Вишеградске улице тијесне и за пјешаке и за аутомобиле
Уже градско језгро Вишеграда прављено је у нека давна времена кад није било гужве у саобраћају ни великог броја пјешака. Зато су двије главне улице остале уске, омеђене кућама са малим тротоарима гдје се једва момиођу два пјешака а на коловозу два аутомобила.
Република Српска 23.08.2024 | 18:58
Улица обалом Дрине, насеље Јонџа, предвиђена за теретни саобраћај, оживјела је пјешацима туристима који од Ћуприје на Дрини, на најкраћи и најбржи начин стижу до комплекса Андрићграда. Очито да је сазрело вријеме да се уради нешто на регулацији саобраћаја у ове двије улице.
Анкетирани грађани сматрају да прво треба ријешити питање паркинг простора за аутомобиле и аутобусе чиме би се растеретиле улице и често заузети тротоари и стазе за пјешаке.
"На први поглед изгледа да је у граду више аута него пјешака", каже Бошко Ђерић који је дио живота провео у Француској. Он мисли да има још простора за паркинг само га треба уредити.
Професор на Саобраћајном факултету у Београду Крсто Липовац мисли да пријети опасност да возила прогутају град и да присједне сваком ко у њега улази.
Потребно је што прије урадити озбиљну саобраћајну студију и кампањом мијењати свијест грађана да не мора аутом да се иде у самопослугу и због других ситних послова.
"Нема данас туриста који су заинтересовани да иду улицом којом се крећу аутомобили и брује возила. Много више ће доћи туриста у Вишеград ако буде пјешачка стаза у центру града . Маштам о томе да једног дана главна улица буде пјешачка, да не буде асвалта већ калдрма", додаје Липовац.
Липовац предлаже ријешење које у оваквим малим градовима примјењују у свијету.
"Друга варијанта је да главна улица буде такозвана интегрисана у којој су и возила и пјешаци равноправни и која нема тротоара и цијелу површину користе и возила и грађани. Тим системом аутомобили се крећу брзином пјешака а највише од пет де седам километара на сат. Тако се омогућава приступ свим објектима а пјешаци без ризика шетају и дјеца се играју", тврди Липовац.
О овом проблему више пута је расправљао општински савјет за безбједност саобраћаја а било је идеја да се главна улица забрани за аутомобиле, поплоча и постане пјешачка зона. Пројекти су засад неостварљиви због недостатка финансијских средстава.
(БН)
Коментари / 10
Оставите коментарБЛ
23.08.2024 19:25Није то баш тако,често сам у Вишеграду,нити су возила преплавила Вишеград нити има много пјешака,много висе је било прије рата и возила и пјешака и нико није негодовао.
ОДГОВОРИТЕХаха
23.08.2024 22:04Не знаш ти ни где је Вишеград.
ВГД
23.08.2024 22:17Нити има превише пјешака, а туриста је сваке године све мањи број, какво се може очекивати побољшање саобраћаја када смо једини град у широј регији гдје се главном улицом односно магистралним путем обавља превоз туристичким возићем, што је у потпуности супротности са Законом о безбједности саобраћаја на путевима Републике Српске члан 67. Став (2) Забрањен је превоз лица туристичким возом на магистралним и регионалним путевима.
ОДГОВОРИТЕМyнамеисЛуца
24.08.2024 00:07Који пјешаци?! Нећеш ти у овој касаби видјети пјешака, нигдје жива роба, ни туристе ни домаћих. Пуст град још већа пустара у главама људи који га воде
ОДГОВОРИТЕНећемо,
24.08.2024 08:09Претјеривати, паркиралишта има, само сви би бесплатно да се паркирају, главна улица је затворена за саобраћај од 17х сваки дан, а и полиција би могла боље радити свој посао и почети кажњавати оне који паркирају гдје стигну.
ОДГОВОРИТЕХмм
24.08.2024 08:52Висеград је на врху туристицке статистике... по броју отказаних ноцења. Заказу људи неколико ноцења, када додју све обидју за сат времена и немају разлог за ноцење 😁😁
ОДГОВОРИТЕЗаХмм
24.08.2024 10:33Ниси у праву, ти што обиђу све за 1 сат и не резервишу ноћење, у Вишеграду се, ако неко жели има обилазити много дуже од тог једног сата, нека оду у Добрун, у Стари Брод, Дражевину, па онда ћуприја, Андрићград, има тога не своди се све на седење у кафани.
БОБ РОЦК
24.08.2024 09:38Те улице су прављене некад у давна времена за саобраћај спидитера ,воловских кола,коња да се два коња или воловска кола могу мимоици ,тако је свуда по нашим турским варосицама
ОДГОВОРИТЕМарко
24.08.2024 11:27Ја сам помислио да је текст сатирицног садрзаја,и да је аутор Слободан Дурмановиц.Младен Дјуревиц је толико унистио град да су улице тјесне мозда само за псе луталице,у Висеграду је све мање и туриста и домацег становниства,захваљујуци успјесној политици дотицног у овом граду једва да зиви 5000 становника!
ОДГОВОРИТЕМиланка.М
25.08.2024 13:415000 у ту бројку се убрајају и околна села...