Бијељина: Парастос за страдале Смолуће, Потпећи и Тиње

Служењем парастоса те паљењем свијећа и полагањем вијенаца, код споменика борцима палим у ослобођењу Смолуће, Тиње и Потпећи, на бијељинском гробљу Пучиле, данас је обиљежена 32. годишњица од битке за избављење из непријатељског обруча становништва ових мјеста током одбрамбеноотаџбинског рата.

Република Српска 30.08.2024 | 14:41
Бијељина: Парастос за страдале Смолуће, Потпећи и Тиње

Почетком рата у БиХ, становништво Смолуће, Потпећи и Тиње скоро три мјесеца било је одсјечено од свијета - у окружењу и под константним нападима од стране припадника такозване АБиХ, односно својих дојучерашњих комшија.

“Пуно бораца и цивила је оставило животе тамо у Смолући. Тешко је било цивилима да живе у условима када снајпери нон-стоп туку са оближњих брежуљака. Велики број њих није могла да уђе у своје баште, њиве и штале”,  рекао је, присјећајући се тих догађаја, Бранко Никић из Смолуће.

“Ту смо да се подсјетимо свих тих људи који су пропатили тамо без струје, воде. Лијекова, без муниције и икакве помоћи са стране. Сваке године долазим овдје да одам пошту свима који су дали своје животе за одбрану Смолуће, а да се видимо и ми који смо преживјели, рекао је Анђелко Благић, некадашњи командир чете ВРС из Потпећи.

Рањеницима су операције и ампутације дијелова тијела рађене без анестезије, лијекова није било. а хране све мање, те је донијета одлука да се изврши пробој И спасе ово становништво. Ударна песница  акције била је Града “Пантери”, уз садејство других јединица Војске и Полиције Републике Српске, а команда над операцијом повјерена је генералу Будимиру Гаврићу.

“Ми смо довели јединице на Озрен и припремили их за борбу, затим извршили пробој, управо на овај датум. Током ноћи смо извршили припреме за транспорт, да би се следећег јутра упутили ка Семберији И Бијељини“, рекао је генерал Гаврић.

За вријеме непријатељског окружења пале су 64 жртве, од којих 51 борац и 13 цивила. Преко 160 људи је рањено, подсјетио је предсједник БО РС Радан Остојић, указујући на како је рекао, аномалије у правосудном систему БиХ.

“И за такав злочин нису нашли за сходно да било кога процесуирају, а оно што је апсолутни парадакс је чињеница да је наколико људи, који су четири мјесеца било у окружењу, процесуирано и осуђено за ратне злочине и чак одлежало казну. Ја са овог мјеста поручујем да ми нећемо одустати, а наша света дужност је да указујемо на ову аномалију, те да неко процесуира и некога ко је био са друге стране и чинио злочине”, рекао је Остојић.)

“Ми смо се данас окупили овдје да одамо почаст свим палим борцима. Да се помолимо за мир и спасење њихових душа. Да учинимо све да њихове породице имају што бољи друштвени статус, а до тада нас очекује много рада”, рекао је градоначелник Бијељине Љубиша Петровић и додао: “Имати клтуру сјећања на овакве датуме значи никада не изгубити ни сјећање нити идентитет, јер то смо ми”.

Данашњи парастос служи као подсјетник на висину цијене која је плаена за спасење српског народа И Стварање Републике Српске, као гаранта његовог опстанка И сигурности, поручено је између осталог са овог скупа.

(БН)

Коментари / 1

Оставите коментар
Name

Само ви парастосе

30.08.2024 15:19

А ђака све мање, економија пред колапсом...

ОДГОВОРИТЕ