Суша опустошила воћњаке и њиве у Републици Српској
Екстремно високе температуре које у Српској на снази скоро два мјесеца, направиле су несагледиве штете на воћу, поврћу и житарицама.
Република Српска 17.08.2024 | 11:51То поручују домаћи произвођачи, који наглашавају да су врелине и недостатак падавина десетковали род пољопривредних култура.
Воћарима је најжалије јабуке, која са 65 одсто производње доминира у вочарству.
– Штете су огромне. Оно воћа што је остало неће моћи ни у трећу класу, односно у производњу. Воћке које су квалитетније, леже на земљи.
Нешто крушке и шљиве је опстало, јер је обрано прије ових жега, али је јабука, као доминантна култура скроз страдала. Тешко ћемо се од овога опоравити – истиче за Српскаинфо предсједник Удружења воћара РС Драгоја Дојчиновић.
Ништа боље није прошло ни поврће на отвореном које, упозоравају повртари, и даље гори.
– Страдале су лубенице, паприке, парадајз лук. Упркос наводњавању, плодови су претрпјели велике ожеготине. Оно поврћа што је опстало, има ситан плод.
Чак и кромпир гори у земљи. Неке културе су, од врућине, страдале у чак 70 одсто случајева, док је, у просјеку, повртарска производња подбацила најмање 40 одсто.
Постоје и системи за наводњавање, али не помажу пуно – наглашава за Српскаинфо повртар из Косјерова Бране Мастало.
(Српскаинфо) Фото: БН

Коментари / 10
Оставите коментарКаyа
17.08.2024 12:06Није ваљда? Ко би рекао да це ове "редовне" временске прилике довести до тога? Гдје је узрок томе? Гдје то све води? Ко брине о томе? Ма то је небитно. Сада нам иду избори и битно је преносити Смитове вијести на БН ТВ.
ОДГОВОРИТЕИ???
17.08.2024 14:57Шта вриједи,и да је све одличног квалитета,и да је рекордна година по квантитети,кад су и воћари,и сточари,и повртлари без тржишта,захваљујући бахатом министрима што су се усмјерили на увоз,да све угуше. Не примјећују се неке побуне,па и ако се и. деси да крене,шака политичара,уз помоћ проданих вођа земљорадника,врате их још даље од циља у замјену за лажна обећања!!!
Семберија између ДВИЈЕ ријеке
17.08.2024 15:05Значи да се потрошило само пола од онога што је отишло на силиконске сисе и силиконске усне, могло је све бити под наводњавањем!
Врагец
17.08.2024 18:44То вам бог дао. Немојте се питати засто. Преглупи сте да схватите.
Све
17.08.2024 13:06ће то да вам моћна Српска надокнади ништа не брините!
ОДГОВОРИТЕМалић
17.08.2024 15:21Рекао би човек да живимо у пустињи па немамо чиме да наводњавамо, а не у подручју које са свих страна граничи са великим ријекама, а и испод земље гдје год забијеш цијев шикне вода. Двадесет први вијек, наводњавање шта је то.
ОДГОВОРИТЕРЕ
17.08.2024 15:39Наравно... Они би најсретнији били да добијају подстицаје да ни засијати не морају
Бошко
17.08.2024 15:48Поз Само 7% територије БИХ у овом тренутку се може наводњавати. А у оваким екстремним условима ни толико јер нема воде ни за пиће. Између ријека има 100 км празног простора. Примјер Дрина-Босна-Врбас. Итд
Вукашин
17.08.2024 15:52Немој те да се вадите да треба осигурати. Да осигурање плаћа лако не би они кукали. Болила би их брига да ли је родило или не . Али осигурање не плаћа ако се не прогласи елементарна непогода и колике су штете. Ситна слова. И так сл.
Мирослав
18.08.2024 00:20Све се окомило на нас, поцев од амера тј "амбасадора" до природе? Било је и горе па смо презивели, и ову неман це мо презивети. Теско це бити, али се мора нема нам друге.
ОДГОВОРИТЕ