На име концесије у буџет уплаћено 30 милиона КМ
- Предсједник Комисије за концесије Републике Српске Маја Шупут изјавила је Срни да је у првих шест мјесеци, према подацима Пореске управе Српске, на име концесионе накнаде уплаћено је 29.387.769 КМ.
Република Српска 19.08.2024 | 11:20Шупутова је навела да је Влада у овом периоду закључила, а ресорна министарства Комисији доставила шест нових уговора о концесији.
"Три уговора су из области енергетике и односе се на соларне електране, а три из области минералних ресурса", прецизирала је она.
Шупутова је рекла да Комисија очекује да концесиона накнада за кориштење предмета концесије буде већа у односу на прошлу годину.
"На основу полугодишњих података, али и досадашњег искуства, може се закључити да ће износ једнократне концесионе накнаде зависити од заинтересованости потенцијалних инвеститора и броја закључених уговора до краја године. Очекујемо да ће бити већа", истакла је она.
Шупутова је подсјетила да је прошле године закључено 28 уговора о концесији, а на име концесионе накнаде уплаћено укупно 65 милиона КМ.
"Наведена уплата концесионе накнаде за 2023. годину, у односу на 2022, већа је за износ од 14.376.443 КМ", навела је Шупутова, те додала да је повећање уплата у односу на исти период 2022. године евидентиран највећим дијелом у области енергетике и износи око осам милиона КМ.
Она је додала да је ријеч о 11 уговора из области енергетике, 13 из области минералних ресурса, два уговора из области кориштења пољопривредног земљишта и јавног водног добра.
По један је из области планирани одстрел дивљачи уз обављање ловне дјелатности и риболов и из области изградње, кориштења и одржавања спортских објеката, односно стрелишта.
Шупутова је рекла да су у 2023. години раскинута три уговора, два из ресора енергетике и рударства и један из ресора пољопривреде.
Она је појаснила да се концесиона накнада састоји из два дијела, једнократне концесионе накнаде, која се плаћа одмах по закључењу концесионог уговора, те концесионе накнаде за кориштење предмета концесије која се плаћа током периода кориштења концесионог добра у складу са закљученим уговором.
Ресорна министарства су, у складу са Законом о концесијама, донијела правилнике за обрачун концесионих накнада и банкарских гаранција из своје области, а обрачун и наплату концесионе накнаде у буџет Републике Српске врши Пореска управа.
(Срна) Фото: Илустрација
Коментари / 9
Оставите коментарПа да
19.08.2024 11:45Ко то уопште контролише,потписане уговоре и реализацију?Нека њихова комисија која даје све нешто са резервом.Ко ће преконтролисати све потписане уговоре Пере,а и Владе?Ако је ово истина ово за рафинерију и све ове друге изгубљене спорове,ово је кључ у браву Републике Српске,а тад треба кривце вјешати,гиљотирати,тући,усраним моткама,а богами има их пуно .Треба мала књига са поброји све лоповлуке од настанка РС.
ОДГОВОРИТЕре
19.08.2024 15:49А буџету РС треба 4 милијарде да се напуни. Који је то дио буџета? 1/133 дио буџета. То није ни 1% буџета. Толико о исплативости концесија и добробити од њих. Ако ми не можемо ни 1% буџета напунити до наших оволиких силних природних ресурса, земље најбогатије рудним и осталим ресурсима, Онда нам ни тих 30 милиона не треба, треба овуставити све концесије и промијенити Закон о концецијама, двадесетоструко подићи концесоне накнаде.
ана
19.08.2024 12:54Концесионе једнократне накнаде су огромне, с друге стране се по питању многих пројеката ништа у прве три године колико је обично рок за завршетак радова готово ништа не уради.Паре остану у Агенцији за концесије. Ми немамо мониторинг нити квалитетан и школован кадар који може да испрати реализације пројеката посебно у области обновљих извора енергије... тако да је то чисто прање новца нажалост али то нам је реалност на сваком ћошку
ОДГОВОРИТЕБурле
19.08.2024 12:59Онај идиот,лондонски дјак бивси позорник има свој цјеновник за концесије. Ово је теска смијурија, кад додје слобода њему не треба судити само га ухапсити и закљуцати до краја зивота. Контаминира околину ,није за цивилизацију
ОДГОВОРИТЕПОТОП
19.08.2024 13:08То је за овај режим кап воде у мору....лешинарима да дате милијарде је ситница,толико су опували, опљачкали све до голе коже,ужас!Само када би пројекте које су обећали да ће урадити за ових 20 год.,а ништа није уређено,и амерички буџет би пукао!Има један синдром болести код народа,више воле да чују лажи него истину!!!То се показало за ових 20 год као истинито!!!Ген људи је јако оштећен и ту се више не може помоћи.. када лаж чврсто стоји пред истином!!!Само један примјер,колико је новаца се добило од акциза за гориво у задњих 8 до 12 год,могла се цијела БиХ умрежити новим путовима,а сами видимо гдје смо!!!Шта више рећи,ништа!!!Са срећом народе РС И БиХ!!!
ОДГОВОРИТЕxxx
19.08.2024 13:10дјесу паре лопове
ОДГОВОРИТЕреакционар
19.08.2024 13:14А отети су нам толики ресурси, ЕФТ у Станаима произведе годишње струје која је отета од РС 333д x 24х x 400.000КW=3.196.800.000 кwх x 0,30ЕУ = 955 милиона евра. Толики се капитал само са једног рудника отме РС и извуче из ње. а они плате 3 милиона концесиону ранту годишње. Ако то није економски геноцид над нашим народом, онда не знам шта је.
ОДГОВОРИТЕре
19.08.2024 15:04Тако се то ради, бандити одрођена власт отима од народа и даје странцима. Да ли смо ми довољно свесни шта нам ова власт ради деценијама.
А колико смо изгубили
19.08.2024 13:51Само страноокупациона термоелектран Станари у ЕУ прода годишње 950 милиона евра струје. то је губитак само на концесији на јендом руднику,
ОДГОВОРИТЕ