У БиХ гласача пола милиона више него становника

На централном бирачком списку ове године налази се чак 3.400.204 имена, што је за 850.000 више него 2000. године и 360.000 више него на посљедњим пријератним изборима у БиХ 1990. године.

Босна и Херцеговина 28.08.2024 | 13:51
У БиХ гласача пола милиона више него становника

Ако се погледају подаци о броју регистрованих бирача за локалне и опште изборе у посљедњих 30 година, ова година ће бити рекордна по броју лица која ће моћи гласати. Примјера ради, на локалним изборима одржаним прије четири године на централном бирачком списку налазило се 3.196.511 лица, око 200.000 мање него сада.

Још већа разлика је ако се направи поређење са 2016. или рецимо 2000. годином. У првом случају то је 420.000, а другом чак 850.000.

Овај број се иначе константно повећава од једног до другог изборног циклуса. Примјера ради, 2018. се на овом списку налазило 3.355.429, а 2022. године - 3.368.666 пунољетних лица са правом гласа. У посљедње двије године централни бирачки списак богатији је за око 32.000 имена.

С друге стране, према процјенама демографа, односно њиховим прорачунима, БиХ је у посљедњих тридесетак година остала готово без једне трећине предратног становништва.

Они сматрају да данас у БиХ живи тек око 2,9 милиона људи. Како су појаснили, ако се узму у обзир сви релевантни подаци, БиХ је од 1990. године остала без 1,3 милиона људи. Упозоравају да се ради о негативном тренду, који ће највјероватније бити настављен и у наредним годинама и деценијама.

НЕСРАЗМЈЕРНОСТ

Како је могуће да расте број регистрованих бирача, а у исто вријеме смањује број људи који живе на овим просторима?! Коментаришући овај несразмјер и својеврсни парадокс, бивши предсједник Централне изборне комисије (ЦИК) БиХ Вехид Шехић каже да га уопште не чуде ови подаци, јер је и посљедњи попис становништва спроведен 2013. године открио да је у БиХ приближно исти број пописаних људи и оних који се налазе на централном бирачком списку.

Како каже, и ова чињеница указује да попис становништва тада није урађен како треба те да се ради о баченим парама. Наводи да ти подаци о попису становништва никоме не могу користити, па ни економистима који праве стратегије, властима које се баве социјалном политиком, али ни демографима који праве процјене и анализе миграција унутар земље. Иначе, тај посљедњи попис становништва показао је да у БиХ наводно живи 3.531.159 људи.

Када је у питању централни бирачки списак, Шехић појашњава да је сваки грађанин БиХ регистрован у цивилном регистру, односно бази података Агенције за идентификациона документа, евиденцију и размјену података (ИДДЕА). Када неко постане пунољетан и напуни 18 година, односно добије личну карту, он по аутоматизму бива регистрован и у централни бирачки списак.

Исти поступак, али обрнут, како каже, требало би да буде спроведен и када неко умре. Наводи и да никако не би требало изгубити из вида, а да би се схватио овај несразмјер, да велики број грађана, држављана БиХ и породица живи у иностранству.

Њихова дјеца када постану пунољетна и изваде лична документа у БиХ, буду уврштени на овај списак, јер је то њихово уставом загарантовано право. Они припадају оној категорији грађана који могу гласати путем поште.

Тај број није нимало занемарив. И то није случај, односно феномен БиХ, већ и сусједне Хрватске па и Србије. Ради се о државама које имају великих проблема због миграција, односно одласка великог броја људи.

Када је у питању БиХ, вјерујем да више од милион људи са правом гласа данас живи и ради негдје у иностранству, у Њемачкој, Аустрији, Швајцарској или у скандинавским земљама - наводи Шехић, додајући да је и данас свједок да се пред надлежним центрима за издавање личних докумената налазе велики редови оних који чекају да изваде или промијене своја лична документа.

Каже и да је ЦИК БиХ дужан да прије сваких избора контролише ажурност централног изборног списка, што умногоме зависи и од сарадње са општинским канцеларијама које се баве регистрацијом умрлих или оних који су се из неког разлога одрекли држављанства БиХ.

СЕЛЕКТИВНА ИСТИНА

С друге стране, социолог Александар Чавић, који је специјализован за праћење кретања становништва, сматра да властима у БиХ не одговара да свјесно признају колико у земљи данас живи људи, те да свјесно пласирају селективну истину када је у питању стање у БиХ, поготово када је у питању економија и свеукупно стање у друштву. Према његовим ријечима, постоје само двије категорије људи - они који су отишли из БиХ и они који пакују кофере.

МИГРАЦИЈЕ

Ако гледамо реалност, а не селективну истину власти, ситуација је и више него алармантна. Први талас одласка становништва десио се прије, за вријеме и након рата. Он је покренуо оно што данас имамо. Други талас је почео када је БиХ потписала Споразум о стабилизацији и придруживању са ЕУ, јер су многе земље попут Њемачке, Словеније и Аустрије отвориле своја тржишта за раднике из БиХ.

И данас, нажалост, овај талас одласка је све јачи и јачи и ако се настави, за 40 година у БиХ неће живјети више од 1,2 милиона људи. Само прошле године из БиХ је отишло 60.000 људи - каже Чавић.

Указује и на податке неких од ауторитативних и реномираних агенција и организација које су раније указивале на овај проблем, наводећи да би у наредних 20 година са ових простора могло отићи још 800.000 људи.

Они који оду, углавном и остају у тим земљама и формирају породице. У БиХ се врате само да продају имања, покретну и непокретну имовину. А ми, као држава, нашим комшијама и чланицама ЕУ за џабе поклањамо наше злато и дијаманте, односно младе, паметне и образоване људе. Важно је напоменути да на ово треба гледати са више аспеката. Прво као на непроцјењиви економски губитак, али и на нешто што утиче на наш идентитет. Да о томе говоримо за деценију или двије, можда би било касно - каже Чавић.

СЦЕНАРИО

Подсјећа и на сличан сценарио који се десио у Летонији, која је 2004. године постала чланица ЕУ и када је тржиште рада, на примјер у Уједињеном Краљевству, отворено за људе из ове земље.

Летонија је у посљедњих двадесетак година остала без скоро трећине становника. Слична ситуација је и у другим земљама источне Европе, које су исто као и ми имале проблеме због рата, транзиције, санкција или проблема у привреди. У сваком случају, сви ми у БиХ требало би што прије да се пробудимо, отворимо очи и проговоримо гдје се налазимо и шта нам се спрема, јер ако наставимо да ћутимо и окрећемо главу, бићемо безнадежан случај - каже Чавић.

НАЈСКУПЉИ ИЗБОРИ ДО САДА

Ови избори посебни су по још једном интересантном детаљу - они ће коштати 19 милиона марака, што је скоро три пута више од оних који су одржани прије тачно двије деценије. То ће бити прије свега због измјена Изборног закона БиХ које је наметнуо Кристијан Шмит.

Повећање трошкова резултат је набавке нових технологија, односно скенера и апарата за електронску идентификацију бирача. Нове технологије биће примијењене у општини Стари Град Сарајево, те Тешњу, Добоју, Бијељини, Требињу, Градишци, Зворнику, затим Горажду, Љубушком и Санском Мосту.

(Глас Српске) 

Коментари / 30

Оставите коментар
Name

Бања Лука

28.08.2024 14:03

Зар на локалним изборима не гласају само пунољетни грађани са мјестом пребивалишта у мјестима гдје гласају?Овдје се не вријеђа интелигенција грађана,јер је напросто НЕМА.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Еххх

28.08.2024 14:20

Е мој ти! Тај нарос који се сели се углавном не одјављује.Схваташ, за то не треба интелигенција јер је немас.

Name

Ето правде

28.08.2024 14:46

Све је то ЦИК намјестио да мозе покрасти изборе у корист Додика.

Name

Није чудо

28.08.2024 16:45

Гласаце живи, мртви, одсутни, слијепи, разсељени, а неки и пштом и лично, банда је добро уиграна а богами и понеки матичари

Name

Ре

28.08.2024 18:23

Заборавили сте да и мртви гласају. Земља апсурда.

Name

Кирил

28.08.2024 23:26

Ма ово су пописали и живе и мртве ово нема нигдје на свијету скуп нетачних података тј лажних шта рећ ос главних државних података напеавили шпрдњу

Name

ре ехх

29.08.2024 16:41

Нарос?Описмени се.Да има озбиљне државе,не би људи могли бити на 2 адресе.Селиш се,дакле одјавиш.

Name

Требиње

28.08.2024 14:08

4000 гласача је Лука у Требињу обезбједио,да закрпи рупи од 3300 људи који раде у Дубровнику који це гласати за Радана.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

28.08.2024 16:13

У нормалној земљи Лука би морао доказати поријекло имовине

Name

За потребе,

29.08.2024 07:20

Има ли код вас ко да ради у Требињу, имајући у виду ЕПРС, ХЕ, ГРАД СУНЦА, ТОЛИКИ ТРГОВИНСКИ ЛАНЦИ, УГОСТИТЕЉСКИ ОБЈЕКТИ, МАЛЕ ТРГОВИНЕ, ОПШТИНСКА ПРЕДУЗЕЋА, БОЛНИЦА, ШКОЛЕ, па ви немате незапослених.

Name

Бања Лука

28.08.2024 14:10

Откад има специјализација за кретање становниства? О Бозе...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре Требиње

28.08.2024 15:50

Дзаба им,са породицама нас који радимо у Хрватској,предност је недостизна.

Name

Бабањ

28.08.2024 14:42

Е у мене сад на задњим изборима и прамдјед поред цукунбабе гласао за снсд, бице да се и он повампирио, па смо мислили да га ископамо и с неки коциц да га укујемо, да се не срамоти и гласа за волине!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

28.08.2024 15:09

Пусти цовјека да гласа за кога хоце.

Name

Теа

28.08.2024 16:34

хахахаха бас си ме насмијао, хвала)

Name

борац

28.08.2024 15:09

За власт гласају обицно они који нема.Као и до сад.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Чик чик погоди

28.08.2024 15:29

Када је прије неколико година цик објавио листу гласача видио сам на тој истој више десетина бииељенски Рома који живе у АТ и ДЕ као да наводно гласају из Шабца..те људе абсолутно не интересује локална политика и кора се установити ко тргује са тим податцима да лажно неког пријављујес без његовог знања за гласање

ОДГОВОРИТЕ
Name

Окиз

28.08.2024 15:41

Колико је оних из Србије који гласају у Р.С.?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Трошкови

28.08.2024 16:06

Каже да су трошкови три пута већи због увођења нових технологија. И то само на неколико бирачких мјеста. Да нисте мало претјерали у тој оцјени?

ОДГОВОРИТЕ
Name

кбл

29.08.2024 00:12

Да. И мени то звони. Па колико ће онда коштати кад сва бирачка мјеста буду таква.

Name

Побацај од земље

28.08.2024 16:13

Фуј багро, ниста није како треба у овој проклетој авлији. Оцигледно да народи у БиХ нису способни да играде цивилизовану земљу гдје људи достојанствено зиве. Власти су опустосиле ову земљу горе од било ког колонизатора. 🤮

ОДГОВОРИТЕ
Name

Реал-ан

28.08.2024 16:22

Људи се једноставно дигну из мртвих кад су избори.Толико су лагодно зивили под којекаквим Додицима, Изетбеговицима и Цовицима да су задузени да гласају док ови горе земљом ходају.

ОДГОВОРИТЕ
Name

+

28.08.2024 16:35

Па и мртви су и раније гласали.

ОДГОВОРИТЕ
Name

W

28.08.2024 16:52

Код нас и. Мртви. Људи. Гласају срамота. Па ништа им није свети.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Брут

28.08.2024 17:25

Треба Србија да нам врати услугу. Биће аутобуса, као у свакој бус демократији. Воде нас аутократе, и ми то волимо. Стандард нам је све гори, али то је због центара моћи и западних сила, јер нас нико не воли, и све хоће да нас униште. Ево ми треба да пушимо причу да западне земље финансирају протесте против литијума, иако је због литијума долазио њемачки канцелар, а Рио Тинто британски аустралска компанија.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Јое

28.08.2024 17:26

Што има мање становника, то има више гласача. Чудан парадокс, ал интересантно да се нико не почеше по глави и замисли над тим.....

ОДГОВОРИТЕ
Name

борац

28.08.2024 17:33

Влада нам власт коју изаберу покојници.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ГАВРИЛО

28.08.2024 18:02

Мртви гласају у све вецем броју, која је превара гласање у БиХ.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ја

28.08.2024 18:03

У БиХ није само проблем изборних крађа у питању, у Добоју или Зворнику, крадуцкања и "навлачења" Додикове изборне побједе на нивоу читаве РС. Проблем је у бирачким списковима и читавом изборном систему таквом какав јесте. Док се не направе значајни, радикални, резови у изборном систему ми нећемо имати репрезентативну власт као императив и основну идеју демократије.

ОДГОВОРИТЕ
Name

С другог свјета

28.08.2024 20:20

Све док мртви гласају, број ће се повећавати.

ОДГОВОРИТЕ