Производња намјештаја у Српској биљежи пад
Да је криза на глобалном нивоу нагризла и индустрију намјештаја у Републици Српској, потврђује податак да тај сектор за седам мјесеци ове године биљежи пад производње за више од 30 одсто у односу на прошлу годину.
Република Српска 08.09.2024 | 10:32
Секретар Удружења шумарства и дрвопрераде у Привредној комори Републике Српске Игор Андрић казао је за Независне новине да се ове године биљежи пад производње за више од 33 одсто, те истиче да овај податак о паду производње потврђује да су се најгоре слутње обистиниле.
“Намјештај је трајно потрошно добро и у кризи иде на чекање. Једноставно, неке друге ствари су приоритет у кризним временима. То је све довело до смањења потражње и наравно пада производње у домаћим погонима”, истакао је Андрић.
Како је рекао, ситуација у овом сектору била јако лоша прошле године, те је такав је тренд настављен и ове.
“Још нема никаквих назнака да би се нешто могло дешавати набоље, а основни проблем је криза у западној Европи, односно у основим тржиштима Њемачке и Италије, гдје извозе наши прерађивачи”, казао је Андрић.
Истиче да све док се ситуација у Европској унији не промијени, не може се очекивати да нашим привредницима из ове области крене набоље.
“Надамо се да ће се у неком наредном периоду поправити ситуација што се тиче ове индустрије. Тако се и даље углавном скупљи намјештај боље продаје, док је ситуација у вези с намјештајем за широку потрошњу јако тешка”, казао је Андрић.
Јанко Петровић, потпредсједник Уније удружења послодаваца Републике Српске, који је уједно и власник компаније “Петропројект” из Братунца, казао је да је ситуација у овој привредној грани јако лоша.
“Можда имамо мало више упита, али налога нема и оно што је битно је страховит притисак на цијене, тражи се нижа цијена. Наиме, траже купци исту количину, али по нижој цијени”, казао је Петровић.
Додаје да је самим тим у фирмама које се баве овим послом мање прихода, мање пара.
“Углавном се ради о намјештају за широку потрошњу, он је доживио потпуни фијаско, док се луксузнији намјештај још увијек тражи. Комплетна дрвна индустрија је на кољенима, а не ради се само о намјештају, него и пратећим производима”, казао је Петровић,
Дарко Партало, директор компаније “Дрвопродеx” Бањалука, рекао је да је ово једна од лошијих година за ову привредну грану.
“Јако је лоша ситуација током цијеле године, константно имамо притисак на цијене, сви желе ниже цијене, а за исту количину робе”, казао је Партало.
(Независне новине / Фото: Пинтерест )

Коментари / 6
Оставите коментарПр
08.09.2024 11:46Године су појели скакавци политицари.
ОДГОВОРИТЕСрбо
08.09.2024 11:53Незнамо ми посадити бјели лук већ једемо Кинески љути а камоли направити намјештај, лакше је послати обловину ,брже се богатимо, али наши политичари и полтронски директори ,одлично раде за народ.
ОДГОВОРИТЕМарко
08.09.2024 12:52Ем је скуп ем неквалитетан ста реци газде гулиле раднике до кости од посла а плата ил је има ил је нема па сад увозите сировине и раднике .
ОДГОВОРИТЕСтварност
08.09.2024 13:10Људи шта вам је, цијене намјештаја су катастрофа!!!???? Можете ви дизати цијене колико хоћете, али народ нема новца за то. Столица 250 или 350 марака, шта вам је???
ОДГОВОРИТЕНектар један једини
08.09.2024 13:11Дивно! Сачуваћемо више шума, и дисати ћемо пуним плућима.
ОДГОВОРИТЕWук
08.09.2024 16:04Па ту будалу у зворнику нешта једе изнутра.изгледа као ДЗУКЕЛА ПОСЛИЈЕ КУЦАЊЕ.
ОДГОВОРИТЕ