Фирма са америчке црне листе остала у милионском послу?!
Фирма Сириус 2010 из Бање Луке, која је одлуком Канцеларије за контролу имовине странаца (ОФАЦ) Министарства финансија САД санкционисана стављањем на америчку црну листу, осим што је у јануару ове године од Министарства веза и комуникација БиХ добила посао вриједан 25 милиона КМ у области дигитализације, већ двије године, неометано, у склопу конзорција, врши још један вишемилионски посао на нивоу државе.
Босна и Херцеговина 15.08.2024 | 12:50
Наиме, Министарство комуникација и промета БиХ тада на челу са СНСД-овим министром Војином Митровићем 4. августа 2022. је закључило Уговор о обављању административних послова у области хомологације возила, дијелова уређаја и опреме возила с Конзорцијем Центар мотор д.о.о. Широки Бријег – Центар за аутомобилско инжењерство д.о.о. Бања Лука – Информациони Инжињеринг Сириус 2010 д.о.о. Бања Лука – Центар за цестовни промет д.о.о. Сарајево. На тај начин их је овластило за милионске послове хомологације возила, дијелова уређаја и опреме возила.
Шта је било на саслушању?
За разлику од тендера за набавку опреме дигитализације јавних сервиса, афере коју је серијом текстова разоткрио Фокус , а који је у посљедње вријеме у жижи јавности након доспјећа Сириуса на америчку црну листу, вишемилионски посао хомологације и цертифицирања возила на државном нивоу за сада нико не спомиње. Па ни актуелни министар промета и комуникација БиХ Един Форто.
Форто је, да подсјетимо, управо због крајње сумњиве додјеле уговора за хомологацију из 2022., почетком јуна ове године био на саслушању сједнице Комисије за борбу против корупције Представничког дома ПСБиХ, о чему је Фокус такође обавијестио јавност . Али тада Сириус још није био на америчкој црној листи.

На тој сједници није само расправљано о огромним пропустима, односно незаконитостима и корупцији код додјеле уговора за хомологацију возила фирмама блиским СНСД-у и ХДЗ-а од 2009. до 2022. већ је оспорен и нови уговор за ове послове, а којег је у августу 2022. потписао управо Митровић.
Наиме, наведено саслушање на сједници Комисије за борбу против корупције, као и сам предмет у Тужилаштву БиХ, који је у међувремену формиран, одржано је након што су државни ревизори утврдили флагрантне незаконитости у овој области.
Игнорисање Правобранилаштва БиХ
Између осталог су утврдили да је Министарство промета и комуникација БиХ на челу с Митровићем супротно ставу Прабранилаштва БиХ, које је тражило да се понови поступак због правне сигурности, ипак додијелило посао хомологације и цертифицирања возила, конзорцију у чијем саставу је Сириус 2010 Бања Лука.
Правобранилаштво је ово затражило анализирајући пресуду Суда БиХ којом се Министарство руководило.
Када је ријеч о приходима од хомологације и цертифицирања возила, што су такође утврдили ревизори, Министарство промета и комуникација уопће не располаже подацима о приходима које прикупљају административна и техничка тијела из области хомологације и цертификације возила, дијелова, уређаја и опреме возила.

Ипак, државни ревизори су направили одређену рачуницу само за 2021. годину те су установили да су укупни приходи које су административно тијело и технички сервиси остварили у тој години за послове хомологације возила износили око 9,1 милиона КМ!
Иначе, хомологација је поступак утврђивања складности новог и половног возила приликом увоза односно прије прве регистрације, док је цертифицирање провјера усклађености појединачно прављених или преправљаних возила.
(Фокус)

Коментари / 13
Оставите коментарМилан
15.08.2024 13:06Колико ли је папак митровиц ту добар?
ОДГОВОРИТЕРе милан
15.08.2024 14:43Онај Форто дјелује мутав а и није баш код уградње у тендере па макар били у РС! Смећар
Оли
15.08.2024 13:13Какве санкције хапсити багру овако само јадни радници остају без посла,узас
ОДГОВОРИТЕРе
15.08.2024 16:13Ваљда це и то доци на ред
МИЛЕВА
15.08.2024 13:21Не ради се о пзнатим фирмама, већ о фирми која се зове "ДОНЕЂЕ" !!!
ОДГОВОРИТЕборац
15.08.2024 13:22Полако амери не праве закон преко ноци као ми све це доци на ред.
ОДГОВОРИТЕЗока
15.08.2024 13:59Брзо це и они дбити црвени
ОДГОВОРИТЕТЕШКО НАМА
15.08.2024 14:01Нећете дуго. Опасно су се окомили на Ваш. Узалуд вам ваши опљачкани милиони.
ОДГОВОРИТЕТешко њима
15.08.2024 14:36Већ разгледају станове у земљама које дају држављанство ко донесе милионе...Јадни морају бјежати да би остатак живота провели у туђини са украденим парама....ЖАЛОСТ ЗА ЊИХ😂😂😂😂🤣🤣🤣🤣😅😅😅😆😆😆😁😁😁
Све су то
15.08.2024 14:17Јефтине игре локалних политичара и колонијалних управника. Глупи народе трпи, ниси боље ни заслужио!
ОДГОВОРИТЕОчито видљиво
15.08.2024 15:40Знаци Човићем Широки бријег сарадјује са црнолистаском фирмом и подпомазе их.. Е луди народе. А Форто скакуће како газда сНСА и ХДЗа.кажу. Све сто смуцкају ова двојица партијаса Форто аминкује не обраћају се о сарадњи са Црнолистасима .
ОДГОВОРИТЕПеро Трокадеро
15.08.2024 15:45Увијек исти систем у којој Додик да законкм својој приватној фирми монопол и она онда легално узима милионе марака а осталима мрвице.
ОДГОВОРИТЕПајо
16.08.2024 11:32Све је лаж!!
ОДГОВОРИТЕ