБЛ
12.09.2024 12:17Цесмоваца у Бања Луци је катастрофа.
ОДГОВОРИТЕ