Поражавајуће: Писменост данас на ниском нивоу

Предсједник Удружења лектора Републике Српске Александра Савић оцијенила је да је данас писменост на прилично ниском нивоу, поготово ако се традиционалним дефиницијама придружи шта све у овом времену значи бити писмен.

Република Српска 07.09.2024 | 11:01
Поражавајуће: Писменост данас на ниском нивоу

"У јавном простору ствара се слика о језику и писму као неважним алатима, сметњи или превазиђеним категоријама. Томе нарочито доприноси немаран однос према правопису, исправном писању и говору", изјавила је Срни Савићева поводом сутрашњег Међународног дана писмености, те истакла да писменост подразумијева трајност.

Она је упозорила да се немаран однос према правопису, нажалост, преноси на образовање, поготово на дјецу, која све више губе контакт са собом и својим аутентичним изразом, што се послије прелама на бројне врсте отуђења.

Савићева је изјавила да бити писмен значи бити свјестан значаја језика, овладати његовим правилима, непрестано га спознавати, али и стално му доприносити и пажљиво бирати шта се узима са извора језичког познања.

Према њеним ријечима, писменост је врло комплексан појам који не подразумијева само да појединац зна шта је граматички исправно, да умије да пише и чита.

"У односу према језику ваља бити стрпљив, упоран, креативан и узоран", поручила је Савићева.

Идеја о обиљежавању Међународног дана писмености појавила се у септембру 1965. године у Техерану, на Свјетској конференцији министара образовања о теми искорјењивања неписмености.

За Међународни дан писмености изабран је 8. септембар, а Унеско је обиљежавање почео 1966. године.

Циљ је да се сваке године међународна заједница подсјети на статус писмености и образовања одраслих на глобалном нивоу, односно да се упозори на проблем неписмености, који још постоји у већем дијелу свијета.

(Срна) Фото: Илустрација/Иловезрењанин

Коментари / 13

Оставите коментар
Name

Лија

07.09.2024 11:37

Последица таквог стања је, добрим дијелом, сумњива стручност просветних радника.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Оли

07.09.2024 11:52

Слаб рад у основној ш̣коли,употреба моб.телефона,катастрофа од водитеља на тв и радију,катастрофа🤢

Name

Ре:

07.09.2024 12:18

Најлакше је своју љеност пребацивати на учитеља. Научио те да читаш, да пишеш и на све то би за тебе требао да чита и пише. Како су се неписмени и полуписмени дочепали телефона, тако им је палац постао главно средство комуникације. Само нека се шарени и нека скачу некакве слике, а рукопис, правопис и граматика је за заостале.

Name

Г23

07.09.2024 12:25

Сто веца неписменост, то стабилнија "Влада"!

Name

Ре Лија

07.09.2024 13:22

То су дјеца оних који не воле школу. Дакле, послушност, па онда учење. Коме смета школско постројавање и брисање разулареног понашања својственог шатору, шиц на родну груду.

Name

Минхаузен

07.09.2024 12:00

Па "водја" из бакинаца је понављао разред ...тразилисте гледајте

ОДГОВОРИТЕ
Name

Разантни Развој РС

07.09.2024 15:57

Због тога је градјанство РС "остало у клупи" свих ових 20 година..

Name

Родитељ

07.09.2024 12:48

Молим вас да надлежне службе реагују и уозбиље наставу у Средњој школи у Лукавици (тзв. горња школа). Тамо већ на старту дјеца имају доста неодржаних часова. Дјеца која долазе превозом и када немају час морају шетати по улици. Тако се производе и додатни трошкови. Многима је распоред часова развучен на цијели дан.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Оливер

07.09.2024 13:03

Па, ово је народ који презире паметне и образоване. Цим користис ријеци с висе од 2 слога, гледају те као да си сугав. Ако, слуцајно, знас несто о науци, умјетности, књизевности, казу да си будала. Овдје су примитивизам и затуцаност највиси идеали. Оцеви воде синове у кафане и уце их да псују и свадјају се. Мајке уце церке, од раног дјетињства, да је најбитније како изгледају и да су добро ``напуцане``, јер тако це се најлаксе удати. Мозак је на задњем мјесту.

ОДГОВОРИТЕ
Name

цоне

07.09.2024 14:42

Свака на мјетсу!

Name

тамо неко

07.09.2024 13:56

У "држави" у којој се у задњих 60 година обезврјеђује све што вриједи-памет, вриједност, поштење, искреност и људскост., и не очекује се ништа другачије.Никада нису били сви писмени. Било је чак много више неписмених људи. Али су паметни и квалитетни радили послове гдје је та памет требала, а ови други им нису говорили шта треба да раде. Ја кривим образовање, јер су погли главу и дозволили да се школа купује.Тзв "чувањем посла" дошли смо овдје гдје смо данас. Не само у просвети, већ у свим професијама нашег друштва.

ОДГОВОРИТЕ
Name

борац

07.09.2024 14:53

Имамо главног бају који је понављао разред.Какви би могли бити.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Бели

07.09.2024 15:21

Људи који немају будућности стално спомињу прошлост и тад нас је дупло више било што се нисмо бранили .

ОДГОВОРИТЕ