Незаконито богаћење у Српској пролази некажњено

Годину и по од ступања на снагу Закона о утврђивању поријекла и посебног пореза на имовину и даље нема одговора на питање ко се у Републици Српској незаконито обогатио.

Република Српска 06.09.2024 | 19:59
Незаконито богаћење у Српској пролази некажњено

Међутим, Пореска управа је сада изашла са информацијом да је под надзором око хиљаду и по особа чија се имовина у 3 узастопне године увећала за преко 300 хиљада марака. Да ли је ово најава борбе против незаконитог богаћења или још једна предизборна прича која има за циљ да прикаже како институције раде свој посао?

Када је закон усвојен, власт је обећала да ће посебним порезом од 75% казнити све појединце, ако се утврди увећање имовине веће од 300 хиљада марака у 3 узастопне године, а за коју не могу доказати поријекло. Међутим из Пореске управе још нема конкретних података о томе ко је санкционисан због незаконитог стицања богатства.

Пореска управа РС је од почетка рада Сектора обрадила податке о имовини и приходима за око 788.000 физичких лица, те је од тог броја у фази анализе ризика идентификовала 1.450 физичких лица за које је утврђено да су у највише три узастопне календарске године, имала увећање вриједности имовине за више од 300.000 КМ. Од укупног броја идентификованих физичких лица код којих је утврђен овај несразмјер, издвојен је дио њих код којих ће бити проведена фаза провјере.

Док је ова власт на позицијама, од примјене овог закона неће бити ништа, категорични су у опозицији, а инфомрација да се по овом питању нешто ради, каже Тривићева, може се посматрати и у предизборном контексту, јер је сада потребно приказати како институције раде свој посао, као што је случај и са недавним хапшењима чланова СНСД-а.

"Ови који врше власт у РС знају да јавност зна да је корупција изјела ово друштво па онда да би послали поруку да се они против тога боре иако су они генератор све те корупције онда ће узети и жртвовати, наравно сви који су крали треба да одговарају, али неће жртвовати сами себе него ће узети тамо неке лијеве", каже предсједник Народног фронта Јелена Тривић. 

Посебно је питање, кажу у опозицији, да ли су међу тих 1450 особа које су под надзором политички неистомишљеници или можда чак и политичари и привредници блиски СНСД-у којима се на овај начин шаље јасна порука? Већ при усвајању закона, кажу у невладином сектору, једна од замјерки је била и да се закон неће примјењивати према јасним критеријумима већ селективно.

"Ово није антикорупцијски, него један типичан порески закон и прије доношења овог закона смо имали начине како се нелегално стечена имовина може одузети док овај закон одређује да се она само посебно опорезује дакле она остаје и даље код власника али се 75% опорезује.

Зато није јасно да ли ће се он примјењивати селективно ка политичким неистомишљеницима или не. Ово што је пореска управа изашла у јавност није неки конкретан број будући да још нико није санкционисан или то није објављено јавно", каже Дамјан Ожеговић из организације Транспаренси БиХ.

Закон је на снази од фебруара 2023. године, међутим јавност и даље чека на први резултат – односно да се утврди да је неко незаконито стекао имовину и платио посебан порез од 75% на вриједност спорне имовине.

"Не види се оно што сви грађани знају. Да неко ко је пријављен на минималац има бензинске пумпе или онај ко вози аутомобиле вриједне пар стотина хиљада евра истовремено се води као незапослен или је пријављен на просјечну плату.

Хоћемо да видимо конкретне резултате, конкретна имена великих и крупних риба из политичког и привредног живота у РС. Ефекте оваквог закона још увијек не видимо", каже новинар и уредник портала Капитал Синиша Вукелић. 

Пореска управа, судови и тужилаштва и до сада су имали механизме да се баве овим питањем, али деценијама за то нема воље, па ће се по свему судећи, јавност начекати до санкционисања особа из врха власти које су стекле огромна богатства послујући на сумњив начин, углавном са јавним сектором.

(БН)  Фото: БН

Коментари / 19

Оставите коментар
Name

Шантић

06.09.2024 20:14

Циркус, мој комшија тендераш сваке године купи кућу, стан, локал, на жену, сина, снајку, имају милионску имовину, да је легално куповао би на себе, не би пребацивао на друге.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Обрен

06.09.2024 20:33

Кажњен је зато народ који преживљава са Минималцом

Name

удри муски

06.09.2024 21:32

СИПА свој посо обавља У Сарајеву скоро 80% 20 % Тузла Зеница Бихац. Ваљда има забрану да се мота по З. Херцеговини и РС. Ту исту забрану има и тузиластво БИХ. Како казе она пјесма "узми Семсо колико ти драго"

Name

Милан

07.09.2024 11:03

Само отидјите на Јахорину и Златибор,па да видите ко колико има апартмана за издавање.

Name

@Милан

07.09.2024 15:10

Апартмани на Златибору и Јахорини су за њих оно што од кусура купе, много јаче и веће ствари они од тога имају, пентхаусе на приморју, трособне станове по Аустрији и Италији, златне полуге у сефовима у страним банкама, а ти апартмани на златибору су им као вама и мени кад испадне марка из дзепа, мада је и та марка за некога пуно.

Name

Луди Милојко

06.09.2024 20:32

Јер волимо српску!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Славица51

06.09.2024 20:32

Је ли текст сатиричног садржаја?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Елиот Нес

06.09.2024 21:11

Прво провјерити диплому тзв сефа Сектора за испитивање поријекла имовине. До цетрдесете године носао тацне по бањалуцким кафанама.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ре

06.09.2024 22:42

Др економије! Немојте инсинуације износити!

Name

Мики

07.09.2024 07:56

А и церку директорицу аеродрома.

Name

Цом цом

06.09.2024 21:14

Дођи СИПО мало до вишеграда, да видиш чуда и јада од кућа, станова, викендица,, земљиста, сто у РС што по СРБ, нашег виɗеног начелника , перишића и осталих подгузних мува, о њиховом кесху да не причамо, ни они га пребројати не могу, а народ јадан и гладан да глас за 100марки или врецу брасна и социјални пакетић. После се питамо што гладујемо, што нема дјеце, што нас мрзе по свијету

ОДГОВОРИТЕ
Name

Цајо

06.09.2024 21:33

Ма битно је да их пореска управа прати и посматра. Када им покуцају на врата, добиће и они свој дио и свима добро. Каква Америка, какви Бошњаци и усташе, ми ћемо сами себи доћи главе. Корупција цвијета, ученици бију наставнике, и онда онај кукавни премијер каже да је стабилно. Стабилно је код њега, кући. Около оде све.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Крај

06.09.2024 21:48

Закон за сиротињу,отишло је то предалеко нема ту сад простора за било шта урадити...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

06.09.2024 23:26

На залост, стање стварно не даје никакве наде.

Name

Срварно?

06.09.2024 23:25

Нисмо примјетили, ми преостали малобројни индијанци у овом вилајет- картелу

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ристо

07.09.2024 05:50

Нек је наш..ако узме наше је..

ОДГОВОРИТЕ
Name

Соколац

07.09.2024 06:29

Страхиња Басевиц за 5 година милионер

ОДГОВОРИТЕ
Name

закон

07.09.2024 08:23

лако је донијети и примјенливати закон против других али примјењивати против себе се пуно трази.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Весна Бајич

07.09.2024 12:14

Кад ће СИПА, доћи у Републику Српску? Ту имају посла мјесец дана и зараде на милијарде. Контролу почети од Додика и породице, затим од Министара, Скупштинске већине, пријатеља, кумова Додикових, затим криминалаца. Сви су они опљачкали и довели овај народ до просјачког штапа. Читав живот треба да труну у затвору, као што ми трунемо на слободи а све због њих.

ОДГОВОРИТЕ