Зоран Галић већ два мјесеца јачи од правосуђа БиХ
Навршавају се два мјесеца како Зорану Галићу, замјенику директора Државне агенције за истраге и заштиту (СИПА), полази за руком да буде "јачи" од правосуђа БиХ, које га неуспјешно покушава саслушати у предмету у којем је осумњичен.
Република Српска 07.09.2024 | 15:26
Мање-више, све што је за сада познато јесте да је, према ставу Тужилаштва БиХ, Галић у бјекству у Хрватској, као и да је потјерница, која је за њим расписана, доживјела дебакл, јер је хрватско правосуђе одбило да га изручи и притвори.
"Осумњичени Галић је, након добијених информација, 8. јула 2024. године, у поподневним сатима, илегално прешао границу БиХ, те побјегао у Хрватску, гдје се и сада налази", речено је 9. јула из Тужилаштва БиХ.
Непуна два мјесеца након полицијске акције на чијој је мети био, Галић је у Хрватској слободан човјек, а у БиХ има статус осумњиченог.
Али, осим што има статус осумњиченог, још увијек му није измакла ни фотеља у једној од најважнијих полицијских агенција на нивоу БиХ.
Ивана Гризељ Ћорлука, адвокатица која заступа Зорана Галића, рекла је у петак за "Независне новине" оно што је тврдила и раније - да Галић није у бјекству.
"Он никад није побјегао. Он се планира вратити када то његови здравствени увјети буду омогућили. Он је увјерен, баш као и ја, с обзиром на наше доказе које имамо, да ће истрага показати супротно од оног што Тужилаштво тврди.
Нагласила бих да ја немам на папиру оно што њему Тужилаштво ставља на терет. Дословно човјека браним на основу околности које су ми познате из медија", рекла је Гризељ Ћорлука за "Независне новине".
У међувремену, посљедње што је познато у овом случају јесте да је предмет "Галић" са правосудног премјештен на политички терен.
Тако је Сабина Ћудић, посланица у Представничком дому парламента БиХ, затражила да Савјет министара БиХ усвоји закључак Независног одбора за смјену Галића.
"Независни одбор може на властиту иницијативу, на иницијативу министра безбједности БиХ или на иницијативу било којег органа власти у БиХ, а када оцијени оправданим, предложити суспензију и смјену полицијског руководиоца или замјеника руководиоца полицијских тијела БиХ", навела је Ћудићева.
Ћудићева је позвала министра безбједности БиХ Ненада Нешића на одговорност и упутила му питање да ли је запримио закључак Независног одбора, те како је поступио у вези с њим. Такође, питала га је и да ли има сазнања да је Галић добио повјерљиве податке из којих је сазнао да му се спрема хапшење, те захваљујући томе побјегао.
"Галић се мора по сваку цијену смијенити, али и сазнати зашто то досад није учињено, те потврдити или отклонити спекулације да је посједовао податке о свом хапшењу", истакла је Ћудићева.
Није се дуго чекао одговор Нешића, који се пита да ли она уопште прати медије, те комуницира са својим шефом Едином Фортом, који је и министар у Савјету министара, или само жели да убере јефтине поене преко његових леђа.
"Зашто Зоран Галић није разријешен, требало је да пита свог партијског шефа и остале бошњачке министре који нису били спремни да подрже разрјешење на лични захтјев", навео је Нешић.
Другу могућност, додао је Нешић, нису ни имали.
"Независни одбор, колико ми је познато, није покренуо дисциплински поступак против Галића, а камоли донио одлуку у истом и на основу ње затражио смјену од Савјета министара.
У допису који је потписао Енес Обралија предлаже се да Савјет министара 'размотри могућност смјене', имајући у виду да је Галић поднио захтјев за разрјешење", навео је Нешић.
Независни одбор је, додаје министар безбједности БиХ, требало да спроведе дисциплински поступак, изрекне дисциплинску мјеру престанка радног односа и од Савјета министара затражи његову смјену.
"Како нису то урадили, једино нам је преостало да поступимо у складу са Законом о СИПА и Законом о полицијским службеницима и да Галића разријешимо на лични захтјев. То, између осталих, није подржао Ваш партијски шеф", поручио је Нешић Ћудићевој.
Подсјећања ради, Галић је прије два мјесеца био мета акције "Кингс", у којој је требало да буде ухапшен, јер га сумњиче да се о закон огријешио док је био на челу Граничне полиције БиХ.
(Независне) Фото: СИПА
Коментари / 12
Оставите коментарА како
07.09.2024 15:39Не побјеже у Црну Гору,Турску,него баш у Цроатцију, Мафијаши сввиииииииии,Редом први ,други и Трећи, Мафија има државу,, Мајку ли вам лоповски, Сви исти,
ОДГОВОРИТЕБанана дрзава
07.09.2024 15:53А ко то није јаци од правосудја БиХ!?
ОДГОВОРИТЕРе
07.09.2024 17:01Није сине нико јаци, полако не зури.
Ре
07.09.2024 22:20Јес банана. На крају увек бјегунци добију банану
Кингс
07.09.2024 16:22Мафијашка држава. Шта друго очекивати. Шмит штити лопове и криминалце који су на власти у БиХ. Нема правде и закона.
ОДГОВОРИТЕxxxx
07.09.2024 18:07Не може му нитко ништа, као ни Додику
ОДГОВОРИТЕРе
09.09.2024 10:38Заштићени законом као Бијели медвједи .
Весна
07.09.2024 18:59Гдја је сад Високи представник. Зашто се не огласи о владавини права. Гдје су смјене одговорних.
ОДГОВОРИТЕКрле
07.09.2024 19:23А причао је само о поштењу,и кажњавању пол службеника за 5 е ,а на крају се видело гдје је главни криминал ,у институцијама БиХ ,гдје се узимају огромне паре.Стршно ,зато вам нико неце продузити радни стаз у институцијама,осим такви као горе наведени,који примају плату по 4000,,5000,км,.и нека они раде,и ускоро преузму прелазе ,због дефицита службеника ,сретно им било .
ОДГОВОРИТЕXxл
07.09.2024 20:27Није он,него ментори.
ОДГОВОРИТЕНе допустиво
08.09.2024 03:49Не оправдано одсуствовање је прекид радног однос дузе од мјесец мора се јавити лично на комисију ту инструкцију је он потписао И слао полицајцима провјере боловање он И његови заповједници па ви видите...
ОДГОВОРИТЕНешто
08.09.2024 05:04Ми се не оглашавају одговорна лица за овај случај ваљда чекају да ријеши Шмит и кажете све се раду по закону ето вам вашег закона
ОДГОВОРИТЕ