Бањалука: Високе цијене вртића, а за 2.300 нема мјеста

Након објављивања конкурса у Бањалуци чак 2 300 дјеце није добило мјесто у јавним вртићима.

Република Српска 24.08.2024 | 19:52
Бањалука: Високе цијене вртића, а за 2.300 нема мјеста

Забрињава и чињеница да је мало слободних мјеста остало и у приватним предшколским установама и да се калкулише сацијенама. И док европски градови олакшавају грађанима, неки имају и бесплатне вртиће, у Бањалуци се ситуација усложњава. 

Црта је подвучена, а испод је остало 2 300 дјеце. Њихови родитељи мораће тражити рјешење јер у државним вртића у Бањалуци за њих мјеста нема.

У приватним предшколским установама коригују цијене, неки су већ повећали док други калкулишу и користе постојећу ситуацију.

"Од 1. јула основна цијена вртића за једно дијете је 450 КМ, за двоје дјеце је 720КМ а уколико вртића похађа тројке или више дјеце из једне породице цијена је исто 720 односно треће и свако наредно дијете не плаћају вртић.

Ми смо са родитељима потписали анекс уговора гдје смо се обавезали да се наведена цијена у наредној години неће мијењати", рекла је Сања Пејић из Предшколске установе "Клуб за дјецу Звјездица", Бањалука.

Стратегијом демографског развоја план је да се проблем вртића у Бањалуци у наредном периоду ријеши, поручују они који су овај документ креирали.

"Предвиђено је да Град обезбједи ваучере за градске комуналне услуге у вриједности од 150 КМ мјесечно по једном дјетету за ону дјецу која не могу бити обухваћена дневном бригом у вртићима.

Због чега је то тако, имате дјецу која због капацитета предшколских установа не могу бити обухваћена, те капацитете нарочито у проватном сектору треба да се повећају што се тиче јавног сектора ближи сам томе да треба да се унаприједе њихови капацитети", изјавио је Александар Чавић, руководилац Тима за израду Стратегије демографског развоја Бањалука.

Времена за чекање нема јер родитељи немају избор, приватни вртићи већини су прескупи док у државним годинама нема мјеста, истичу у опозицији и позивају надлежне да хитно реагују.

"Град би требало да ријеши и то на начин да повећа односно или изједначи субвенције за државне и приватне вртиће како би у овом моменту ријешили тај горући проблем а онда да настави да гради државне вртиће и што више улаже како би родитељи могли да оставе дјецу у те вртиће", наглашава Дијана Јешић, одборник Народног фронта у Скупштини града Бањалука.

Ове године и родитељи дјеце која бораве у приватним предшколским установама више пута су указивали на неправду али и константна поскупљења приватних предшколских установа али слуха за њихове захтјеве није било. 

Ови проблеми, са којима се родитељи у Бањалуци боре већ деценијама, у многим европским градовима су одавно ријешени. Поређења ради вртићи у Минхену, Бечу и Штокхолму јефтинији су него у Бањалуци што нам показује како власт брине о најмлађима.

(БН) Фото: БН

Коментари / 12

Оставите коментар
Name

Кики

24.08.2024 20:17

Цијена за друго дијете треба да буде бесплатно

ОДГОВОРИТЕ
Name

Борац

24.08.2024 21:05

Њима је вазније да направе ону скалемрију од тениског игралиста,да зељкин син заради милионе. Вртици за дјецицу нису за њих битни.

Name

Ре за правду

25.08.2024 10:08

Какво поређење. Са европским градовима. Јесмо ми то ушли у ЕУ. Или смо се вратили у Аустроугарску.

Name

Ја

24.08.2024 20:20

Дјеца нису приоритет ,бетон доноси провизију ,на дјечици се слабо уграђују

ОДГОВОРИТЕ
Name

Бакс

24.08.2024 20:45

Дуса ме боли кад видим бањалуцке скоројевице, у скупим аутомобилима како довозе своју дјецицу у дрзавни вртиц у близини моје зграде, а ја своје двоје возим у приватни, јер за моје у дрзавном мјеста нема, па онда идемо ја и зена да рукамо у приватну фирму, да би могли да исфинансирамо тај исти прескули вртиц, а богатаси се зезају по цитав дан по скупим руцковима и бутицима. Ако знате за бога, изједнаците ту цијену, молим вас господо.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Симбиоза

24.08.2024 21:20

Има Драскиц преца посла.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Даје мало истине

24.08.2024 21:53

У државним вртицима за једно дијете је цијена 160 км, сто усто тако није реално

ОДГОВОРИТЕ
Name

Драган

24.08.2024 22:50

А,имајули ти родитељи толиког броја дјеце(хвала богу да их има у том броју),своје родитеље да прицувају дјецу,да тим бабама и дједовима зивот добије опет смисао,или треба по америцком нацину зивота да зиве,дјецу у вртиц,родитеље у дом,па њихов стан,"на дан',а за свој рате кредита 700,,,800 км и висе,за дјецу јос толико у вртицу,па кредит за неку лимузину'и ето заста раде?!Срамота је у ста се српски Род претвара и колико отудјење наступа у насој нацији,која има традицију патријархата,цасти и цојства.

Name

Маја

25.08.2024 08:31

Истина..то је цијена годинама иста..исто тако цињеница јесте да нема довољно вртица, мора се повецати број дрзавних...а сто се тице цијена вртица у иностранствy, оне су страсно високе, и у Минхену и слицно, тако да мајке тако мале дјеце углавном узимају продузено одсуство до 3 године и плус дјеца имају дјецији додатак па се некако покривају..а нпр цијена вртица у Дубаију иде и до 20000 долара годисње. Морамо знати да приватни вртиц свугдје коста, али мора бити довољно дрзавних вртица

Name

За Маја

25.08.2024 11:27

Све си у праву у Аустрији су приватни дупло скупљи и зато има места моја деца су исла 2 године у приватни и 1у дзавни ето толико се цека и у Аустрији али има правде по закону мора 1год.да посјети дрзавни вртиц

Name

Ре Маја

25.08.2024 23:27

Ма мало ми подалеко да сваки дан за Дубаи,какве т глупости писес,па и у Алзиру је 70 долара па ста сад?

Name

Истина

25.08.2024 09:03

Моји рођаци у Ровињу зарађују отприлике 1200 евра свако плате а цјена вртића је 75 и јаслица 92 евра и има мјеста за сву дјецу,небитно дали су родитељи запослени или нису,радно вријеме је 6,30 до 16,30 и имају 5 оброка,два главна,доручак и ручак и међу оброке,јогурте,воће,кексе и сл. Питам се дали ћемо икада то достићи???

ОДГОВОРИТЕ