Суша опустошила воћњаке и њиве, цијене скочиле
Суша је у доброј мјери уништила овогодишњу љетину, што за посљедицу има мање домаћих пољопривредних производа на тржишту, а чије су цијене већ драстично скочиле.
Република Српска 31.08.2024 | 08:29У једном моменту, килограм парадајза на бијељинској пијаци коштао је до 8,5 КМ. Отишле су и цијене осталих врста поврћа, тако да је на појединим пијацама у БиХ килограм бијелог лука између 8 и 10 КМ, док цијена бораније достиже и до 12 КМ по килограму.
Кише које су пред овогодишњу жетву пшенице задесиле Европу, умањиле су род и квалитет ове житарице, што ће се одразити на њену цијену.
Због тога би, како кажу пољопривредници, могло да дође до поскупљења пшенице. Упозоравају да ће се то, највјероватније, одразити и на цијене брашна, те пекарских производа.
У проблем су и фармери, јер се ове године суочавају са далеко мањим приносом кукуруза, што значи да ни сточне хране нема довољно.
С обзиром на то да је ова житарица подбацила и у окружењу, мораће куповати више индустријске хране, што ће повећати цијену њихове производње.
– То би могло да доведе до поскупљења живе ваге стоке, а онда, ланчано, и меса. Зато морамо добро осмислити јесењу сјетву, у смислу да се сије оно што ће најприје донијети сточну храну – наглашава за Српскаинфо предсједник Савеза удружења пољопривредних произвођача Српске Стојан Маринковић.
Наглашава да, због ударца који им је задала суша, фармери неће бити у могућности да проширују производњу.
Зато је за очекивати да порасте и увоз који, ионако, већ годинама прави проблем домаћим произвођачима.
Примјер ради, у БиХ је јануара до јуна ове године увезено скоро 38.000 тона меса, укупне вриједности 263,76 мил КМ. С друге стране, извезено је тек 4.000 тона меса, у вриједности од 18,35 мил КМ. Посматрано количински, увоз је најмање девет пута надмашио извоз.
Кад је ријеч о домаћем месу, оно је у месницама већ одавно достигло цијену која је пусти сан за многе породице. Тако, килограм телећег бута у месницама кошта чак 40 КМ. Само прије двије године, његова цијена је била 30 КМ.
У односу на 2022, у овој години је хљеб поскупио за 33 одсто, брашно 11, рижа 32, со 40 одсто. Цијена пилетине је порасла за 31 одсто, чајне кобасице за 40, јаја 41, јабука 25, кромпира за 40 одсто.
Многи грађани већ одавно калкулишу колико ће хране купити, па не чуди што стријепе од нових поскупљења.
(БН/Српскаинфо) Фото: БН
Коментари / 5
Оставите коментарипе
31.08.2024 08:46Жалимо се на прекомјерни увоз и дампинг цијене увезених пољопривредних производа.Како онда цијене "скачу" ако све увозимо јефтиније од наше производње.Није у Мађарској подбацило,а наши млинари купују у Мађарској жито,воће нам долази из Пољске као и месо.
ОДГОВОРИТЕЈа
31.08.2024 23:19Баш тако. Сви ови што тргују једва чекају да дође до неких проблема, рата, суше, поплава и разних других недаћа како би дигли цијене под тим изговором. Тако се богате још више а кукају да крува немају. А народ се прима на њихове приче.
Злаја
31.08.2024 08:53Нек се само има за цигара.
ОДГОВОРИТЕборац
31.08.2024 09:14Сви се баве политиком нико не ради.
ОДГОВОРИТЕБаш
31.08.2024 09:46Немојте нико радити ,ма сви у политику биће пара,игара дроге и цигара..Ено вам запад па зарадите , ЦИГАНИЈА,,,ЖИВА НА БАЛКАНУ.
ОДГОВОРИТЕ