Чему издвајања из буџета за представништва у иностранству?
Влада Републике Српске за готово 700 хиљада марака повећала је издвајања за рад осам представништава у иностранству у овој години. О њиховом раду јавност мало зна, а они упућенији кажу да резултати нису за похвалу.
Република Српска 31.08.2024 | 19:50
Представништво Републике Српске у Аустрији новом одлуком Владе добило је највише средстава, 700 хиљада марака више. Представништво у Белгији умјесто досадашњих 800 хиљада марака на располагању ће имати округло милион. Представништво у Русији добило је 90.000, а оно у Србији 30 хиљада марака више. Истовремено, смањен је износ за оснивање и рад нових представништава. Представништво у Грчкој остало је без 30 хиљада марака, док представништва у Њемачкој, Израелу и САД-у остају на првобитно планираним износима.
„Република Српска има право да оснива привредна представништва у иностранству по основу свога чланства у Скупштини европских регија. По дефиницији представништва имају за циљ да промовишу Републику Српску у иностранству и да привлаче стране улагаче који требају да пласирају капитал код нас и да на тај начин отварају нове производне погоне и нова радна мјеста. Међутим, ја не видим неке велике користи до сада од тога“, каже бивши амбасадор БиХ Александар Драгичевић.
Једини јавно доступан податак о раду представништава Републике Српске у иностранству јесте онај о износу новца који се издваја за њихов рад, каже Александар Трифуновић, уреднк портала Бука.
„Ми никада нисмо добили извјештаје шта раде ти људи тамо, с ким су се састајали, који је допринос за те силне милионе које смо дали САД-у и ЕУ и какве користи имају грађани. То је ваљда сврха тих представништава. Када год питате о резултатима њиховог рада, добијете салве увреда због тога што се ви уопште занимате за то. Обрад Кесић, који је сигурно повукао највише тих средстава док је био у Вашингтону и за чијег је фантастичног лобирања Милорад Додик завршио на црној листи, иако је Република Српска давала близу колико даје Саудијска Арабија и Катар за лобирање у САД-у, именован је за шефа Мисије БиХ при ЕУ. Обрад Кесић, лобиста Милорада Додика је сада у Бриселу“, каже Трифуновић.
Систем представништава Републике Српске у иностранству је неозбиљан и не доноси жељене резултате, сматра одборник у Скупштини града Бањалука Милко Грмуша.
„Ако одете на сајт Владе Републике Српске и извршите увид у то како изгледају контакт подаци тих представништава видјећете да је то све неозбиљно. Представништва у САД и Њемачкој, а сложићемо се да се ради о важним државама, уопште немају свој сајт. На сајтовима других видите да су ту бајате вијести, па да је шеф представништва у Србији имао састанак са амбасадором БиХ у Србији који је из исте политичке организације. Мимо тога углавном имате посјете сајмовима и књижевним вечерима. Битно је, али нисам сигуран да толико пара треба да кошта. На једном од тих представништава Републике Српске имате босански језик као званични, што је куриозитет само за себе“, објашњава Грмуша.
У дипломатско-конзуларној мрежи БиХ Срби по Уставу заузимају трећину мјеста и власт умјесто да искористи већ доступне дипломатске канале, каже Грмуша, од 2008. године до данас је на рад представништава потрошила готово стотину милиона марака, а резултати су изостали.
(БН) ФОТО: БН
Коментари / 14
Оставите коментарПриједорчанин М.
31.08.2024 20:45Отворена и јавна пљачка,иду избори а и за свој џеп,кад им се може,нема закона а поготово државе...
ОДГОВОРИТЕДоди
01.09.2024 06:14Ствар је јасна РСрпска мозе имати привредна представништва као и компаније и фирме. Прица о дипломатским пресдставиствима су за затуцане, то сто добију дипломатски пасос није мјерило, добијају га и многи други привредници,спортисти итд. Дакле та представништва су ухљенљавање подобних који ходају по позористима и концертима не или видјели кога познатог. Наравно добро се провели и зарадили
Сир Оливер
31.08.2024 20:56Прилог за нови српски језик. Кад ништа не радиш и живиш као оијавица и хијена на грбачи најсиромашнијег народа у Европи онда се то зове " резултат није за похвалу".
ОДГОВОРИТЕМилко
31.08.2024 21:08Једино Обрад Кесић постиже резултате мм рука му се позлатила. Њему треба дати неограничен буџет.
ОДГОВОРИТЕГаврило Принцип
31.08.2024 21:13Занимљиво би било посјетити то представништво у Бечу…
ОДГОВОРИТЕ11903
31.08.2024 21:20И ту активност без икакве користи умјесто да узму правосудни органи, гле мисли се о повећању издвајања? Зашто се не узме са оне ставке од 56 милиона, и онако је та ставка крајње упитна и здравом разуму чудна?
ОДГОВОРИТЕ12QУW Ж Ч
01.09.2024 07:13Тих 68 милиона је само диктатору потребно "да он лично помогне сиромашним општимама", како је сам себе овластио иако нема права на то ни по каквом закону, нити уставу у мањем ентитету. Потрбно је и да себи на свој рачун нешто стави сиромашак, иако је прије исвјесног времена изградио властити хотел на Златибору, а у Новом Саду у центру града велику зграду коју мјештани зову "додикара".
Истина
31.08.2024 21:27Да извуку и ово пара што је остало. Чему другом,државе имају амбасаде а привреда је никаква даби се тиме бавили а посебно је интересантно кога запошљавају!
ОДГОВОРИТЕјаа____аа
31.08.2024 22:06Служе за куповину гласова и првенствено богаћење у личне сврхе,никакве народ користи нема од тог сем што тргују гласовима папака.
ОДГОВОРИТЕИСТОРИЧАР
01.09.2024 00:42Ово је невјероватно ништа представници не раде само узимају по неколико хиљада км за свој нерад
ОДГОВОРИТЕСАД
01.09.2024 06:26Коико брину ко нас преставља у иностранству говори цињеница да нас у САД представља Татјана Телиц. Којој је Лагундзија врсљао испред носа и излобирао резолуцију о Сребреници у УН.
ОДГОВОРИТЕРе за правду
01.09.2024 08:40Раде вјероватно за појединце на власти и њихове фирме. Као што иначе и функционише власт у БиХ.
ОДГОВОРИТЕБане
01.09.2024 10:19Пола представницима да троше, пола у кешу Бурли да врате, и то је то. Народ ће добити оно што заслужује, ногом у тур, и марш преко Дрине или преко Саве у печалбу.
ОДГОВОРИТЕСл
01.09.2024 14:46Безвредна представнисва.никаквакорист од њих.
ОДГОВОРИТЕ